Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Äitiyspäivärahan maksusta...neuvoja kaipaan..

Vierailija
26.03.2009 |

Onko minulla mahdollisuutta saada äitiyspäiväraha ennenaikaisena? Päätöksen mukaan ensimmäinen äitiyspvraha tulee huhtikuun lopussa, minulla laskettuaika toukokuun alussa. Onko kukaan saanut aikaistettua äitiyspäivärahan maksua tai olisiko minulla mahdollisuus saada vaikka puolet nyt ja puolet silloin huhtikuun lopulla??

Kommentit (12)

Vierailija
1/12 |
26.03.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

kelalle ja kysy. Sillain se kaikista parhaiten selviää :)

Vierailija
2/12 |
26.03.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

ajattelin eka kysyä täältä anonyyminä, etten ihan kokonaan munaa itteeni. :)



T:ap

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/12 |
26.03.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ei kai kela etukäteen mitään maksa. Eka päivärahakausi on tosiaan hieman pidempi kuin myöhemmät, mutta etkö ole just saanut vikan palkan töistäkin.



Jos olet jo nyt siinä tilanteessa että pitäisi saada ennakkoa, niin mieti miten pärjäät toukokuun, jos sait huhtikuun lopussa vain puolikkaan päivärahaa. Silloin tulee sairaalaskukin synnytyksestä.

Vierailija
4/12 |
26.03.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

kela maksaa jälkikäteen äippärahan eikä ne mitenkään ala osamaksuja harrastamaan.



Näin lukee Kelan sivuilla



Äitiysraha maksetaan jälkikäteen 25 päivän maksuerissä.

Vierailija
5/12 |
26.03.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

jo kaksi kuukautta supistusten takia. Nyt maksoivat viimeisen erän vain äitiyloman alkuun asti laskien, eikä sillä rahalla eletä mitenkään huhtikuuta. Siksi mietin, olisinko saanut nyt ennakkoa. Toukokuussa asia on aivan eri koska äitiyspäivärahani on kuitenkin niin suuri, että pärjään varmasti.

Vierailija
6/12 |
26.03.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

joka jatkaa....kävin kurkkaamassa myös sosiaalitoimiston toimeentulotukiehtoja ja siellä luki, että ensisijainen maksaja on aina kela tai jokin muu etuutta myöntävä laitos ja viimeisenä vaihtoehtona sosiaalitoimisto.......mutta ei kai sitten..:(

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/12 |
26.03.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

maksat sitte takaisin kun saat äippärahat. Muuten, missä lapsesi isä on ? Eikö hänellä ole myös elatusvelvollisuus ?

Vierailija
8/12 |
26.03.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

ja siihen se sosiaalitoimiston avustus näköjään tyssäsikin. Laskin avomiehen tulot+oman sairaspäivärahan, emmekä ole oikeutettuja toimeentulotukeen. Mieheni tienaa 1000 euroa kuukaudessa ja sen pitää näköjään riittää meidän molempien elämiseen. Mitenköhän se on mahdollista, koska jo nyt olemme todella tiukilla, vaikka minä olen saanut puolet enemmän rahaa aiemmin ja kaikki kulut on karsittu.



Minun mielestäni mieheni ei ole edes elatusvelvollinen. Miksi olisi? Hän on elatusvelvollinen vasta sitten kun lapsemme on syntynyt, eikä silloinkaan velvollinen maksamaan minun vuokraani. Tämä yhteiskunta on vain niin mätä, että niin ajattelee......

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/12 |
26.03.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tehän olette perhe jo nyt. Olette kahden aikuisen perhe, johon on syntymässä lapsikin vielä. Miksi yhteiskunnan pitäisi maksaa sinun osuutesi vuokrasta? Miksi perheessä sen jäsenillä olisi erilainen elintaso? Minä en ymmärrä.



KELA maksaa äitiyspäivärahat maksuohjelman mukaisesti. Ensimmäinen maksuerä on (muistaakseni) 30 arkipäivää, lauantait lasketaan, ja sitten 25 arkipäivän erissä maksetaan.

Vierailija
10/12 |
26.03.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

niin kauan kun lapsemme ei ole syntynyt mieheni ei ole millään tapaa velvollinen elättämään minua. Kuinka moni pariskunta oikeasti elää niin, että toinen elättää toisen, maksaa sen vuokrat ja laskut, koska he ovat kahden hengen perhe?? Ehkä olen ainoa näin ajatteleva, mutta mielestäni aikuisen ihmisen on elätettävä itse itsensä. Emme me ruokakuluja sentin päälle laske, se käy kaupassa kellä on enmmän rahaa ja tottakai toinen jeesaa toista jos on tarvetta, mutta ei milestäni kenelläkään ole velvollisuutta minun vuokriani ja laskujani maksaa!!



T.ap

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/12 |
26.03.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Minä en todellakaan pidä minään vaihtoehtona sossun luukulla käymistä ja se tuleekin viimeisenä mieleen. Kyllähän mieheni vuokrani ja laskuni maksaa jos hänellä olisi oikeasti siihen rahaa, mutta miten velvoitan hänet maksamaan kun rahaa ei oikeasti ole.

Vierailija
12/12 |
26.03.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

ap, saikin hyvän puheenaiheen aikaiseksi. Minuakin kiinnostaisi mielipiteet toisen elättämisestä...

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: seitsemän yhdeksän kahdeksan