Ärsyttää iänikuiset provohuutelijat tällä palstalla!! Luuletteko
olevanne jotenkin nokkelia? Menee mielenkiinto ketjuun kuin ketjuun kun aina sinne änkeää noita provovinkujia jankkaamaan. Miten jaksatte?
Kommentit (5)
muakin suorastaan nauratti, vaikka vakavasta asiasta neuvoja kyselinkin, kun joku "keksi" että kopioitu selkeesti jostain vanhasta ketjusta.. Ihan kuin muilla ei vois olla vastaavanlaisia ongelmia ikinä? :)
Eilinen ap eräästä ketjusta.
Ja kyseessä tosiaan oli ihan oikea ongelma. Ai niin mutta eihän sellaista voi oikeasti tapahtua, av:n mielestä.
Kyllä se provoilu johtuu kenties siitä, että reilu puolet palstan aloituksista on suoraan sanottuna idioottimaisia. Kysellään esimerkiksi näitä mielipideasioita, joista ei edes kannata periaatteessa vängätä. Tai toinen asia on sellaisten asioiden kysely, mihin löytää muualta netistä vastauksen helpommalla ja ainakin oikeaa tietoa. Esimerkiksi hiljattain oli se keskustelu Ruotsiin matkustamisesta ja passista. Taisi sekin olla vaan ihan provo, tai sitten ketjun aloittaja oli vain ihan kuutamolla. Tuossakin ketjussa porukka huuteli mitä sattuu. Ja poliisien nettisivuilta olisi löytänyt helposti oikeat ja varmat vastaukset. Mutta ei, piti tänne tulla kyselemään tyhmiä :)
Jos täällä keskusteltaisiin fiksummista asioita ja kirjoitettaisiin ne aloituksen niin, että niistä saa jotain selvääkin, niin kenties provoilu olisi vähempää.
Lisäisin vielä sen, että kaikki eivät roiku palstalla päivittäin. Useammassakin ketjussa on ap:lle kommentoitu, että voisiko lopettaa samasta aiheesta kirjoittelun. Kuitenkin kyse voi olla sellaisesta henkilöstä, joka tekee aloituksen omasta elämäntilanteestaan johtuen juuri sillä hetkellä, eikä ole palstan aikaisempia ketjuja samasta aiheesta seurannut.
Kyllä tietyt provot huomaa heti. Sen näkee jo otsikoinnista, mutta mitä sitten jos se saa aikaan keskustelua/tappelua.
Ja miksi jokainen jossa on kyse esim. pettämisestä, perheenjäsenen menettemämisestä yms. tragdeiasta on aina provo? Miksi?