Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Lapsille turvallista syötävää Kanariansaarilla?

Vierailija
23.03.2009 |

Ensimmäistä kertaa lähdössä lasten kanssa Kanariansaarille ja mietityttää lasten syömiset siellä. Onko siellä ihan turvallista syödä esim. hotelilla mitä vaan vai pitääkö jotain välttää?



Pienimmälle, 1v. täytyy varmaan raahata aika paljon ruokaa mukaan kun hänellä on mm. maitoallergia.

Kommentit (22)

Vierailija
1/22 |
23.03.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

löytyy Kanarialta, mutta ovat kalliimpia siellä kuin suomessa. Itse pakkaan vaipat aina rattaiden kanssa samaan pussiin, niin eivät vie painoa muilta matkatavaroilta.

Vierailija
2/22 |
23.03.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

koska ei löytynyt mieluista syötävää. Ruualla aina niitä ranskalaisia tai sitten spagettia. Ja ne alkavat puuduttaa nopeasti.



EI kannata antaa maitotuotteita eikä kypsentämättömiä ruokia. Lihat läpikypsinä. Valitettavan usein vielä monissa paikoissa ruuat kypsennetään puoliksi ja sitten vain lämmitetään aina tilauksen tullen. Ruokamyrkytyksen riskit aika suuria.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/22 |
23.03.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

niin ruoan kuin muunkin puolesta.



Samoja Pampersseja saa sieltä kuin suomestakin. Jos ne nyt on hiukkasen kalliimpia, niin itse en ainakaan jaksaisi sen takia vaippoja suomesta raahata.



Ensimmäiselle reissullemme otettiin 8kk ikäiselle 1 liharuokapurkki/pvä + 1 iltavelli/pvä, mutta ilman niitäkin oltaisiin selvitty.



Seuraavan kerran reissattiin kun oli 1,5-vuotias eikä otettu matkaan mukaan enää mitään.



Ravintoloiden lastenlistat on sitä kananuggetti, spagetti ja lihapullalinjaa mitä suomessakin löytyy, mutta meidän lapsen herkut löytyi ihan aikuisten listalta. Esim ihania valkolihaisia kaloja grillattuna, paistettuna etc. Esim meriahven oli meidän lasten suuri suosikki.

Vierailija
4/22 |
23.03.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

muka vaipoissa jos ne menee matkiksien alaosaan ruumaan? tai ruokapurkit? en minä ainakaan jaksa kierrellä tutkimassa purkkeja vieraassa maasssa kun omat saa kätevästi mukaan.me ollaan matkusteltu tosi paljon

Vierailija
5/22 |
23.03.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

hedelmät, mistä noita pöpöjä voi saada. Noista em. lapset nyt ei syö muuta yl kuin hedelmiä. Jotain maidottomia vauvanruokapurkkeja ehkä voit ottaa mukaan, mutta kaikkea muuta kyllä voi syödä.

Vierailija
6/22 |
23.03.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ihan samanlaista ruokaa siellä on kuin Suomessa ja juu, kauppoja löytyy myös eli miksi hemmetissä pitää Suomesta raahata jotain mukanaan....

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/22 |
23.03.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

samat puurot ja semperit siellä on kaupoissa kun täälläkin, hotellissa samaa ruokaa uin täälläkin. Meidän lapset vaan ryösti aamiaispöydästä aina kaikki melonit, josta sai joka aamu huomauttaa :D

Hajusteettomana et saa mitään, eli ota sellaiset rasvat ja pyllypyyhkeet mukaan Suomesta.

Vierailija
8/22 |
23.03.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ihan samanlaista ruokaa siellä on kuin Suomessa ja juu, kauppoja löytyy myös eli miksi hemmetissä pitää Suomesta raahata jotain mukanaan....

Olen kuullut ettei siellä ole hyvää valikoimaa mm. maitoallergiselle. Ja en todellakaan aio viettää lomaani ruokaa laittaen. ap

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/22 |
23.03.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

puuroja en nähnyt lainkaan. Itse suosittelen ottamaan ne purkkiruuat ja puurot mukaan mitä on tottunut syömään, ainakin 1 annos per päivä sille 1-vuotiaalle. Muuten ihan normaalia ruokaa siellä tarjotaan. Hyviä hedelmäpurkkiruokia löytyy, niitä en veisi mukana.



Jos mahtuu mukaan niin ottaisin vaipatkin.

Vierailija
10/22 |
23.03.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

vaihtoehtoja.

Aamupalapöydissä on usein paljon hedelmiä, leikkeleitä, leipää, mehuja, kananmunia, muroja..



En lähtisi suotta roudaan niska vääränä lisäruokia. Muutama purkki on ok varmuuden vuoksi mutta kyllä sieltä ruokaa löytyy.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/22 |
23.03.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

ja muutaman purkkiruuan varoiksi. Ja 1-vuotiaan käyttämää maitojauhetta.

Kyllähän 1 v jo tavallista ruokaa voi syödä, mä en käsitä miksi pitää roudata ruokia ja vaippoja mukanaan.

Pamperseja myydään joka ikisessä maailman kolkassa, jos ei niitä ni kyllä on joku vaippamerkki.



Mun yks tuttava lähti 2 viikon matkalle 2 vuotiaan kanssa, huoh sentään, hän pakkasi 2 matkalaukullista ruokaa lapselle ja vaipat kans.... itselle ei tainut ottaa ku yhdet vaihtovaatteet... hyvä ettei pullotettua vettä kantanut mukanaan. Hänellä ei lapsi ole allerginen ja hän söi ihan tavallista ruokaa kotonaan. Pikkasen sumentui arviokyky kaverilla

Vierailija
12/22 |
23.03.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

niin siis tarkennukseksi viela etta tiedan ettei Kanaria ole maantieteellisesti Valimerella (koska joku tasta kuitenkin nostaa haloon ;-)) mutta koska on osa Espanjaa niin ruoka on espanjalaistyyppista.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
13/22 |
23.03.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ja maitoallergikollekin Valimeren maat ovat oikeastaan paljon helpommat kuin esim. Suomi, koska maitoa/maitojauhetta jne ei angeta joka ruokaan, vaan ihmiset syovat aika vahan maitotuotteita, ja nekin ovat yleensa selkeasti sita (esim. jugurtit). Tietysti leivonnaisista (erityisesti pullamaisista sampyloista) kannattaa kysya erikseen onko tehty maitoon, koska aamiaisleivat (tai oikeastaan pullat) ovat monesti ns. maitoleipia.

Vierailija
14/22 |
23.03.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ajattelinkin et pakkaan 1ruoka/pv maito yms. allergiselle lapsellemme. Aamupalalta varmaan löytyy sopivaa syötävää. Mutta ruoista en tiedä jos on kovin mausteista yms.



Ja niistä vaipoista. Olkoon jonkun mielestä turhaa raahattavaa, mutta aionpa pakata niitäkin mukaan. ihan siitä syystä, että lapsella on tosi herkkä iho eli ei käy mitkä tahansa vaipat yms. Enkä halua pilata lomaani sillä että ihottuma kiusaa lasta. Kun sitä taitaa kuitenkin tulla syömistenkin puolesta ku en mä ihan kaikkee syötävää voi tuolle 1vuotiaallekaan raahata mukana ;).



ap

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
15/22 |
23.03.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vaipoista: jos teille kay Pampersit, Kanarialta saa niita. Espanjalaisista vaipoista muuten samaa mielta, ei kayneet ainakaan meidan atoopikolle.



Ruuat eivat paasaantoisesti ole voimakkaan mausteisia Kanarialla eivatka Espanjassa muutenkaan.

Vierailija
16/22 |
23.03.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

mutta muuten kyllä lapset on syöneet aina ihan mitä vaan jäätelöistä ja salaateista lähtien, ainoastaan majoneesit jätetty syömättä. ja tämä siis joka puolella maailmaa Meksikosta lähtien, ei vaan Kanarialla. Ei ole tullut mahatauteja koskaan. Twinrix meillä toki on.

Vierailija
17/22 |
23.03.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Pampersin vaippoja löytyi kaupasta ja hedelmäsosevalikoima oli tosi laaja.



Esikoinen söi ravintoloissa esim. spagettia ja muita pastaruokia, ranskalaisia ja kanaa ja lihaa, jne. Kaikissa ravintoloissa oli lasten annoksia, ruoka ei ollut tulista missään. Jäätelöä syötiin päivittäin, yleensä valmiiksi pakattuja tuutteja, Nestlen taisivat olla. Baareissa oli lapsille omia "cocktaileja", eli hedelmämehuja, joihin tuli ihania koristeita mukana, tähtisadetikkuja, ym. Lapset tykkäsivät älyttömästi. ( ja ennenkuin joku älähtää, kyse oli lapsiystävällisistä baareista joissa lapsille disco ja muuta ohjelmaa. Aikuiset saivat nauttia pari drinksua rauhassa istuen ja lapsia katsellen).

Vierailija
18/22 |
23.03.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

ja oli ns. superallergikko -- allerginen maidolle, munalle, soijalle, pähkinöille ja vehnälle. Silti ruokaa löytyi loistavasti. Mukana vietiin äidin tissit sekä 2 erilaista puurojauhepakkausta ja eväät lentomatkalle ja lisäksi riisikakkuja ja tattarikeksejä ja paketti kaura 100 - leipää "sormiruoaksi".



Hotellissa tein itse mikrolla maidottoman riisi/tattaripuuron pojalle, mutta sain hedelmäsosetta hotellilta -- aprikoosia, persikkaa, päärynää ja banaania. Muuten aina sain lapselle keitetyn perunan, parsakaalia, kukkakaalia, bataattia tai kurkkua tms. ja hiukan öljyssä kypsennettyä lihaa ravintolasta lapselle.



Kaupoista sai hyvin hedelmäsoseita ja joitakin marjasoseita sekä pojan suosikiksi muodostunutta bataattisosetta. Itsekin söin pojan ruokavalion mukaista ruokaa ja hyvin meni -- sain siis sopivia kasviksia tuoreina tai freesattuina ja riisiä, juureksia, perunaa haluamallini tavalla valmistettuna sekä sopivaa lihaa tai kalaa. Löysin pakastealtaasta ja jätskikojuista munatonta ja maidotonta IHANAA mangosorbettia joka oli suuri herkku sekä minulle että pojalle. Ruoka oli herkullista ja sitä oli riittävästi myös nälän sumentamalle imetysdiettaajalle. ja kaikin puolin onnistunut loma, jonka jälkeen uskaltauduimme samaisen superallergikon kanssa 6 viikoksi thaimaahan. ja pärjättiin hyvin sielläkin puurojauheilla ja kekseillä -- tosin silloin vehnä jo sopi, joten lapsi söi myös kuivapastaa ja leipää ja riisimuroja...

Vierailija
19/22 |
23.03.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

mutta muuten ruoka Kanarialla on samaa perusmössöä kuin Suomessakin. Pizzaa, pastaa jne. löytyy joka paikasta. Tai vaikka suomalaistakin ruokaa jos ehdottomasti haluaa. Olen ollut monesti muualla Espanjassa ja muualla on kyllä paljon "espanjalaisemmat" ruuat kuin Kanarialla.

Vierailija
20/22 |
23.03.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Espanjasta saa mitä vaan, mutta Kanarialla esim. Inglesissä monet kaupat on kioskitasoa. Itse sain harmaita hiuksia, kun laukkasin ympäri kylää etsimässä sopivan kokoisia vaippoja ja purkkiruokaa, joka olisi normaalisti kaikkiruokaiselle lapselle kelvannut. Ruoat kai maistuivat vain vieraalle. En halunnut käyttää lomaani soseiden keittoon enkä olisi käyttänyt sitä kaupoissa juoksemiseenkaan, jos olisin osannut asian ennakoida.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kahdeksan yhdeksän kuusi