Miksi joidenkin lapset ovat JOKA VIIKKO yökylässä?
Mulla on ainakin kaksi ystävää, joiden leikki-ikäiset lapset ovat joka viikko isovanhemmilla yökylässä. Itseäni tämä ihmetyttää kovasti. Toisessa perheessä tätä on kestänyt jo taaperoajasta lähtien. Miten jotkut raskivat olla joka viikko lapsistaan niin paljon erossa? (Lisäksi siis päivähoidossa ja muussakin hoidossa usein.)
Olisi kiva, jos jonkun usein yöhoidossa olevan vanhempi kertoisi, MIKSI näin? Ja miten raskit olla niin paljon erossa lapsestasi?
Kommentit (6)
ap vaikka haluaa yrittää ymmärtää tälläistä ratkaisua? En sitä itsekkään ymmärrä, tuttuni on samanlainen (lapsi viikot päiväkodissa, mamma kotona ja viikonloput pe-su mummollaan yökylässä). Yleensä tätä on turha asianomaiselta kysyä, vaikka kuinka asiallsisesti yrität kysyä, hyökitään yleensä suurinpiirtein silmille vastauksena.
eli lapseni on 2-vuotta. Ja hän on ollut yökylässä jo useasti mummolassa kaksi päivää on ollut ihan maksimi aika, eikä tämä toistu joka viikonloppu. Käymme miehen kanssa töissä ja meillä on lapsen vahti kotona lapseni kanssa. Olen 35-vuotias. Haluan vaan ehkä omaa aikaa, en ole muutenkaan pullantuoksuinen kotiäiti. Minä taas en ymmärrä sitä että lapsen pitäisi äitiin ripustautua eikä mihinkään saa mennä yöksi. En pidä itseäni yhtään huonompana äitinä vaikka lapseni isöäiti saa välillä halutessaan kunnian ottaa lapseni yökylään. Naurattaa tommonen että voi ei ja voi ei. Olen minkäin ollut jopa lapsena kesät aina mumolassa ja ihan kuule normaali minusta tuli.
yökylässä ollut joskus enemmän ja joskus vähemmän. Muutaman viikon nyt ollut siten, että keskimäärin yksi yö viikossa famulla ja fafalla ja yksi yö mummulla ja vaarilla. Ts. 2xviikko yökylässä. Tämän lisäksi päiväkodissa 10 päivää kuukaudessa 5 tuntia kerrallaan.
Näin koska lapseni tykkää mennä isovanhemmille ja isovanhemmat tykkää ottaa sen yökylään. Ajattelenkin lapset enemmän meidän kaikkien lapsina kuin "minun lapsina", vaikka luonnollisesti päätösvalta/vastuu vimekädessä kaikesta on meillä vanhemmilla. Lisäksi auttaa mun jaksamista todella paljon, kun välillä saa olla itsekseen/miehen kanssa. Vauva sen sijaan on yleensä aina minun kanssani, koska on niin pieni ja imetän. 3 v on erittäin puuhakas ja puhelias ja on mahtavaa olla välillä erossa, niin on sitten taas ioinen jälleennäkeminen molemminpuolisesti kun taas nähdään.
8v on lähes joka vkl isovanhemmilla yhden yön.
Ja vastaan sulle jo suoraan siihen mitä seuraavaksi aiot kysyä eli MIKSI TEIT LAPSIA KUN ET HALUA OLLA NIIDEN KANSSA? Jaa-a,en tiedä miksi mutta onneksi älysin jättää siihen yhteen kuitenkin.
esikoiseen, joka ei siis ole kokopäiväisesti pk:ssa vaan 4 tuntia neljänä päivänä viikossa (ikää lapsella on 6v.).
Mutta siis, poika on oikeastaan joka viikonloppu (välillä myös viikolla) siskollani (asuu 300 metrin päässä). Näin on ollut jo ainakin neljä vuotta. Eipä siihen oikein mitään syytä ole. Lapsi tykkää mennä tätinsä luokse ja siskoni ottaa hänet mielellään sinne. Siskoni on aina ollut vähän kuin toinen äiti =)
Enpä ajatellut tähän sen enempää puuttua tai tehdä muutosta, kun asia on kuitenkin kaikille ok.
Miksi et kysy ystäviltäsi? Mitä ajat takaa tällä kyselyllä?