Aivan ihana suomalainen synnytysvideo
Ihana! Kauniita, rauhallisia ja onnellisia äitejä, tämmöistä synnyttämisen pitäisi normaalisti olla aina, paikasta riippumatta.
Kommentit (18)
mutta nuo tekstit oli aika hassuja.
Matalan riskin synnyttäjillä joilla synnytys etenee hyvin ja luonnonmukaisesti, on sairaalassakin vähän toimenpiteitä ja elvytystä vaativia lapsia.
Sitäpaitsi osa kotisynnytyksistä alkaa kotona mutta päätyy sairaalaan ja kukaan ei kerro niistä mitään . Päätyväthän vaan sairaalan tilastoihin kaikkine toimenpiteineen ja elvytyksineen.
Kyllä yhtä kauniita kuvia saa sairaalastakin. No, kynttilöitä ei voi laittaa mutta vauvan ensihetket on aina kauniita, vanhempien ilo ja sisarusten ensivisiitit.
Sitäpaitsi osa kotisynnytyksistä alkaa kotona mutta päätyy sairaalaan ja kukaan ei kerro niistä mitään . Päätyväthän vaan sairaalan tilastoihin kaikkine toimenpiteineen ja elvytyksineen.
Laitetaanko sairaalaan päätyneen kotisynnytyksen jälkeen kotisynnytykset-sarakkeeseen kohta kuollut tai vammautunut äiti ja/tai lapsi? Mikä olisi ollut lopputulos jos tätä retroihanuutta olisi jatkettu loogiseen loppuun? No ei laiteta. Sairaala-sarakkeeseen laitetaan sektio tai jotain vastaavaa ja taas sairaala on paha paikka, vaikka todellisuudessa äiti ja lapsi pelastuivat juuri sairaalan ansiosta.
Silti en voi olla ajattelematta, että kotisynnytyksessä minulla oliisi vaan 2 lata. Nyt on 3 , esikoinen syntyi hätäsektiolla eikä olisi pelastunut kotona. Toisaalta ehkä minäkin olisin kuollut sitten verenvuotoon , joten ei olisi koko perhettä.
Toivoisin sairaalaan mahdollisuutta lempeään , kodinomaiseen , toimenpititä välttävään synnytykseen. Ein osaa ihastua ajatukseen kotona synnyttämisestä. Ja kun katsoo noita kuvia, välittyy selkeästi myös yksi asia, huomaatteko ? Nuo kotisynnyttäjät ovat varakasta sakkia.
Synnytykseen kuuluu jotain alkukantaista ja upeaa, jota ei näistä kuvista löydy. Ihankuin mainoskuvia. Tai ehkä ovatkin aktiivisynnytysry:n mainoskuvia ?
Onkohan sama kuvaaja ollut joka synnytyksessä?
Missään ei näy verta tai epätoivon hetkiä. Aika valheellisen kuvan kyllä antaa.
Ihme muuten , että kotisynnytyksissä on paljon vähemmän imukuppisynnytyksiä... Siis ihan naurettavia noi tekstiosuudet.
Kivaltahan tuo kuulostaa, vähän näissä aktiivisen synnytyksen videoissa ja synnytystarinoissa häiritsee ylenpalttinen ihanuus... Kaikki on niin sulavaa ja söpöä että ällöttää. Toki toivon että seuraava synnytykseni kävisi helpommin kuin ensimmäinen joka kesti vuorokauden ja jossa painostettiin epiduraaliin. Epäilen että se hidasti avautumistakin, tiedä sitten..
Sekö nyt on sitten niin, että kotisynnytyksissä aina sataprosenttisella varmuudella pianonluritukst soi taustalla ja synnyttäjä saa orgasmin?
Olisipa itsekin saanut synnyttää noin...
Mutta en halua siltikään. Ei minua vain saa vakuutettua siitä, että kotisynnytys olisi turvallisempi kuin sairaala synnytys.
rauhalliselta valikoiduissa still-kuvissa...
Tämähän ei ollut synnytysVIDEO vaan valokuvaesitys.
kun heitä ei piinattu ilkeillä sairaaloilla ja julmilla kätilöillä ja lääkäreillä, jotka eivät halua mitään muuta kuin pilata synnyttäjälle kuuluvan ihanan elämyksen. Kotona saivat synnyttää hanurimusiikin soidessa. Sitten mielettömän ja voimaannuttavan kohokohdan jälkeen juotiin puukupeista kiljua ja skoolattiin.
Jos kotisynnyttäjiksi päätyy matalan riskin synnyttäjiä, niin onko se jotenkin outoa, että toimenpiteitä yms. tarvitaan vähemmän????
Mutta voi ihme miten söpöjä vauvoja...
Kyllä meidän esiäideillä oli elämä yhtä auvoa
Vierailija - 04.08.12 02:40 (ID 15324153)
kun heitä ei piinattu ilkeillä sairaaloilla ja julmilla kätilöillä ja lääkäreillä, jotka eivät halua mitään muuta kuin pilata synnyttäjälle kuuluvan ihanan elämyksen. Kotona saivat synnyttää hanurimusiikin soidessa. Sitten mielettömän ja voimaannuttavan kohokohdan jälkeen juotiin puukupeista kiljua ja skoola
Missä on veri, hiki, jälkeiset ? Jotenkin liian puhdasta että tulee ihan epätodellinen fiilis.
[quote author="Vierailija" time="25.06.2012 klo 08:25"]
hieno! rauhallinen, kodinomainen ja intiimi synnytys onnistuu myös sairaalaoloissa. se on vaan pitkälti kiinni synnyttäjistä ja myös sairalan henkilökunnasta. tämän päivän synnyttäjät haluavat epiduraalin automaattisesti ja tekniikan myötä tulee piuhaa johtoa ja seurantaa sitten roppa kaupalla mukaan. missä on äitien oma yrittäminen ja jaksaminen?
[/quote]
oishan tuo ihanaa synnyttää kotona, mutta en siltikään uskaltaisi. Mitä sitten, jos tulee joku äkillinen kova verenvuoto???
mitä tuossa videossa sanotaan, mutten silti uskaltaisi valita kotisynnytystä, mm. siksi, että meiltä sairaalaan on matkaa lähes 100 km.
Esiäiteihin vertaaminen ei toimi esim. siksi, että nykyään raskautta seurataan, ja monet synnytykseen liittyvistä komplikaatioista voidaan välttää tutkimusten avulla (vaikkapa eteisistukka ja monet vauvan terveyteenliittyvät erikoistarpeet).
Tuli itku, kun vauva syntyi tuossa videossa rauhallisesti veteen, ehkäpä siksi, että oma synnytytykseni oli niin karmea.
hieno! rauhallinen, kodinomainen ja intiimi synnytys onnistuu myös sairaalaoloissa. se on vaan pitkälti kiinni synnyttäjistä ja myös sairalan henkilökunnasta. tämän päivän synnyttäjät haluavat epiduraalin automaattisesti ja tekniikan myötä tulee piuhaa johtoa ja seurantaa sitten roppa kaupalla mukaan. missä on äitien oma yrittäminen ja jaksaminen?