Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Kävin tänään hakemassa lapselleni lääkäriltä reseptiä vesirokko-rokotteeseen.

Vierailija
09.01.2006 |

En ollut lainkaan valmistautunut siihen, että lääkäri hiillosti ja vaati minua puoli tuntia perustelemaan miksi rokotteen haluan. Toki minulla oli omat syyni, mutta lääkäri oli sitä mieltä, että haluan sen vain kosmeettisista syistä, jottei lapselleni tulisi arpia!



Tällainen asia ei todellakaan ole koskaan käynyt mielessäni, vaan minulla oli mielestäni ihan hyvät terveydelliset perustelut reseptin toivomiseksi.

Kysyin lääkäriltä, onko rokotteesta hänen mielestään jotakin haittaa. Lääkäri vastasi, että eipä kai. Silti oli hyvin vastaan rokotteen ottamista.



Oletteko te, jotka olette rokotteen lapsellenne hankkineet, joutuneet perustelemaan kovastikin toivettanne lääkärille?

Kommentit (8)

Vierailija
1/8 |
09.01.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Haluat sitten elinikäisen vyöruusun lapsellesi?

Vierailija
2/8 |
09.01.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Samoin käy vesirokon sairastettuaan. Terv molemmat sairastanut.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/8 |
09.01.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mitä ihmettä oikein tarkoitat. Miksi rokotteesta tulisi elinikäinen vyöruusu. Tiedän, että jos on sairastanut vesirokon, voi saada jossain elämänsä vaiheessa vyöruusun.

Vierailija
4/8 |
09.01.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ei rokotteesta mitään elinikäistä vyöruusua tule.Kaikkea sitä kuuleekin.

Vierailija
5/8 |
09.01.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vyöruusun aiheuttaa vesirokko virus, joka on jäänyt hermojuuriin sairastetun rokon yhteydessä. Zoster-rokote vahvistaa kehon vastustuskykyä, jottei virus pääse riehumaan elimistössä.



Tutkimusten mukaan rokotetuilla esiintyi vyöruusua noin puolet harvemmin kuin verrokkiryhmällä ja tämän uskotaan johtuvan juuri rokotteen tehosta.

Vierailija
6/8 |
09.01.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mä muistan tosin kyllä lukeneeni tosta vyöruusujutusta. Kuulemma jotkut suosittelee, että vasta 13 vuotiaille ja sitä vanhemmille rokote jos EIVÄT ole sairastaneen vesirokkoa. Uudistettuun rokotusohjelmaan ei otettu mukaan, koska on MAHDOLLISUUS, että yhä useammat ja nuoremmat saavat vyöruusun vaivakseen. Ja se hankalampi kuin vesirokko.





En siis ota kantaa vaan kerron mitä muistan lukeneeni!

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/8 |
09.01.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

lapsuusaikanaan ottakoon sitten isompana.

Vierailija
8/8 |
09.01.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meillä tyttö sai 7-vuotiaana vyöruusun. Se oli paljon lievempi tauti kuin vesirokko - sai sen siis sairastettuaan pienenä vesirokon - ja jos rokotuksesta on seurauksena se, että voi tulla vyöruusu, niin mieluummin se kuin vesirokko. Meillä olisi lääkäri kirjoittanut nuorimmalle vesirokkorokotereseptin, mutta tyttö ehti saada vesirokon isosiskon vyöruususta. Vesirokkorokotus estää ainakin vakavimpia vesirokon muotoja, jotka voivat olla lapselle kohtalokkaita.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kahdeksan kuusi yhdeksän