Pelottiko sinua nuorempana mahd tulevat synnytyksesi?
Minkä ikäisenä mahd ajattelit, että kyllä kait siitä synnytyksestä voi selvitäkin?
Minä ajattelin 23 v, että olen kypsä synnyttämään, mutta lapsen sain (ekasta kierrosta) vasta 30 v, kun oli lapselle isäkin vasta silloin.
Kommentit (7)
Vanhimmat lapset sain kuitenkin 21 ja 22-vuotiaana. Kolmas syntyi kun olin 28v enkä silloinkaan paljon kivulle ajatusta laittanut. Repeäähän ne paikat ajattelemattakin.
olen aina ajatellut olevani "hyvä" synnyttämään, eikä synnytys ole pelottanut. Tämä on varmaankin johtunut siitä, että äitini on kertonut synnytyksen olevan ihan kestettävä ja hyvä kokemus.
Sitten kun ensimmäinen synnytys oikeasti lähestyi aloin miettiä että ehkä sitä synnytystä pitäisi kuitenkin pelätä, eli ehkä se oikeasti on juuri niin kauheaa kuin naiset yleensä sanovat. Melko rauhallisin mielin kuitenkin odotin synnytystä ja ajattelin että tulkoon mitä tulee eiköhän siitä jotenkin selvitä. Todellisuudessa synnyttäminen on ollut minulle helppoa, juuri samanlaista kuin äidilleni. Toivon että tyttäreni on perinyt nämä helpot synnytykset (ei nyt ihan syöksyt, mutta melkein) jos joskus lapsia saa .
Ja edelleen pelottaa vaikka on kaksi lastakin.
Lapset uskalsin tehdä 24-25-vuotiaana.
miljuunat naiset ennen minuakin on selvinneet niin mikä etten minäkin.
Olin kauhuissani. pelkäsin synytystä ja iski paniikki ettei minusta olekaan äidiksi. Eikä ollut edes vahinkoraskaus.
Kun raskauden aikana luin aiheesta paljon aloin uskoa, että siitä selviää hengissä ja lopulta se oli kamalempi kokemus kun osasin odottaa.
ja päätin ehdottomasti, etten koskaan halua lapsia, sillä synnyttäminen sattuu.
Päätös on sittemmin horjunut sen verran, että kolme synnytystä on jo takana:)
eikä heti puberteetin jälkeen. Uskoin nuorempana, että paikkani ovat liian tiukat ja periksiantamattomat ja lantioni liian kapea synnyttämiseen. Seksin aloitin 19 v.
ap