muita jotka ei voi sietää nimeä
Matilda? :DD
kaikkien mielestä tuo nimi tuntuu olevan niin kaunis ja ihana, eli oletan jo olevani ainut jonka mielestä tuo nimi on ihan kamala :) samoin nimi Sofia saa mut hämmästelemään suosiotaan :) mä oon vissiin hieman outo..
Kommentit (11)
mutta tuon nimen lyhennöksestä, Tildasta, tulee aina mieleeni dildo :)
toinen järkky suosikkinimi on Aino, en tajua sen suosiota
Ihan samanlaiset tuntemukset kummastakin nimestä :)
En kyllä tunne ketään Matildaa, mutta tekee pahaa kuullakin
Kiira=pahahenki
kirahdus=epämiellyttävä ääni
mutta en voikaan olla objektiivinen koska se on ihanan tyttäreni toinen nimi.
mutta en pidä Matildasta. Tosin en tunne yhtään, joten mukava Matilda saisi varmaan nimenkin miellyttämään. Sen sijaan Sofiaa pidän todella kauniina, vaikkakin yleisyys vähän tökkää.
Itse kauhistelen äänteellisesti kovia ja karkeita nimiä esim. juuri tuo Kiira.
Itse en ymmärrä ollenkaan Jesperiina tms. virityksiä.
sitten yläasteellani oli tyttö nimeltä Matilda ja se nimi tuntui silloin aivan kummalliselta! Mutta nykyisin se on mielestäni ihan kiva nimi. Muistan myös ihmetelleeni yläasteella kaverini poikaystävän nimeä, Tiitusta. Ja nyt minun oma poika on nimeltään Titus... Niin ne tottumukset ja mieltymykset vaan muuttuvat vuosien varrella! =o)
on Matilda-virtahepo. Ehkä jos tuntisin jonkun suloisen Matilda-nimisen tytön niin mielleyhtymä muuttuisi.
En tykkää mistään kolmitavuisista etunimistä.