Halusin antaa mummille kuvan lapsenlapsestaan, mummi ei huolinut kuvaa
koska lapsi oli kuvassa "ruma". Näki tietokoneen taustakuvana toisenlaisen kuvan ja sanoi että haluaa tuon kuvan. Sanoin että se kuva on eilen otettu että siitä ei ole paperiversiota. Mummi sanoi että kehitä sitten hänelle sellainen kuva.
Eikö helvetti pitäis ottaa sellainen kuva vastaan mikä annetaan? Jäädyin taas siinä tilanteessa kun olin niin järkyttynyt taas tuosta touhusta. Lapsenlapsi on siis vasta 4 kk vanha eikä hänestä ole vielä yhtään kuvaa mummolassa. Tekis mieli olla antamatta mitään kuvaa...
Kerran aiemmin olen myös yrittänyt antaa hänelle kuvaa tytöstämme mutta sekin kuva oli "ruma". Onko mummi ihan hirveä? Minusta on :( Jos lapsi on hänen mielestään kuvassa ruma niin eikö sen voisi pitää ihan omana tietonaan?
Kommentit (14)
Mutta miksi ei saisi valita sellaista kuvaa mistä tykkää? Kaikki valokuvat eivät ole onnistuneita, tiedät sen varmasti itsekin. Joissain kuvissa sitä vaan lapsikin voi olla "ruma".
perseen kuva ihan sama kenen.
Lasta ei haukuta rumaksi.
terveisin mummi
voisi antaa sellaista kuvaa, jossa lapsi on oikein nätti? On minunkin lapsesta kuvia, jotka ei kovin onnistuneita ole, toki omissa äitiyshuuruissani kaikki epäonnistuneetkin kuvat näytti niiiiin ihanilta. Vasta myöhemmin aloin itsekin nähdä, mikä kuva on hyvä ja mikä ei. Mieluumminhan sitä hyvän kuvan laittaa esille kuin huonon. Tuskin on kyse lapsen rumuudesta, vaan kuvasta, onko se hyvä vai huono.
siis tarjoamani kuva on oikeasti tosi hyvä, en vain viitsinyt sitä tuohon aloitukseen laittaa koska olisi tullut syytöksiä että katson lasta äitilasien kautta. Mutta siis kuva oli oikeasti hyvä ja vauva näyttää ihan nukelta siinä, hymyilee jne. mutta tässä kuvassa minkä mummi halusi lapsi nauraa ja on toki onnistunut kuva sekin. Kuvien suhteen olen hullu, kaiken pitää aina olla just eikä melkeen.. :) Siksi en ymmärrä miksi pitää tuolla tavalla sanoa... No, sanonpa takaisin jos kuvaa vielä kyselee.
ap
tai antanut tiedostona, jotta voi itse tulostaa tai teettää
kun se sinappikone ei ollutkaan maailman napa. Välit välittömästi poikki mokomaan, harkintaa tietysti riippuen perinnön suuruudesta.
Kuulostaa ihan omituiselta vallankäytöltä sinun puoleltasi.
siis tarjoamani kuva on oikeasti tosi hyvä, en vain viitsinyt sitä tuohon aloitukseen laittaa koska olisi tullut syytöksiä että katson lasta äitilasien kautta. Mutta siis kuva oli oikeasti hyvä ja vauva näyttää ihan nukelta siinä, hymyilee jne. mutta tässä kuvassa minkä mummi halusi lapsi nauraa ja on toki onnistunut kuva sekin. Kuvien suhteen olen hullu, kaiken pitää aina olla just eikä melkeen.. :) Siksi en ymmärrä miksi pitää tuolla tavalla sanoa... No, sanonpa takaisin jos kuvaa vielä kyselee.
ap
Sinä saat ap täällä haukut. Tosielämässä ei kukaan nielisi tuollaista loukkaantumatta eikä kukaan järkevä ihminen mene sanomaan kenenkään lapsia rumiksi..
Sano äidillesi vastaan seuraavan kerran kun tuollaisia puhuu.
lastenlastaan rumaksi haukkuvalle mummolle, että 1/2 lapsen geeneistä tulee lapsen isältä, jonka geeneistä taas 1/2 mummolta itseltään... Joten mummohan on osasyyllinen tähän "rumuuteen"... Vois mummon leukaperät loksahtaa siihen malliin, että tekaritkin lentäis lattialle ;))
Mun tunnekylmä, piittaamaton äitini, joka ei ole vaivautunut näkemään lapsiani KOSKAAN (ei edes ristiäisissä) sai lapsenlapsistaan kauniin studiokuvan. Soitti sitten puolivuosittaisen haukkumispuhelunsa jossa taas haukkui minut pystyyn, ja sanoi että lastenlasten kuvaa ei kehtaa laittaa esille, olivat "rumia ja vammaisen näköisiä".
Ei ole äitini enää kuvia saanut.
Ps. Äitini ei ole ns normaali, ei välittänyt minustakaan lapsena yhtään joten eipä lapsenlapsistakaan.
perseen kuva ihan sama kenen.
Lasta ei haukuta rumaksi.
terveisin mummi
lapsi on ruma vaan kuva lapsesta oli ruma. Eri asia.
Yrittäkää sopia tuo asia, ap. Kerro mummille, että sinusta ei ollut kivaa, että torjui kuvan. Mutta kysy, että mitä me nyt sitten tehtäis, kun tarjottu kuva ei kelpaa.
Tuo mummin käytös on itsestäni vähän lapsellista. Oikea tapa hoitaa tuo asia olisi ollut se, että mummi olisi sanonut heti, että hän haluaa itse valkata sopivan kuvan, kun on niin tarkka maku.
Kummaa vänkkäystä taas.
Ihan tosi te AIKUISENA ihmisenä ajattelette niin, että tuo ap:n kertoma tarina on ihan tavallinen suhtautumistapa lapsenlapsen valokuvaan? Moi morjens.
Enpä olisi uskonut, että tällaiset äidit kasvattavat maahamme uutta sukupolvea.
Ei kenellekkään teistä tullut mieleen sellainen vaihtoehto, että mummi olisi toiminutkin näin:
*Ajattelee MIELESSÄÄN, että kuva lapsesta ei ole ihan mieleinen*
"Kiitos, kiva kuva! Tuo näytölläkin oleva kuva olisi niin ihana, voisinkohan saada siitäkin kopion?".
Ja mummi olisi sitten voinut tehdä sillä "rumalla" kuvalla ihan mitä lystää.
Olisiko lopputulos ollut sama? Mummi olisi saanut halaumansa kuvan ja kaikilla olisi hyvä mieli asiasta?
Miettikäähän nyt hetken niitä ihan peruskäytöstapoja ennen kuin tänne huutelette.
vanha muka voi olla ruma?? Siis jos ihan tavallisen näköinen vauva. En antaisi kuvan kuvaa. Miten pökerö pitää ihmisen olla, että sanoo lapsenlastaan rumaksi??