Mistä pupuhattu?
Auttakaa! Poikamme sai joululahjaksi tosi kivan pupuhatun ja siihen sopivat kaulaliinan ja käsineet. Mutta hattu on liian pieni ja haluaisin tilalle sopivan kokoisen.
Paketti tuli isoäidiltäni, joka nukkui pois pari viikkoa ennen joulua. En voi siis edes kysyä, mistä nämä oli hankittu. Vaatteissa on vain englanniksi koko ja pesuohjeet. Ei mitään mainintaa valmistajasta.
Materiaali on fleesiä ja väri vaaleansininen. Hatussa on nauhat ja päälaella pitkät korvat. Otsassa on kirjailtuna pupun silmät ja suu. Hanskoissa on valkoinen karvareunus varressa ja kämmenselässä samanlainen pupukirjailu kuin hatussakin. Kaulaliinassa on toisessa päässä pupun kasvot kirjailtuna ja toisessa päässä on tupsuhäntä ja liina haarautuu kahtia.
Tunnistaisiko joku nämä vaatteet? Tai osaisiko joku neuvoa, mistä kannattaisi lähteä etsimään? Olisin tosi iloinen pienistäkin vinkeistä. Isoäidin poismenon vuoksi vaatteet ovat nyt entistä arvokkaampia.
Mupsi
Kommentit (5)
tallennan linkin, sen verran ihania vaatteita tuolta löytyi.
Mupsi
ollut näistä kumpikaan, kun ovat kotimaisia, mutta sen tyylisiä:
http://www.minnasuuronen.net/hatut/laps_elaimet.htm
ja
http://www.unilja.com/tytot.htm#4
lapasista ja kaulaliinasta en ollut kiinnostunut, joten niitä en sen tarkemmin tutkaillut :)
Sunntaan Prismaan ja tallennan nuo kaksi hyvää linkkiä. Kiitos kovasti teille!
Mupsi
... kokeile tätä www.mielihuvitus.com