Onko sinua hakattu koskaan remmillä?
Kommentit (31)
useamman kerran, risulla ja vyöllä. kerran vyön solki teki avohaavan kerran jalkaan. äiti siteerasi aina " se joka lastaan rakastaa, lastaan kurittaa" tms raamatunlausetta ja itki koko ajan.
tuon avohaavan jälkeen äiti itki koko illan ja puhdisti haavaa ja itki.
siis en voi olla antamatta anteeksi äidilleni, joka LUULI että niin on tehtävä, muuten on huono äiti.
itse en löisi.
Isä vyöllä antoi piiskaa paljaalle pyllylle siitä syystä, ettei syöty lautasta tyhjäksi, kun käskettiin (lapsen kuuluu olla aina tottelevainen vanhemmille!). Siskoni muistaa saaneensa piiskaa, kun ei juonut piimälasillista tyhjäksi.
60-luvulla syntynyt
Eikä ollut mitään yksittäistapauksia vaan usein. Pienistäkin asioista.
Ja tuntikaupalla nurkassa seisomista.
Vierailija:
Isä vyöllä antoi piiskaa paljaalle pyllylle siitä syystä, ettei syöty lautasta tyhjäksi, kun käskettiin (lapsen kuuluu olla aina tottelevainen vanhemmille!). Siskoni muistaa saaneensa piiskaa, kun ei juonut piimälasillista tyhjäksi.60-luvulla syntynyt
ja toisen kerran muistan et sisarusten kans naarmutettiin naapurin auto kivillä, ja silloin myös tuli piiskaa risulla!
Itse en kyllä tule antamaan piiskaa lapsilleni!
ja toisen kerran muistan et sisarusten kans naarmutettiin naapurin auto kivillä, ja silloin myös tuli piiskaa risulla!
Itse en kyllä tule antamaan piiskaa lapsilleni!
Välillä kuitenkin voi jättää syömättä, eikä tullut mitään.. Meillä se remmistä saaminen oli täysin ennalta arvaamatonta.
Olen syntynyt 70-luvun lopulla. Elämäni on ollut tosi kamala, olin useita vuosia todella masentunut, vaikka en itse edes tajunnut sitä, kun vasta näin jälkeenpäin kun olen " parantunut" . Vielä välillä pelottaa, että " luisun siihen samaan kamalaan tilaan, missä elin noin 24-vuotiaaksi. Se itseinho, arvottomuuden tunne, kuoleman toivominen, epätoivoisuus ja kaikki on niin kamalaa, etten toivo sitä kenellekkään.
olin konsertissa ja se kestikin puol tuntia pidempään kun luulin, tulin sitten puol tustia sovittua myöhemmin kotia... huuto alkoi (väliin yritin huutaa, että konsertti loppu myöhemmin) jo pihassa ja kun ovesta pääsin sisälle housut kinttuun ja remmi viuhku.
Ikää minulla 15 v
jumala kuulemma rankaisee, jos luojan viljan jättää syömättä.
Yleensä tapahtui jos olimme kerta kaikkiaan tenavina tehneet jotain henkeäuhkaavan vaarallista tms
mutta ihan ymmärrettävistä syistä kaiketi... ;) En kanna kaunaa. Koivuniemen herrasta sain tasan kerran, mummolta, sen takia, etten halunnut mennä leikkipuistoon........ Siitä kyllä äitikin veti herneen nenään (siis mummolle, ei mulle), ja on ainut mikä on jäänyt vähän kaivelemaan... Ikää nyt reilu 20.
Faijapuoli antoi luunappeja.
En mitään seksileikkejä tarkoittanut
Vanhempani olivat kyllä kai periaatteesta ruumiillista kuritusta vastaan, mutta muistan äitini vaan joskus olleen tosi tosi vihainen... En muista syytä.
Puistatti kyllä tuollainen tapa rangaista.
mutta läimästy on remmillä, tukkapöllyjäkin sain. aina tosin syystä. olen itse nyt 20w, eikä mitään traumoja ole jäänyt.
itse en kyllä ikinä lapsiani piiskaisi.
ja on myös yritettu hirttää kyseisellä välineellä. (ilman syytä)
nyrkillä, potkittu kengillä, purtu, risutettu, kiskottu tukasta, lyöty päätä hellaa vasten. Kaikki nämä! Ja sanottu siihen päälle että rakastamme sinua.
kaikki muistavat kun saivat remmiä ja koska ja miten, mutta kuka muistaa Miksi. Eli muistetaan nöyryytys ja kipu.
kokemaan, jos kukaan ei puutu...
Ollaanko me viisaampia ja tehdään jotain, jos epäillään, että jotain lasta kohdellaan kaltoin???!!!