Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Äitiysrahasta jne.

Vierailija
07.01.2006 |

Voisiko joku selittää " selkokielellä" milloin saa äitiysrahaa, vanhempainrahaa, kotihoidontukea ja mistä tuen määrä muodostuu.. vaikuttaako avopuolison palkka jne..

Vastausta odottelee termiviidakossa taisteleva...

Kommentit (5)

Vierailija
1/5 |
07.01.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

jonka jälkeen alat saada vanhempainrahaa ja sitä voidaan maksaa myös isälle ja äiti voi mennä töihin jos isän tulot vaikka vaimoa pienemmät ja sillon isä hoitaa vauvaa kotona. Vanhempainraha lopuu kun äitiysloma loppuu eli vauva silloin n. 9-10kk. Kotihoidontule a alkaa saada vanhempainrahan jälkeen josd lapsi ei kunnallisessa hoidossa ja sen perusosa on 294¿ jonka saa oli tulot perheellä mitkä tahansa kunhan lapsi ei hoidossa kunnallisesti. Lisäosia maksetaan sitten tulojen mukaan.

Itse käyn töissä ja saan kotihoidontukea kun lapsi hoidetaan kotona omin avuin.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/5 |
07.01.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

kotihoidontuki on on 294e/kk, mutta siihen vaikuttaa miehen palkka....

Vanhempainraha taitaa olla se sama ku äitiyspäiväraha...

Vierailija
4/5 |
07.01.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

saat sitä noin muutaman kuukauden, jonka jälkeen sen nimi muuttuu vanhempainrahaksi toimitettuasi jälkitarkastuksesta todistuksen Kelaan. Esim. minä jään nyt maaliskuussa kotihoidontuelle, vauva syntyi viime toukokuussa.

Vierailija
5/5 |
07.01.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kiitos vastauksista.. Lisäkysymys vielä.. Miten palkka vaikuttaa kotihoidon- tukeen.. onko joku perusosa, jonka kaikki saa vai???? Äitiysrahahan tulee palkan mukaan.. Kuinka monta prosenttia se on suunnilleen palkasta??