edelleen kysymys yökastelusta...
että nämä viestit karkaavat heti!!!
Mutta asiaan. Pojalta 2v10kk unohtui pari viikkoa sitten yövaippa ja yllätys oli suuri, kun aamulla mentiin pissalle ja vaippaa ei ollutkaan. Muutama yö meni kuivana hyvin, sitten tuli yksi vahinko. Tämän jälkeen oli yksi kuiva yö, ja loput ovat olleet märkiä. Yksi pissa tulee aina samaan kellon aikaan sänkyyn, ei herää ennen sitä.
Kysymykseni kuuluukin, onko ketään kuka olisi vastaavassa tilanteessa laittanut vaipan takaisin yöksi ja sitten myöhemmin lapsi oppinut kuivaksi kuitenkin? Lähinnä minua pelottaa, että nyt vaipan takaisin laittamisella tuhoan alkavan hormonikehityksen ja näin ollen lapsestani tulee ikuinen yökastelija...tyhmää ehkä ajatella näin, mutta siskoni aikoinaan laittoi pojalleen (melkein 4v) vaipan takaisin muutaman peräkkäisen vahingon jälkeen ja nyt poika (10v) on yökastelija, eikä mikään hoitomuoto ole auttanut.
Eli jos täällä on joku, jonka lapsi oppinut kuivaksi vaipan palautuksen jälkeen, kertoisiko kokemuksistaan :)
Ja vielä lisäksi, että enempää en ala säännöstelemään iltajuomista, enkä myöskään herättämään pissalle yöllä, joten ei kannat edes ehdottaa :)
Kommentit (4)
Minä laittaisin vaipan takaisin. Ensinnäkään ei varmasti ole lapselle mieluista herätä märästä sängystä ja toiseksi hormoonien eritykseen et voi vaipalla vaikuttaa. Itse en ole joutunut yövaippaa palauttamaan, mutta se johtuu siitä, että meillä oli vaippa aina varalla, vaikka lapsi alkoikin olla enimmäkseen kuiva. Vasta kun vaippa oli poikkeuksetta kuiva, se jätettiin pois. Näin siksikin, että muistan mikä kamala itku esikoiselta kerran tuli kun vaippa oli falskannut ja sänky oli märkä. Mitään hänelle ei sanottu asiasta, ei moitittu tai mitään, mutta pissainen sänky oli niin kammotus, että siksikin varmistelin vaipalla vähän " turhankin" kauan tai siis vaipan olisi voinut ottaa aikaisemminkin pois.
Eli minä siis palauttaisin vaipan vielä joksikin aikaa. Itsekin olit sitä mieltä, että et ala lasta herättelemään vessaan ja minä olen samoilla linjoilla. Minusta se on aivan turhaa ja, anteeksi vaan, lapsen kiusaamista herättää toinen vessareissulle sikeästä unesta.
Meillä esikoisella oli vastaavaa. Yritimme pitkään niin, että emme laittaneet vaippaa takaisin, mutta lopulta kaikki olimme sen verran väsyneitä, että tuntui parhaimmalta tehdä niin. Esikoinen siis täysin päiväkuivat jo 2v4kk iässä, mutta öisin tuli usein se yksi vahinko johon ei auttanut mikään. Kokeilimme kaikki konstit... Asiallehan ei tosiaan tehdä mitään neuvolassakaan ennen kuin lapsi on 5v. Tyttö oppi kuivaksi ihan yhtäkkiä sitten ollessaan 5v 1kk.
En usko tosiaankaan, että sisaresi pojan ongelma on peräisin siitä, että vaippa laitettiin takaisin. Monella tutulla on ollut samanlainen juttu kuin meillä ja vaippa laitettu takaisin. Lapset oppineet sitten yökuivaksi 5-6v. viimeistään.
Asiasta siis turha stressata ja pilata yöunia. Mielestäni lapsi voi helposti stressaantua asiasta enemmän, jos siitä tehdään suuri numero.
poika itse on suostuvainen laittamaan vaipan yöksi, vaikka ei ole kyllä mitenkään reagoinut tähän sängyn kasteluunkaan - ei ole edes kunnolla hereillä, senpä takia ajttelin, että hormonit ei vielä kunnolla toimi, kun on niin unessa. Voihan olla, että ne muutama kuiva yö oli vain sattumaa.
Paivansateelle vielä haluaisin vastata, että yökastelu ei ole perinnöllinen ainakaan meidän sukumme puolelta. Ja koska olen nähnyt sen murheen, jota yökastelu on aiheuttanut siskoni perheelle, en mitenkään halua syyllistää siskoani tms. Sitä nyt vain tulee pienessä mielessä yksin pohdittua kaikenlaista ja siskoni on myös itse miettinyt vaipan palautusta osana koko ongelmaa.
Mutta kiitos siis vastauksistanne, mieli on taas hiukan kevyempi :)
Pakko kommentoida. Tuskin siskosi takaisin laittama vaippa on syynä hänen poikansa yökasteluun. Onhan poika jo 10 vuotta. Kyse on siis oikeasti vaivasta eli hormonipuutoksesta tai isommastakin ongelmasta (koska on jo noin huomattavan isokin) ja varmaan häntä tosissaan on yritetty hoitaa. Teillä on siis suvussa hieman taipumusta yökasteluun ja pahemman laatuiseen. Nämä asiat kulkevat paljon suvuttain. Pelkän vaipan takaisin laitto tai poisotto ei ole se taikasana välttämättä. Toki lapset myös ehdollistuvat ja rutinoituvatkin vaippaan pissimään. Sinuna tekisin niin, etten laittaisi vielä vaippaa takaisin. Et laittanut määrää noista märistä öistä. Oliko niitä vain muutama vai montakin? Joka tapauksessa kokeile vaikka kaksi viikkoa sitkeästi ilman vaippaa. Jos tuloksena on 13 märkää yötä ja 1 kuiva niin vaippa kannattaa suosiolla laittaa takaisin. Jos tuloksena on vaikka 10 kuivaa ja 4 märkää niin en laittaisi enää vaippaa. Kunhan pääpaino olisi kuivissa ja vahingot olisivat satunnaisempia. Jos taas pissaa ihan joka yö nyt tällä hetkellä niin vaippa vaan takaisin. Ja poikasi on vielä kovin pienikin, ettei kiirettä ole. Oma poika on 3,5v ja vielä yövaippa suosiolla. Meidän suvussa yökastelua aika paljon.