Kävikö kukaan tänään Jumbon Jesperissä? satuitko katsomaan mikä oli tilanne poikien toppahaalareissa?
Havahduin huomaamaan ettei 1-luokan syksyllä aloittavalla esikoisella taida olla toppahaalaria tulevalle talvelle, 2-osaisen asun olen sen sijaan jo hankkinut tanskasta.
Mutta kai se haalarikin olisi vielä hyvä ja tarpeen sen ikäisellä...?!
Koko saisi olla vähintään 128cm, mieluiten 134cm koska pojalla pituutta jo nyt 125cm.
Kommentit (10)
haalarin, ainakin siis pihakäyttöön, jos ei koulussa sitä pidä!
Ajattelin että se olis hyvä mäenlaskussa ym. kun kyllähän sitä kotipihoilla kuitenkin vielä touhutaan ja leikitään..
Hei,
meidän tokaluokkalainen piti viime talvena mieluummin
haalaria kuin kaksiosaista ja tänä talvena sama meno
jatkuu.
Meillä oli viime vuonna ekaluokkaisella yksi talvihaalari
ja nyt kun tiedän että haalari kelpaa on meillä täksi
talveksi kaksi haalaria :D
Luokkakavereista sekä rinnakkaisluokkalaisista osalla
on haalari. Haalari on nopea ja helppo pukea kun on
kiire välitunnille joten en voi kuin suositella.
Asumme Helsingissä joten asuinpaikka ei meillä ole
vaikuttanut haalarin kelpaamiseen.
Viime viikolla näin noita REIMATEC haalareita tuolla
JesperJunior Itäkeskus 70,00e /viime vuoden väri,
Lime/Valkoinen/Harmaa ja rumpukuivattava kokoja
oli ainakin 134cm joka varmaan aika passeli, vai?
ja se jäi käyttämättä.Harmittaa kun maksoin Jonathan cordurasta kuitenkin yli 80 e.Toki tuo on lapsikohtaista,mutta meidän poika on tosi tarkka....(8v).Aika harvalla tuntuu olevan haalari käytössä.
Meillä ei ensi vuonna 5-vuotiaallakaan tule enää olemaan haalaria n(paitsi mitä vanhoja on siskolta jäänyt), isommalla vaadin haalaria pidettäväksi eskariin saakka, mutta en jaksa kakkosen kanssa tapella aiheesta vaan saa jo ensi vuonna kaksiosaisen. Eli siis riippuu varmaan lapsesta että käyttääkö haalaria, ehkä jos eskarilaisena käyttää, tulee ekaluokkalaisenakin käyttämään? Isoja haalareita (juuri koot 134 ja 140) mielestäni yleensä jää alen loppurysäykseenkin kun eivät varmaan kovin paljon liiku.
Mietin vain uskaltaisinko tilata (jos ei enää kaupasta mieleistä/oikeaa kokoa löydy) 128cm (isompia ei tunnu löytyvän) Minymon haalarin esikoiselle 1-luokalle kun kokeili tuota kuopuksen tämän talven 116cm Minymoa ja ja yllätysyllätys voisi koon puolesta melkeinpä käyttää sitäkin?! Ja kuitenkin omansa joka Reimatecin haalari ja kokoa 122cm on ihan passeli eli kyllä ensi talvena enää mahdu hänelle.
Samoin toppatakki ja housut ovat kokoa 122cm ja sopivat nyt.
On tämä vaikeaa ja kaikestahan saa ongelman ;)
Niin ja ainakin hän itse sanoi aiemmin tänään että kyllä hän haalarikin sitten koulussa voi pitää kunhan on myös takki ja housut yhdistelmä:o)
olisihan tuolla aika nastan näköinen toppatakkikin (ja siihen tietty löytyis sieltä sopivan väriset housutkin) mitä tässä mietin...
Ja sitä olisi kokojakin paremmin.
Jonathanin 2-osaisten pukujen koot oli aika isoja olisiko ollut juuri 134 ja 128 takkeja oli siis noita kokoa.. Harmitti kun etsin pojalle kokoa 116 muttei ollut tai sitten oli ihan pieniä kokoa 80. Housuja niihin takkeihin oli sitten kyllä ihan riittämiin.. Housut oli alessa -40% ja takit -30%. Haalarit oli -30% Corduraa oli myös aika paljon. Reimateciäkin oli vain isoja kokoja, joitain pikkukokoja oli poikien haalareissa. Samoin Legon haalareissa isoja kokoja tai sitten niitä pieniä. Pojalle en ainakaan löytänyt kokoa 116 :(
Pojalle ostin Jonathanin Cordura haalarin hinnaksi jäi 60 eur.
Tytölle hoitoon varahaalariksi Jonathanin tavan kosteussuojahaalarin niin hinnaksi jäi 44 eur.
meillä veljekset 5,5 v ja pian 4 v, ja tähän asti kummallekkin on käynyt niin takki+housut yhdistelmä sekä haalari (ja molemmat olleet joka talvi, taaperoiästä lähtien)
Vaan tässä menneellä viikolla tuo isompi poika tuumasi yks kaks, että " mä en enää käytä haalaria, vaan vauvat käyttävät, ja koska mä olen iso poika, en käytä" ;)
En tiedä kuinka paljon tulen antamaan (tai mieheni, kuka sitten huolehtiikaan vaatetuksesta kulloinkin) periksi, että poika saa valita jättämättä käyttää vasta ostettua toppahaariaan, ja missä vaiheessa " pitää" alkaa kunnioittamaan pojan omaa tahtoa.
Olin vaan niin ällikällä lyöty, kun moisen kommentin laukaisi, kun tähän asti miltei vaate kuin vaate on " kelvannut" .
No, ensi talveksi ostin onneksi alesta Reimatecin toppahousut sekä Fixin toppatakin, eipä tarvitse ensi talvena " vääntää" asiasta, ostetaan sitten ehkes toinenkin takkí+housut- setti.
Odotan vaan " kauhulla" , milloin pikkuveli " seuraa" isoveljen " jälkiä" , ja alkaa nirsoamaan, ettei käytä haalaria (mikä myös tänä talvena uutena ostettiin).
Haalari olisi kaiketi, etenkin pulkkamäessä yms. lumileikeissä niin paljon " lämpimämpi" , mutta...enpä tiedä alanko väkisin haalaria tyrkyttämään...saa nähdä.
Anteeksi, ap:n aiheen vähän " sivusta" ;)
Pienellä haalari on kätevä,mutta koululainen saa jo itse päättää kumpaa käyttää.
meillä siis ei ole haalaria käytetty enää koulussa.Takkeja ja housuja on useampia.