Jos mulla mitattiin tänä aamuna supistuksia 3 x h, mitä veikkaatte
milloin syntyy? Olin juuri lekurilla, vauva valmiina asennossa ja paino 3,7 kg eli niiltä osin valmis syntymään, kohdunkaula kuitenkin tiukasti kiinni. Viikkoja on 36+3. Supistukset ei ole kauheen voimakkaita mutta ihan selkeesti tuntuu kuinka kohtu kovettuu hetkeksi, sitten menee ohi.
Kommentit (7)
puhua synnytyksen läheisyydestä. Tuo ei tosiaan vielä merkkaa mitään.
kysyin siksi koska esikoisen kanssa en saanut tällaisia harjoituksia, vaan lähti tulemaan heti kun aloin tuntemaan supistuksia.
Jos ei niin kohtu tod näk vaan harjottelee jos ei synnytyskanavassa tms ole mitään edistystä tapahtunut.
Mulla alko harjotussupparit viikolla 20 molemmissa raskauksissa ja ajallaan syntyivät.
mä olin rv 36+5 käännössä ja ennen kääntöä olin koneessa kiinni, jotta nähdään miten vauva reagoi kääntöön yms. tuolloin mullakin mitattiin harjoitussupistuksia, joita en edes itse kaikkia tuntenut. eli voi niitä olla, vaikka itse ei tuntisikaan kaikkia.
sie oot sitten aika vonkaletta tekemässä :). mulla kokoarvio tehtiin tuolloin samalla ja painoarvioksi sanottiin silloin 2,8-2,9kg, mikä viittaisi siihen, että laskettuna aikana olisi n. 3,5 kg.
Ei varsinaisesti kipeitä vaan epämielyttäviä, mitkä tuntuivat selässäkin. Ja rv 29 nyt, en usko että nämä supistukset olisi käynnistäneet mitään, mutta varmaan jotain siellä tekivät. Kohdunsuu oli pehmentynyt ja lyhentynyt jo 2 cm rv 24.
Ihan pelkkä arvaus, jolla ei muuten ole mitään tekemistä sen kanssa koska vauvasi oikeasti syntyy.
Mulla ollut tuollaista jo kuukausikaupalla, supistusten osalta siis. Ihan tavallisia harjoitussuppareita, jos ovat noin harvassa eivätkä kipeitä. Eli voi syntyä piankin (tämä ennemmin epätodennäkoistä jos kohdunkaula ei ole yhtään kypsynyt) tai sitten voi mennä reilusti yliaikaiseksi, tai ihan mitä tahansa siltä väliltä.