Rinnetalon rakentaneet! Kehu talomalliasi!
Kommentit (11)
Vierailija:
ja itse arkkitehdin kanssa suunniteltu (ei ole muuten lainkaan niin kallista kuin luulisi). Valmismallit oli kamalia kun katseltiin niitä vinkkejä saadaksemme.
2 rinnetaloa, ensimmäinen itse suunniteltu 2 tasoon ja toinen arkkarin suunnittelema (erittäin haastellinen tontti). Tämä toinen maksoi n 400k¿ ilman tonttia pari vuotta sitten.
arkkitehdin suunnitelmat maksoi 6000¿, sisälsi mm. 4 lähes täydellistä luonnosvaihtoehtoa (annoimme tarkat speksit), lupakuvat, detaljeja, LVIS yhteensovituksen ja käynnit tontilla.
Vierailija:
arkkitehdin suunnitelmat maksoi 6000¿, sisälsi mm. 4 lähes täydellistä luonnosvaihtoehtoa (annoimme tarkat speksit), lupakuvat, detaljeja, LVIS yhteensovituksen ja käynnit tontilla.
arkkitehdin palvelukset 6000 markkaa
Vierailija:
arkkitehdin palvelukset 6000 markkaa
ruutupaperille. Ja saatiin oman tahtomme mukaisen talon (kolme kertaa korjailtiin) piirustukset ihan ilmaiseksi, kun ostettiin myös heidän talopakettinsa. Tosin luonnokset olisi maksanut 1000 euroa, jos olisi otettu toinen talopaketti. Vaajatalojen arkkitehdillä piirätettiin samaan aikaan luonnokset, kun haluttiin vähän vertailua. Ja se otti 750 euroa. Tämän meidän piti sitten maksaa, kun ei otettu Vaajataloja. Kastelli piirsi kuvat ilmaiseksi, mutta vain yhden kerran sai tehdä omia muutoksia. Jos olisi halunnut lisää muutoksia, niin sitten olisi maksanut jo 1000 euroa, minkä olisi saanut takaisin alennuksena, jos olisi ottanut Kastellin. Mutta niiden ideat oli liian kaukana meidän ruutupaperi-ideasta, niin jäi siihen kertamuutoksiin asti. Ja ne sähkö, lvi, rakenne jne muut piirustukset tuli sitten talopaketin mukana. Otettiin talopaketti vain runko pystytettynä vesikatolla ja urakoitsijoita hankittiin sitten tekemään loput.
Että se niistä arkkitehdeistä, ihan saatiin oman maun mukainen talo näinkin.
Vierailija:
ruutupaperille. Ja saatiin oman tahtomme mukaisen talon (kolme kertaa korjailtiin) piirustukset ihan ilmaiseksi, kun ostettiin myös heidän talopakettinsa. Tosin luonnokset olisi maksanut 1000 euroa, jos olisi otettu toinen talopaketti. Vaajatalojen arkkitehdillä piirätettiin samaan aikaan luonnokset, kun haluttiin vähän vertailua. Ja se otti 750 euroa. Tämän meidän piti sitten maksaa, kun ei otettu Vaajataloja. Kastelli piirsi kuvat ilmaiseksi, mutta vain yhden kerran sai tehdä omia muutoksia. Jos olisi halunnut lisää muutoksia, niin sitten olisi maksanut jo 1000 euroa, minkä olisi saanut takaisin alennuksena, jos olisi ottanut Kastellin. Mutta niiden ideat oli liian kaukana meidän ruutupaperi-ideasta, niin jäi siihen kertamuutoksiin asti. Ja ne sähkö, lvi, rakenne jne muut piirustukset tuli sitten talopaketin mukana. Otettiin talopaketti vain runko pystytettynä vesikatolla ja urakoitsijoita hankittiin sitten tekemään loput.Että se niistä arkkitehdeistä, ihan saatiin oman maun mukainen talo näinkin.
omien piirustusten mukaan tehty talopaketti. Talon ideana käytimme itse aluksi Rosalyn 112 mallia, josta aloimme sitä ruutupaperia muokkailemaan, mutta ei kerrottu sitä myyjälle. Lopputulos oli sitten aika erilainen.
ja itse arkkitehdin kanssa suunniteltu (ei ole muuten lainkaan niin kallista kuin luulisi). Valmismallit oli kamalia kun katseltiin niitä vinkkejä saadaksemme.