G: paljonko teillä on yhtiövastike n.90 neliöisessä rivarissa ja
vesimaksukin kiinnostaa? Ollaan ostamassa asuntoa, mutta tuntuu että sekä vastike että vesimaksu on todella kova:(
Kommentit (6)
hoitovastike 189e, rahoitusvastike 24,50e ja vesiennakko 14e/hlö/kk (tasauslasku vedestä) tulee kerran vuodessa, autopaikka 5e
onko esim. kaikilla talkkarivuorot silloin vastike on tietenkin pienempi kuin jos käytetään ulkopuolista firmaa mutta toisaalta voi olla tosi työlästä lumisena talvena hoitaa koko rivarin kaikki lumityöt viikon ajan.
tontti on oma ja huoltoyhtiökin on. vastike on 230 euroaja rahoitusvastike on 55 euroa ja vesimaksu 15 euroa.
talkoilla esim nurmikonleikkausa ja talvella kävelytieosuuksien lumityöt ja niiden hiekoitus. Parkkipaikat ja ajotiet huolehtii huoltofirma.
aikakalliilta kuulostaa toi 230e koska tää 189e myös aika hintava verrattuna tuttujen vastikkeisiin.
jos siitä poistaa sauna ja vesimaksut, niin sitten jää jotain 250e.
vastike + vesi + lämmitys 160eur/kk. Rivari, neliöitä 92