Mikä varustus vauvallasi on vaunuissa nukkuessa -10 asteen pakkasella?
Tuossapa kyssäri jo tulikin :) Meillä on 5,5kk tytöllä vaunuissa päikkäreitä nukkuessa päällä body+potkarit, villasukat ja lapaset, villahaalari, villainen kypärälakki, villapipo, äp-toppis, -tumput ja -töppöset. Sitten on pehmeä kantokassi, jossa on äp-makuupussi. Kuomun aukon edessä on harso suojana, mutta reunoissa on raot, jotta ilma pääsee kiertämään paremmin.
Tytsy nukkui em. varustuksessa ulkona tänä aamuna -10 asteen pakkasessa noin 2,5h päikkärit putkeen. Pikkuisen oli viileät kädet sen jälkeen, eli _vielä jotain olisi tarpeen lisätä, tai sitten lyhentää nukkuma-aikaa ulkona... Minkäslaisessa varustuksessa teidän muiden vauvelit tarkenee nukkua?
Kommentit (13)
ja neiti 4kk nukkui ulkona varustuksena: body, puolipotkuhousut, gollege oloasu, toppahaalari. Käsissä pelkät äitiyspakkauksen toppatumput ja jaloissa saman sarjan töppöset. Päässä puuvillainen kypärämyssy ja toppalakki. Äitiyspakkauksen makuupussi ja päällä puuvilla peitto. Tietty lisäks vaunun jalkapeite. Neiti nukkui 5,5 tuntia yhteen menoon ja herätessä oli juuri sopivan lämpöinen kauttaaltaan. Että kovin eroa lasten tarkenemisessa. Villahaalarin+ villatumput ja villasukat ajattelin laittaa kun on -10 tai enemmän.
body, sukkahousut, villahaalari, villasukat, kauluri, pipo, toppatossut ja -tumput, toppahaalari ja makuupussissa vaunuihin.
pakkasta -15 astetta (lasitetulla parvekkeella pari astetta vähemmän) ja likan varustus oli tämä: pitkähihainen body, sukkikset, sukat (sangen merkittävää), collegepuku, villapuku, toppapuku, kypärälakki ja oikea lakki, äp-pakkauksen tumput ja töppöset. Ja paketti oli laitettu lämpöpussiin.
ja jätkällä (6½kk) päällä housut ja pitkähihainen body, jalassa tavalliset sukat, käsissä lapaset, päässä Kivat-villapipo (sellainen kaulurimalli) ja niine hyvineen Eisbärchen makuupussissa. Vaunut Bugaboot jossa fleecevuorattu koppa ja patja. Ja ei todellakaan ollut kylmissään, vaikka oli saanut lapaset pois käsistään. Tunnin nukkui, enempää ei päikkärit meillä valitettavasti oikein tahdo kestää.
että näinkin voi pärjätä
Meillä 6kk+vko -ikäinen vauva on rattaissa Eisbärchen makuupussissa yllään sisävaatteet (body+housut+sukat) lisänä kypärämyssy (sellainen Tutan ohut) ja ohuet villalapaset. Tänään laitoin kyllä sen jalkapeitteen siihen makuupussin päälle, että suojais sitä " aukkoa" paremmin... Ja ihan lämmin oli poika kun pois otin: teimme vajaan tunnin lenkin, ei koskaan nuku rattaissa muutenkaan.
Eilisen asti on ollut bodyn päällä collegejakku, mutta ollut aivan hikimärkänä, reppana. Eli nyt mennään pienemmissä vaatteissa sitten. Mittasin muuten sen pussin lämpötilan tänään: kun saavuimme takaisin kotiin, mittari näytti +31 astetta, eli siellä on lämpöisempää kuin sisätiloissa!
Tyttö 3kk - Vaunuina Emmaljungan Ceroxit, pehmeällä kantokopalla, jossa makuupussi sisällä. Päällä oli vain sukkikset ja body+lapaset ja villasukat, toppapuku ja tavallinen talvipipo. 3 tuntia nukkui ja oli hikinen :/
Joulun aikoihin oli vielä syyspuvussaan, joka vastaa paksuudeltaan ihan college-pukua tjs. Saa nähä mitä tänään laitan päälle.
Makuupussia en viitsi ottaa pois kantokopasta, koska kantokoppa ei anna suojaa kuin vain kainaloihin asti, jos sitäkään. Jotain oltava ylävartalollakin, ellei sitten laita peittoa.. Hmm..
Meillä -12 ollu.Pojalla 9kk body,puolipotkarit,villasukat,lapaset,rukkaset,collegehousut,villatakki,
hattu,toppapuku ja paketti nukkuu pehmeessä kantokassissa..makuupussi kassin päällä vielä peittona.
päällä -13 asteen pakkasella body, sukkahousut, sukat, gollegehousut, villatakki ja -housut, villatumput ja -sukat, äitiyspakkauksen tumput ja töppöset, kypärämyssy (ohut), hattu ja toppapuku. Sitten tyttö emmaljungan duopussissa ja citykopassa, jossa jalkapeite ja harso kopan suulla. :) paljolta kuulostaa, mutta toimii meidän 8-kuisella.
Baby_04:
Meillä on 5,5kk tytöllä vaunuissa päikkäreitä nukkuessa päällä body+potkarit, villasukat ja lapaset, villahaalari, villainen kypärälakki, villapipo, äp-toppis, -tumput ja -töppöset. Sitten on pehmeä kantokassi, jossa on äp-makuupussi.
Meillä on yli kymmenen asteen pakkasella villapuku, alle kymmenen asteen pakkasella välipukuna collegepuku. Kun pakkasta on vain pari astetta, ei käytetä välipukua lainkaan, muuten poika on hiessä ja herää kesken unien. Miten ap, onko vauva muuten viileän oloinen, esim. niskasta ja massusta unien jälkeen? Joillakin vauvoilla ilmeisesti kädet ovat aina viileät, vaikka olisi ihan sopivasti päällä.
Onko vauvasi nukkunut aina ulkona, eli ns. karaistanut? Pienen totuttelun jälkeen ulkona voi tarjeta jo paremmin. Minun poikani on 6 kk, ja olen pikku hiljaa alkanut nukuttaa myös yli kymmenen asteen pakkasella. Tällä hetkellä -15 on meillä rajana. Neuvolasta sanoivat, että vuosikasta voi nukuttaa jo 20 asteen pakkasellakin tunnin-pari ulkona, jos on oikea varustus ja jos lapsi on pikku hiljaa karaistettu ulkoilmaan.
Toivottavasti löytyy oikea varustus ja vauva voi jatkaa raittiissa ilmassa nukkumista : )
Meillä on varmaan kylmäverinen poika kun vaateusta on aina, mut koskaan ei ole ollut hikinen. Elikkäs jos on kymmenen astetta tai yli niin päällä on: pitkähihanen body, sukkahousut, ohut sisäaatekerta, fleece-välihaalari, kypärälakki, villasukat, toppahanskat ja tossut, toppalakki, äp:n toppapuku ja sitten äp: makuupussiin joka on pehmeässä kantokopassa. Jos on esim 15 astetta pakkasta niin sitten on vielä lisä lämpösuoja kopan päällä ja harso on aina kopan suulla peittämässä. Ja tosiaan ei ole koskaan hikisenä poikaa otettu nukkumasta
ja päällä body, sukkahousut, villahaalari, lapaset ja villasukat ja niineen muksu Haglöfsin Baby Zleep makuupussissa, joka on pehmeässä vaununkopassa. Ei harsoa edessä, mutta kopan päällinen peittää puolet kuomun suuaukosta.
Eli vielä on varaa lisätä varustusta jos talvi nyt tosiaan tulee :-) Ja vauvaa on kyllä karaistettu heti syntymästään asti ulkounilla.
anjuusa:
Miten ap, onko vauva muuten viileän oloinen, esim. niskasta ja massusta unien jälkeen? Joillakin vauvoilla ilmeisesti kädet ovat aina viileät, vaikka olisi ihan sopivasti päällä.
Niskasta ja masusta tuntuu unien jälkeen lämpimälle. Ei onneksi ole ollut kokonaan viileä! Mutta tänään oli taas ihan jääkylmät kädet ja jalat jo 1h unien jälkeen (pakkanen taas -10)! :O Pelottaa että vilustuiko ja tuleeko kipeäksi :( On meillä varsinainen vilukissa! Isoveli kyllä aikanaan pysyi hyvin lämpimänä samoilla varusteilla kovemmassakin pakkasessa. On niissä lapsissa tosiaan isoja eroja, miten kukakin tarkenee.
En enää keksi mitä tuolle pikkuneitille laittaisi lisää lämmikettä, kun nyt oli vielä paksummat lapasetkin ja villasukat kuin aiemmin.. Mulla on tuolla jo ostettuna tulevaisuutta varten eisbärchen lämpöpussi, sitä varten kun myöhemmin teutonian oma kantokassi käy liian pieneksi. Kokeilenkin sitä uutta lämpöpussia jo huomenna! Siinä saa paremmin sen pussin suuaukon pienennettyä. Jospa saisi kädet pysymään siellä pussin sisällä, niin sitten olisi ainakin varmasti lämpimässä.
Ainakin vaikuttaa tosi paksulle ja lämpimälle se pussi!
anjuusa:
Onko vauvasi nukkunut aina ulkona, eli ns. karaistanut?
Jep, tyttö on nukkunut ulkona ihan alusta pitäen. Ehkäpä lämpöiseen tottunut kesävauva vaan tarvitsee vielä vähän lisää karaistumista.. :)
Tänään pakkasta -4c ja neidillä varustus:
pitkähihainen body, sukkikset, villasukat, tumput, pipo (aika ohut), kevyttoppahaalari, äitiyspakkauksen makuupussi, fleece peitto alla + päällä, kovassa kopassa se " kansi" päällä. Eikä yhtään kylmät varpaat tai sormet. :) Pari kertaa olen erehtynyt laittamaan toppahaalariin samoissa pakkaslukemissa ja neiti on herännyt about 1h unien jälkeen ihan hikisenä huutamaan, jonka jälkeen unia on jatkettu sitten sisällä pienen protestoinnin jälkeen..
Lähempänä -10c varustus oli joulureissulla:
kuten edellä mutta paksumpi pipo, kevyttoppiksen tilalla äitiyspakkauksen toppahaalari, makuupussin tilalla emman lämpöpussi, lampaan talja alla ja matkarattaissa (jotka ei olleet kovin suojaisat). Vedin vielä matkarattaiden " päälle" viltin, joka suojasi tuulelta. Mahtavat 4h päikyt nukkui ja oli taas sopivan lämpöinen tytteli.
Mammis + Oona kohta 9kk