G: 8-9kk unet?
Moikka,
Tätä on varmaan juuri kysyttykin, mutten löytänyt...miten teidän 8-9kk vauvat nukkuu? Voiko päivä/yöunirytmiä jotenkin muokata - meillä kun niitä edelleen kolmet mutta usein lyhyet...
-yöunet n. 20.30-06
-päiväunia yht. 2,5-3h esim.:
--8.30-9.50
--12.50-13.30
--16-16.40
Yöllä heräilee 2-3krt, kehitykseen liittyvää, hampaita jne...isokokoinen on ja syö päivällä hyvin. Useimmiten rauhoittuu itse, mutta n. kerran yössä pitää rauhoitella. Opettelee seisomaan ilman tukea, kävelee tuettuna.
Kiitos, jos jaksatte vastailla!
-kyyli
Kommentit (10)
En kyllä osaa auttaa, nimittäin jos tyttö herää kuudelta kuten teidän vauva, niin hänkin nukkuu kolmet lyhyet päikkärit, aivan samalla tavalla kuin teillä. Jos herää normaaliin aikaan, nukkuu kahdet. Eli kun ei jaksa valvoa pidempään päivällä niin pakosti nukuttava kolmet. Ehkä kannattavinta olisi yrittää pidentää unia aamulla, mutta se tietenkin voi olla aikamoisen vaikeaa=) Herääkö vauva esim. miehen herätyskelloon tai muuhun ulkopuoliseen herätykseen vai herääkö itsekseen?
nukuttiin päikkäreitä melko samaan tahtiin kuin teillä. Kaksiin uniin on päästy silleesti että aamuisin valvotaan tuon 2.5tunnin sijaan reilu kolme tuntia. Kokeile, voi olla ettei auta mut meillä onnistui niin. Eli nykyisin sen kaks tuntia nukkuu aamusta ja sit valvotaan taas noin 3.5-4h ja sit nukutaan toiset unet joskus neljän ja kuuden välillä 1-1,5h.
Kiitos vastauksista! joo, kun herää niin aikaisin, niin aamu-unet on pakko ottaa - on väsynyt. Ja on kokeiltu, josko nukkuisi vielä klo 6 jälkeen, mutta haluaa herätä " liikkumaan" - itsekseen herää.
Tosiaan - ehkä puolen päivän molemmin puolin saisi hereilläolo-tunteja lisää. Toiveena olisi, ettei niin havahtuisi yöllä ja aamu jatkuisi hieman pidemmälle (varsinkin, jos yöunet tosi rikkonaiset). Meillä tyttö nukkuu parhaiten sisällä, rattaissa äänet saa heräilemään helpommin, joten siksikin nuo toiset päiväunet usein lyhkäset. Sitten olen lähtenyt uudestaan ulos vielä neljän maissa, että saa torkut ennen iltaa - kasilta on jo tosi väsy sitten.
Kokemuksia ja neuvoja vielä, jos on!
-kyyli
lisätä et meilläkin meinaa kaveri aamuisin parin tunnin valvomisen päästä väsähtää ja mie olen saanut virtaa lisättyä ruoalla. Eli kun poju herää niin juopi maitoa ja sit aamupuuron syö vasta noin puoltoista kaks tuntia heräämisestä. Siitä sitten saa uutta puhtia aivan silmin nähden ja jaksaa mönkiä vielä tunnin. Tok välillä meilläkin vielä kolmilla unilla mennään. JOs on jotain menoa esim kaupungille niin unet häiriintyy tosi helposti ja sit nukutaan kolmet puolen tunnin tai tunnin unet.
aamulla herätään 8-9.30 välillä
nukutaan yhdet unet 13-14 alkaen 2-4,5h
illalla unten maille 21-22
Yksiin päiväuniin neiti siirtyi " ihan itsestään" jo joskus kuukausi sitten. Huomasin että kahdet unet yleensä oli esim 45min + 45min ja neiti ihan rättiväsynyt.. Joulureissulla nukkui 2 x 2h automatkan aikana (oli välillä 1-2h hereillä) eikä silti " rytmi" mennyt sekaisin. Joskus myös ottaa pienet 15min unet autossa aamupäivällä matkalla harrastuksiin tai iltasella jos ollaan oltu esim mummolassa tai kylässä.
Mammis + Oona huomenna 9kk :)
Saanko kysyä, miten Oona menee juuri tuohon aikaan illalla nukkumaan - valvotko miehen kanssa vielä sitten? Entä aamulla, heräättekö ennen Oonaa? Ja nukutteko samassa huoneessa - siis Oonan kanssa?
Meidän neiti on niin herkkäuninen, että jo melkein vessassakäynti (vaikkakin kauimmassa hänen huoneestaan) aiheuttaa heräilyn...ainakin yöllä ja aamulla!
-kyyli
jaksaako Oona miten olla aamusella sitten esim. 4h hereillä? Meillä 1,5h menee ok, sitten pitää TODELLA keksiä tekemistä...nyt olen pitkittänyt aamun seurustelua kolmeksi tunniksi ja se käy aamutunteina omille voimille;=)
Jostain syystä meidän rytmi on vain mennyt näin.. :) Illalla aletaan rauhoittua joskus klo 20 aikaan, 20.30-21 käydään vaihtamassa pyjamaa jne iltapuuhastelua ja sitten puuroa huuleen. Miehen kanssa yleensä valvotaan vielä vähän aikaa, tai sitten mies menee nukkumaan ja minä iltavirkkuna touhuan vielä omiani. Aamulla yleensä mies lähtee töihin ennen kuin heräämme Oonan kanssa. Vähän riippuen yöstä, Oona saattaa herätä joskus 7 aikaan maidolle, imetän meidän sängyssä ja neiti yleensä vielä nukahtaa mun kainaloon, muuten nukkuu omassa sängyssä (ja nukahtaa itse omaan sänkyyn ¿ harjoiteltu jostain 3kk lähtien). Ei yleensä herää kovin herkästi, ollaan siinä vaiheessa pidetty ovea auki kun hän jää itse ¿nukahtamaan¿ sänkyynsä, jotta tottuu vähän ääniin. Kun on nukahtanut, käydään laittamassa ovi kiinni ja meillä on itse asiassa itkuhälytinkin käytössä, vaikka kyllä varmasti kuullaan jos neiti itkemään alkaa. Yleensä kuullaan jo ne ekat ähinät ja näin ehditään esim korjaamaan tuttia ennen kuin itku yltyy ja neiti vallan herää.. Vähän riippuen päivän ohjelmasta, mutta jos ollaan kotona niin käydään aamupäivästä ulkona ennen lounasta, lounaan jälkeen lueskellaan esim kirjoja jne ¿rauhallista¿ ja sitten imetän vielä ennen kuin neiti menee vaunuihin. Aika hyvin on neiti jaksanut kukkua vaikkapa 9-14, mutta kyllä hänet saisi ¿tainnutettua¿ unille varmaan aiemminkin. Meillä vain nuo yhdet unet on toimineet nykyään tosi hyvin. Toisinaan kyllä sitten nukutaan 2 unet jos on aamupäivällä harrastuksia; esim tänään kun oli uinti klo 10, niin neiti nukahti autoon kotimatkalla ja vein sitten suoraan vaunuihin unille ¿ katsotaan kuinka kauan nukkuu ja miten käy iltapäivällä. Veikkaisin että nukkuu nyt n. 2h ja iltapäivästä sitten ¿tainnutan¿ sänkyyn n. 1h unille.
Tulipa pitkä stoori.. ;)
Mammis + Oona
- yöunet 20.00 - 8.00/9.00 (joskus jopa 14 tuntia)
- päikkärit n. 11.00 - 11.30 (vain puoli tuntia)
- tokat päikkärit 14.00 - 16.00 välillä
Yöunet on aina suurinpiirtein samanlaiset, tosin joskus voi herätä jo kuudenkin aikaan, yleensä kuitenkin kasin ja ysin välillä. Yöt nukkuu tosi hyvin, heräämättä ja syömättä mutta iltaisin uni on kovin katkonaista. Herää tunnin päästä nukahdettuaan ja pitää rauhoitella mutta nukahtaa heti uudelleen. Tuttiakin saa käydä pariin otteeseen laittamassa. Tätä ei ole ollut aina, n. viimeisen kuukauden ajan uni on ollut levottomampaa juuri iltaisin, johtunee eroahdistuksesta/liikkumaan oppimisesta yms.
Tokat päiväunet kestää puolesta tunnista kahteen tuntiin, riippuen aika paljon siitä miten on ed. yön nukkunut. Eli jos on nukkunut tosi kauan, päikkärit lyhenevät. En tiedä voiko rytmiä kovin helposti muokata, mutta olen itse muokannut silleen, että vikoja päikkäreitä ei nukuta enää neljän jälkeen, muuten se vaikuttaa yöuniin ja varsinkin nukahtamiseen. En ole koskaan tykännyt tyttöä herättää uniltaan, mutta tein silleen että menin rattailla ulos iltapäivällä ja tyttö aina nukahtaa rattaisiin, silleen sain muokattua päikkärit siihen kohtaan kun halusin ja hän tottui nukkumaan kahden ja neljän välillä. Jos herää kolmelta tokilta päikyiltä, menee seiskalta jo nukkumaan yöunet, eli jaksaa illalla nelisen tuntia olla hereillä, joskus vähän enemmänkin.
-Minni ja tytsy 8,5 kk