Lue keskustelun säännöt.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Alue: Aihe vapaa
Huononeeko ihmiskunta koko ajan?
29.12.2005 |
Tuleeko nuorisosta yhä veltompaa ja typerämpää? Oliko muinaisen egyptin ihminen meihin verrattuna jalostunut pakkaus?
Kommentit (4)
ei kai se voi hyvääkään tehdä perimälle pitkällä ajalla.
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Jos näin on käynyt alituiseen ja alinomaan, niin miten uskomattomia sitten muinaiset epyktiläiset ovatkaan olleet. Sitä vain ajattelin ;)
Vai palkkaavatko he lapsenhoitajiksi riuskoja ja ripeitä maahanmuuttajia?
Alue: Aihe vapaa
mutta olen sitä mieltä että ihmiskunta huononee. Moraali rappioituu. Siis sitä ei enää ole. Nykypäivää ovat kaikki avoliitot, homo- ja lesboparit, aviottomat lapset, uskottomuus avioliitossa (ja avo- tietysti myös) ym. Tai siis onhan noita aina ollut, mutta ennen niitä paheksuttiin.
Ennen ihmisillä oli sellainen kuin Jumalan pelko (älkää nyt käsittäkö väärin, ei ne missään pelossa eläneet vaan kunnioittivat Jumalaa ja kävivät kirkossa jne.) ja omatunto.