Te, joilla oma piha:
Kommentit (7)
Omassa pihassa on tylsää, kun ei ole juttu- eikä leikkikavereita.
Mun mielestä ja lapsien mielestä on kivaa vaihtelua käydä välillä jossain muuallakin. Nähdään kavereita jne.
Oma piha on siitä ihana että, ei tarvitse halutessa lähteä kävelemään minnekään ja saa olla rauhassa jos niin haluaa. Mutta kyllä me käydään puistossa edelleen, siellä on niin paljon enemmän " vekottimiakin" kuin omassa pihassa. Omassa pihassa on sitten ne omat kivat jutut.
mutta silloin tällöin kyllä.
kaupungilla on kiva leikkipuisto, johon tullut uusia vempaimia.
kotona, niin joo, melkein joka päivä. Nyt työssä käydessä ulkoiltua tulee sen verran harvemmin, että melkein oma piha riittää.
Ei meillä omassa pihassa ole kuin omat ja naapurin lapset.
Käydään ulkoilemassa talonyhtiön pihalla, siinä kun näkee muitakin, on hiekkis, keinut ja mikä tärkeintä, lapset pääsee ajamaan fillareilla.
Omalla pihalla ollaan vähemmän paitsi kesällä, jolloin ulkoillaan lähes koko ajan ;)
Lähin puisto muutaman sadan metrin päässä, siellä käydään silloin tällöin (kotipäivinä useammin), toinen puisto n. 0,5km päässä, siellä varmaan parin viikon välein. lapset 2v. ja 4v. hoidossa 3pvää viikko.
asuimme kerrostalossa, tuli tosiaan käytyä useammin, koska piha oli lapsia ajatellen tosi köyhä.