Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Annapa mielipiteesi kiloistani, ja niiden karistamisesta.

Vierailija
31.12.2005 |

Mittani ovat 164 cm ja 98 kg.



Paljonko haluaisit pudottaa, jos olisit minun sijassani?

Kauanko varaisit aikaa projektiin?

Mitä metodia suosittelisit?



Läski kiittää =)

Kommentit (4)

Vierailija
1/4 |
31.12.2005 |
Näytä aiemmat lainaukset

liity painonvartijoihin

Vierailija
2/4 |
31.12.2005 |
Näytä aiemmat lainaukset

kyllä siihen koko ensi vuoden saat varata aikaa. Painonvartijat on hyvä, siellä opit valitsemaan kevyitä vaihtoehtoja ja ne ohjeet toimivat lopun elämäsi. Myös laihtumisen jälkeen osaat varoa, ettei kilot tule takaisin. Tsemppiä!

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/4 |
31.12.2005 |
Näytä aiemmat lainaukset

ja painoni on ollut aikuisena jotakin 53-63 välillä, useimmiten kuitenkin n. 55. Se on ollut mielestäni hyvä paino, mutta se on niin yksilöllistä... Silloin painoin enemmän, kun kävin salilla usein, nyt en käy lainkaan. :( Laiska mikä laiska...



Mutta terveyden vuoksi nyt lähtisin ainakin laihduttamaan tuosta esim. 68 kiloon. Eli meikäläisen laskuopin mukaan olisi 30 kiloa lähdössä. Aikaa varaisin yhtä monta viikkoa kun on kilojakin. Tosin kun on enemmän painoa, niin siitä lähtee tippumaan reilusti nopeammin alussa kuin laihemmilla. Mutta 0,5-1 kg viikossa olisi aika jees vauhti.



Suosittelen vähähiilihydraattista ruokavaliota, myöhemmin voit lisätä hyviä hiilareita. Yksinkertaisesti vain jätä pois sokeri (voit käyttää keinotekoisia mak.aineita kohtuudella), peruna, riisi ja pasta (kohtuudella voit käyttäät täysjyvätuotteita), ja vähennä reilusti leivän syöntiä (max kaksi palaa päivässä, ja vain täysjyväruista, esim. Uotilan limppua). Syö puoli kiloa kasviksia päivässä! Ja juo paljon vettä.

Kuntosalilla käyminen parantaa aineenvaihduntaa.

Vierailija
4/4 |
31.12.2005 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mutta jos haluat ihan itsekseen kiloja pudottaa, niin tee pieniä muutoksia ruokavalioosi, yksi kerrallaan, niin et edes huomaa laihduttavasi. Painonpudotus näin kestää ehkä pidempään, mutta nämä pienet muutokset, yksi kerrallaan, tulevat huomaamatta tavaksi ja omaksut siten uudet ruokailutottumukset. Näin jaksat " laihduttaa" , eikä laihduttamisesta tule taas yksi läskiksi mennyt dieetti ;)



Hyvä aloitus on määrittää itselleen yksi herkkupäivä viikossa. Ja muulloin ei sitten saa namia (karkkia, chipsejä, keksejä, limukkaa...) syödä. Tuona yhtenä päivänä saat sitten herkutella mielin määrin.



Seuraava voi olla sitten ruokailutottumuksistasi riippuen esim. hyvän, terveellisen aamupalan syöminen. Tai esimerkiksi kasvisten lisääminen jokaiselle aterialle. Voit kokeilla muuttaa ateria kerrallaan tai esim. ruoka-aine kerrallaan niitä ruokailutottumuksiasi parempaan suuntaan. Nuo dieetit tahtoo aina epäonnistua ja innostus lopahtaa, mutta näin minä olen laihtunut jo 27 kg noin puolessa vuodessa. Kannattaa kokeilla, varsinkin, jos aikaisemmin on dieetit menneet mönkään :)

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kahdeksan kahdeksan kuusi