Millaisia/mitkä ovat niitä terveydellisiä syitä, joiden takia toiset puolustelee aborttejaan? ev
Kommentit (9)
Tai voihan hoidot tietysti keskeyttää mutta silloin lapsesta taitaisi tulla äiditön.
esim. voimakkaat psyykelääkkeet ym. lääkkeet, joissa lukee " käyttö kielletty raskauden aikana?" Eli jos lopettaa lääkityksen raskauden vuoksi, menee oma terveys eikä pysty lapsesta pitämään huolta.
Tuttavani hankki lapsen reumastaan huolimatta, mutta lääkitys piti raskauden ajaksi lopettaa. Toista raskautta terveys ei olisi kestänyt.
Veikkaan, että luku on melkoisen pieni.
Olisiko jollakulla antaa yleisempi ' terveydellinen syy' ? Onko joitain muita perussairauksia, joissa raskaus haitallinen? Epilepsia?
Mielenterveysongelmat äidillä varmasti yksi tärkeimmistä syistä.
Jos käyttää ehkäisyä, ja tulee vahinkoraskaus ei liene tarvitse selittää miksi joutuu tekemään abortin. Kai solunsalpaajalääkitys kertoo jo jotain.
Esim reumalääkkeissä on sellaisia jotka vaurioittavat sikiötä niin pahasti että raskaaksi ei saisi tulla.Mutta reumaatikot kun myös saavat lapsia niin vahinkoja sattuu.Itse olen reumaatikko ja aina pitää tietää koska voi olla ilman suojaa ja koska pitää estää.
Tuttava perheessä on kaksi vammaista lasta, epilepsialääkkeistä johtuneet vauriot.
Tai sitten lääkitys estää raskauden normaalin etenemisen.
koska sikiöllä todettiin kehityshäiriö rv 20 , jonka johdosta vauva olisi kuollut viimeistään synnytyksessä (puuttui elintärkeitä elimiä eli elämä ei olisi millään muotoa ollut mahdollinen tälle vauvalle kohdun ulkopuolella)
Silti näillä ihmisillä on seksielämää, eikä mikään ehkäisy ole tietääkseni sataprosenttisen varma. Tuliko tarpeeksi yksinkertaisesti selitettyä?