Miksi ammattiKORKEASSAKIN selitetään asiat ihan juurta jaksain?
Kommentit (5)
eli ne, jotka ovat teoreettisesti lahjakkaita, ja ne jotka eivät niin kamalan lahjakkaita olekaan, hakevat yleensä niihin. Ammattikorkeisiin tulee se sama porukka, joka ennen sai opistoasteen koulutuksen. Ei koulun nimeä vaihtamalla voi nostaa opiskelijoiden ymmärryksen tasoa, ja siksi asiat on kuitenkin käsiteltävä ihan samalta tasolta, kuin ennenkin opistotasoisessa koulutuksessa.
t. ope
Miksi sen pitäisikään olla samanlaista kuin yliopistoissa?
samaan aikaan yliopistossa sekä AMK:ssa. En ole huomannut, että juurta jaksain jotain selitettäisiin. Itse asiassa AMK-opinnot ovat vaativampia kuin yliopistolla. Yliopiston tentit menee läpi heittämällä, AMK:ssa saadakseen saman määrän opintopisteitä on tehtävä suurehko projekti, pari tenttiä ja käytävä luennoilla puoli vuotta.
Ainakin meillä AMK:ssa luennoitsijat ovat olleet innostavampia ja asiasta paremmin perillä kuin yliopistolla. Tähän varmasti vaikuttaa se, että AMK:ssa luennoitsijat ovat edelleen toisessakin ammatissa toimivia ammattilaisia, joilla siis teoria ja käytäntö hallussa. Yliopistolla luennoilla teoria tulee selväksi, mutta käytännöstä harvemmin pääsee kuulemaan.
Molemmat tukevat toisiaan, enkä voi laittaa opinahjoja minkäänlaiseen paremmuusjärjestykseen. Kuitenkin itselleni tuntuu parhaiten sopivan opiskelumuoto, jossa kuunnellaan luennot, tehdään laajempi projekti teorian tiimoilta (esim. nyt mulla seurannassa dollari/euro-valuuttakurssi puolen vuoden ajan ja sitten siitä n. 10 sivua tutkielmaa kirjoitettava) ja kurssin lopulla vielä tentti tai kaksi. Kirjat ovat samoja, ne eivät poikkea toisistaan lainkaan.
eikä talon rakentaminen onnistu katosta lähtien.