Ohhoh! Vauva ei herännyt yöllä ollenkaan syömään!
Yleensä vauva herää joskus aamuyöllä syömään, jolloin otan hänet myös viereeni nukkumaan. Tänä aamuna heräsi kyllä syömään ilmeisesti joskus tuossa seiskan jälkeen, muttei enää nukahtanut sen jälkeen.
Kai tämäkin on jonkinlainen virstanpylväs... Vauva on nyt 9 kk.
Kommentit (7)
herää pahvi, ei kuulukkaan enää
vastauksesta! Puhutko myös oikeassa elämässä ihmisille noin?
Mä osaan käyttää omaa järkeäni vauvanhoidossa, ei mun tarvitse tehdä niin, miten jonkun mielestä "kuuluu" tehdä. Mua ei ole haitanneet yöimetykset ollenkaan, musta ne on hyvä tapa rauhoittaa vauva takaisin nukkumaan. Sillä tavalla saamme kaikki enemmän unta.
Ap
Onnea! Meillä tuo on vain haaveissa ja vauva on jo kohta vuoden.
Nytkin on taas kulmahampaat tuloillaan ja niitä valvotaan sitten urakalla.
Nuo pahvittelijat ovat elämäänsä kypsyyntyneitä. Eivät ymmärrä mistä onnellisuus tulee.
ja hyvin on nukuttu siitä lähtien :) oli meille oikea vaihtoehto.
Mutta eikö meistä jokainen tiedä mikä on parasta omalle perheelleen ja omalle vauvalle :) Tsemppiä ap!
Lapset on erilaisia, toiset oppii nopeammin nukkumaan yönsä, toiset hitaammin. Myös vanhemmat ovat erilaisia, toiset väsyy helposti ja toisille se ei ole niinkään suuri ongelma.
Meillä esikoinen ja keskimmäinen alkoivat nukkua yönsä 4 kk iässä, viimeinen samoin, kuin teillä 9 kk iässä.
että eri lapsilla on erilaisia tarpeita, ja normaali äiti kyllä tunnistaa vauvansa tarpeet. Mä luulen, että meidän vauva on oikeasti ollut välillä nälkäinenkin aamuyöllä, koska on usein nukkumaanmenoaikaan riehunut aivan älyttömästi. Tietenkään tässä tavassa ei ensisijaisesti ole kyse nälästä, mutta välillä näinkin.
Tsemppiä neloselle, meilläkin tuli just hampaita. Kolme päivää oli itkua ja hammasten kiristystä, mutta eilen vauva oli taas oma aurinkoinen itsensä.
Meillä ei ole muuten neuvolassakaan terkka puhunut siitä, että yöimetys pitäisi lopettaa, mutta hän onkin oikea aarre th:ksi ;)
Ap
herää pahvi, ei kuulukkaan enää