Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

2v:n turvaistuin lentokoneeseen?

23.12.2006 |

Onko kukaan ottanut 2-vuotiaalle turvaistuinta lentokoneeseen?



Kuulin tutulta, että pitkällä lennolla siitä oli iso apu, istuin oli lapselle tuttu ja sai nukuttua siinä loistavasti. Istuin annettiin hlökunnalle etukäteen ja kiinnittivät sen valmiiksi.



Tietty vaihtolentoa ajatellen siitä koituu vähän ylimääräistä vaivaa, onkohan se vaivan väärti?



Matkatoimistosta tarkistimme että meidän lentoyhtiö hyväksyy istuimet reilu 2-vuotiaalle (esim. Finnair ei niitä hyväksy reittilennoilleen kuin alle 2-vuotiaille) eikä siitä mene lisämaksua silloin kuin istuimen paino sisältyy perheen sallittuihin ruumakiloihin.



Tää oli mulle ihan uus juttu ja ajatus, että turvaistuimen voisi ottaa reissuun mukaan ... Oomme tulossa Suomeen käymään ja oma istuin varmaan helpottais oloa toisessakin päässä.



Kokemuksia?

Kommentit (11)

Vierailija
1/11 |
02.01.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kesällä 2005 lensimme finnairin lomalennolla Bostoniin yksivuotiaan poikamme kanssa. Meillä on Maxi Cosi Priori turvaistuin, joka tarvittiin mukaan matkalle. Kyselimme etukäteen Finnairilta mahdollisuudesta ottaa turvaisuin mukaan koneeseen ja selvittelyissä keskeisintä oli koneen penkkien leveys - eli sopiiko turvaistuin penkille. Lisäksi tarvittiin tieto voiko sen kiinnittää penkkien vöillä. Meillä oli maksettu paikka pojalle ja saimme ottaa tuolin koneeseen. Veimme sen sisään itse ja henkilökunta katseli vierestä kun kiinnitin turvaisutimen paikalleen. Eli ilman ongelmia saimme sen mukaan.



Toinen asia olikin sitten käytettiinkö tuolia... Vain kerran kun syötin poikaa tarvitsimme tuolia. Muutoin poika viihtyi hyvin tavallisella penkillä koko pitkän lennon. Kone ei ollut täysi ja meillä olikin sitten kuusi penkkiä käytössä, yhdessä turvaistuin, joten poika sopi hyvin nukkumaan penkillä. Paluumatkalla turvaistuin olikin sitten ruumassa.

Pelokas ja Vilkas

Vierailija
2/11 |
23.12.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset


Käytännössä olen nähnyt vauvojen kaukaloita vietävän lentokoneeseen sisäänkin, mutta se käsittääkseni edellyttää, että vauvalle on varattu koneesta oma istumapaikka, jolle paikalle kaukalo sitten kiinnitetään. Nousu- ja laskuvaiheessa lapset on aina pitänyt ottaa noista kaukaloista normaalisti vanhemman syliin, koska lentokoneiden turvallisuussäännökset eivät tunne turvaistuimia.



En ole ikinä nähnyt tai kuullut, että tuollainen " oikea turvaistuin" , siis yli 2-vuotiaalle tarkoitettu olisi otettu lentokoneen matkustamoon. Sinänsä se on varmasti lapselle mukava, mutta muutama kysymys herää:

- mahtuvatko kaikki turvaistuimet varmasti lentokoneen kapeille istuimille ja entäs jos istuin ei mahdu?

- kun istuinta ei kai varsinaisesti ole hyväksytty lentokonekäyttöön, niin saako siinä istua nousun ja laskun aikana ja minne se sitten siksi ajaksi laitetaan jos ei saa?

- jos lapsi haluaisi liikkua koneessa tms., eli istuinta ei tarvita ihan koko ajan (lennot ovat aika pitkiä) niin minne istuin laitetaan siksi ajaksi kun sitä ei käytetä

- mille paikalle istuimen voi laittaa, koska iso istuin tukkii hätätilanteessa poistumistien? Käytännössä sen kai voisi laittaa vain ikkunapaikalle. Entäs jos jostain syystä paikat vaihtuvat tms.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/11 |
23.12.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

mutta kerran nain pikku tyton istuvan koneessa turvaistuimessa. Istuin oli kiinnitetty penkkiin ja oli siina koko ajan. Mielestani nousun ja laskun myos (en ole varma) Jostakin luin, etta jotkut istuimet ovat hyvaksyttyja lentokone kayttoon ts. etta ne voi kiinnittaa lentokoneen tuoliin. Kannattaa kysya lentoyhtiolta mitka turvaistuimet kayvat heidan matkustamoon?

Istuin oli business luokassa, jossa leveammat tuolit, mutta miksei kavisi economy.n. Ja jos oma turvaistuin on mukana niin auttaa Suomessa paljon!

Mukavaa Suomi lomaa. Meilla se on vasta tammikuussa edessa!

Vierailija
4/11 |
23.12.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Viimeksi lennettiin kun kuopus oli 2 v 4 kk. On aina kysytty portilla ja koneeseen mennessä onko ok ottaa istuin koneeseen sisään. Aina on saatu ottaa. Kyseessä on ollut KLM, Lufthansa, British Airways, Finnairia ei ole käytetty. Helpottaa todellakin matkantekoa. Meillä ei lapsi ole oikeastaan halunnut istuimesta ollenkaan pois. Tavallisesta penkissä kiemurtelee ja liikkuu koko ajan, omassa turvaistuimessa viihtyy ja nukahtaa myös helpommin, kun on autossakin tottunut istuimessa nukkumaan.

Vierailija
5/11 |
26.12.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meillä on aikomus ottaa turvaistuin 2,5-vuotiaallemme ja lentoyhtiön mukaan se on täysin ok.



" Nipo" on siinä oikeassa, että mikäli vauvalle (tai alle 2-vuotiaalle) otetaan lentokoneeseen turvakaukalo tai -istuin, hänelle pitää olla varattuna oma paikka. Tosin olen kuullut, että jos koneessa on tilaa, armollisimmat lentoyhtiöt antavat tyhjän paikan vauvan istuimelle.



" ...lentokoneiden turvallisuussäännökset eivät tunne turvaistuimia." - Tämä ei pidä paikkansa. Lentoyhtiöillä on omat standardit turvaistuimille.



" Mahtuvatko kaikki turvaistuimet varmasti lentokoneen kapeille istuimille ja entäs jos istuin ei mahdu?" - Tämä taitaa olla lentoyhtiön asia ja sen vastuulla - asia täytyy vain varmistaa etukäteen.



" Jos lapsi haluaisi liikkua koneessa tms., eli istuinta ei tarvita ihan koko ajan (lennot ovat aika pitkiä) niin minne istuin laitetaan siksi ajaksi kun sitä ei käytetä?" - Jos lapsi haluaa liikkua koneessa, ei turvaistuinta tarvi siirtää mihinkään. Istuin on paikallaan koko matkan, lapsi voi vaihtaa paikkaa.



" Mille paikalle istuimen voi laittaa, koska iso istuin tukkii hätätilanteessa poistumistien? Käytännössä sen kai voisi laittaa vain ikkunapaikalle. Entäs jos jostain syystä paikat vaihtuvat tms." - Tämäkin lienee lentoyhtiön vastuulla.



Esimerkiksi lentoyhtiö Quantas sanoo sivuillaan seuraavaa:



" Vauvojen ja alle 5-vuotiaiden lasten turvaistuimen voi tuoda sisään koneeseen, mikäli istuin on Quantasin hyväksymä.



Yleisohjeet lapsen painosta ja istuimen mallista:



-alle 9kg lapsille turvaistuin, jossa on selkä menosuuntaan

-9-18kg lapsille turvaistuin, jossa kasvot menosuuntaan

-yli 18kg lapsille suositellaan lentokonepaikkaa ilman turvaistuinta



Hyväksyttääksesi turvaistuimen käytön ota yhteyttä Quantasin toimistoon varauksen tehtyäsi (hyväksyntä pitää tehdä 24h ennen lähtöä).



Huom. Hyväksyntää ei voi tehdä lähtöselvityksessä lentokentällä."



http://qantas.custhelp.com/cgi-bin/qantas.cfg/php/enduser/std_adp.php?p…



Vierailija
6/11 |
26.12.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

" Finnair hyväksyy kaikille reittilennoilleen alle 2-vuotiaalle lapselle, jolle on varattu oma paikka lentokoneessa, lapsen ikään nähden sopivan turvaistuinvälineen (CRD = Child Restraint Device), joko turvakaukalon tai turvaistuimen. Jos reittilennolla on vapaita paikkoja, voidaan turvakaukalo hyväksyä koneeseen myös vaikka lapselle ei olisi etukäteen varattu omaa istumapaikkaa.



Lomalennoilla koneeseen hyväksytään vain lasten turvakaukalo.



Lasten turvakaukalo on varustettu 3- tai 5-pistevyöllä ja se kiinnitetään lentokoneen istuimeen selkä menosuuntaan. Turvaistuimessa on oltava 5-pistevyö ja se kiinnitetään aina lentokoneen istuimeen kasvot menosuuntaan. Turvakaukalossa ja turvaistuimessa on lisäksi oltava joku alla mainituista hyväksymismerkinnöistä.



a) CRDs approved for use in aircraft by any JAA authority, the FAA or Transport Canada (on the basis of a national technical standard) and marked accordingly;

b) CRDs approved for use in motor vehicles according to the UN standard ECE R 44, -03 or later series of Amendments;

c) CRDs approved for use in motor vehicles and aircraft according to Canadian CMVSS 213/213.1;

d) CRDs approved for use in motor vehicles and aircraft according to US FMVSS No 213 and (are) manufactured according to these standards on or after February 26, 1985. US approved CRDs manufactured after this date must bear the following labels in red lettering: 1) ¿This child restraint system conforms to all applicable federal motor vehicle safety standards¿ and 2) ¿This restraint is certified for use in motor vehicles and aircraft¿;

e) CRDs qualified for use in aircraft according to the German ¿Qualification Procedure for Child Restraint Systems for Use in Aircraft¿ (TÜV Doc.: TÜV/958-01/2001).



Suomessa myytävien kaukaloiden ja turvaistuinten käyttöohjeissa on useimmiten merkintä: Hyväksytty ECE R 44.03 normin mukaan.



Turvakaukalon tai turvaistuimen ottamisesta mukaan koneeseen on aina saatava vahvistus Finnairilta. Käyttöohje on oltava mukana matkalla, jotta sen hyväksymismerkinnät voidaan tarkistaa. Finnair ei kuitenkaan takaa että turvakaukalo tai turvaistuin voidaan sijoittaa varattuun istuimeen. Mikäli se ei mahdu tai sitä ei pysty kiinnittämään turvallisesti, se sijoitetaan hattuhyllyyn tai lentokoneen ruumaan."



http://www.finnair.fi/web/finnair/scripts/template_2level_white.jsp?BV_…

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/11 |
28.12.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

- onko teidän tarvinnut saada lupa turvaistuimen käytölle etukäteen, vai ootteko tosiaan kysyneet asiaa ekan kerran vasta lähtöselvityksessä?



- onko turvaistuimen kokoa mitattu, vai onko se mennyt läpi silmämääräisesti katsottuna?



- onko kysymyksessä ollut turvaistuin vai ns. turvavyöistuin (booster seat)?



Meillä on vähän mutkia matkassa kun sekä matkatoimistosta että lentoyhtiöstä tulee ristiriitaista tietoa ... Ei taida olla kovin yleistä tämä juttu!

Vierailija
8/11 |
28.12.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Me ei olla koskaan kysytty etukäteen. Nyt vasta luin, että jotkut lentoyhtiöt sitä vaativat. Finnairilla on ihmetelty istuimen kokoa, mutta ovat laskeneet koneeseen, kun olen sanonut sen mahtuvan (ollut juuri toisessakin koneessa, on FAA hyväksytty lentokonekäyttöön ym. ym....) Tosin olemme useimmiten matkustaneet USA-Eurooppa-väliä, ja ainakaan tietääkseni USA:ssa ei moisia etukäteen hyväksymisiä vaadita. Siellä turvaistuimia näkee koneessa koko ajan enemmän. Monesti useita per kone.



" Booster seat" -istuimia (siis sellaisia, joissa ei ole omia turvavöitä vaan lapsi kiinnitetään auton omilla vöillä) ei ainakaan FAA:n ohjeiden mukaan saa käyttää koneessa. Niitähän ei tietääkseni ole hyväksytty kiinnitettäväksi pelkällä lantiovyöllä. Eli istuimessa tulee olla omat (5-piste) turvavyöt, ja kiinnityksen (lentokoneen/auton) penkkiin tulee olla mahdollista pelkällä lantiovyöllä. Meillä istuimen ohjekirjassa neuvotaan, miten kiinnitetään lentokoneeseen.



Noista mitoista, lähinnä istuimen leveys ratkaisee mahtumisen (turistiluokkaan). Jos istuimessa on hyväksynnät lentokonekäyttöön, sen pitäisi myös mahtua. FAA:n sivuilla (http://www.faa.gov/passengers/fly_children/crs/) annetaan istuimen pohjan maksimileveydeksi 16 tuumaa. Tuo siis todellakin vain istuimen pohja, turvavöiden(käsinojien) väliin jäävä osa, ylempää voi olla leveämpikin. Koskaan ei meillä ole istuinta portilla mittailtu, sitten penkissähän sen näkee miten mahtuu. Kasvot menosuuntaan varmaan kaikki istuimet mahtuvat, jos vain leveys on O.K.



Pienen lapsen kanssa selkä menosuuntaan matkustaessa ei edessä olevaa penkkiä välttämättä pysty kallistamaan (kun siis turvaistuin, ei kaukalo). Silloin kerroin varausta tehdessä ja lähtöselvityksessä (lapsella oli oma paikka), että täytyy sopia selkä menosuuntaan istuin. Väljässä koneessa ei koskaan ongelmia, täydessä hieman nikottelivat, mutta eivät voineet mitään koska olin asiata etukäteen maininnut. Pidin siis pääni ja lapsi matkusti selkä menosuuntaan...



Toivottavasti oli apua.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/11 |
28.12.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Yhdysvaltain ylin lentoviranomainen FAA antaa hyvin selkeät ohjeet lasten turvallisesta matkustamisesta:



" The FAA strongly urges parents and guardians to secure children in an appropriate restraint based on weight and size. Keeping a child in a CRS or device during the flight is the smart and right thing to do.

The FAA recommends that a child weighing:



* Less than 20 pounds use a rear-facing CRS

* From 20 to 40 pounds use a forward-facing CRS

* More than 40 pounds use an airplane seat belt

* A child may also use an alternative device, such as a a harness-type device, if it is approved by the FAA. The FAA has approved one device appropriate for children weighing between 22 and 44 pounds. This type of device is not safe for use in motor vehicles."



Siksipä katson, että siellä toimivien lentoyhtiöiden pitää mahdollistaa lasten ohjeiden mukainen turvallinen matkustus. Ja erityisesti, jos asiasta on etukäteen mainittu.

Vierailija
10/11 |
29.12.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

tällä ja ulkosuomalaisten palstalla.



Olin ilahtunut lukiessani sun viestistä että myös Finnair on ottanut istuimenne sisään koneeseen. Mun pitää vielä selvittää onko meidän istuimessa FAA-luokitusta.



Boosterit ei tosiaan taida olla sallittuja mihinkään koneeseen.



Ehkä tää tästä vielä selviää ...







Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/11 |
29.12.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vielä lisään, että koskaan Finnairilla kukaan ei ole maininnut mistään ennakkohyväksynnästä (siis koneeseen mennessä vatinut, että sellainen pitäisi olla). Ja kun en ole moisesta tiennyt (tai 2-vuoden ikärajasta...), olen olettanut USA:n malliin, että tottakai hyväksytyn istuimen voi viedä ainakin alle 40 lbs (n. 18 kg) painoiselle lapselle.



Automaattisesti Finnairin lentoemot ovat kyllä yrittäneet " kaapata" istuimen portilla ja uudestaan koneen ovella ruumaan, mutta sitten olen vain selittänyt ja selittänyt... Ja koska istuin todella mahtuu penkkiin ihan hyvin, niin ei kenelläkään ole ollut lopulta mitään sanomista. Ovat kyllä aina tulleet tarkastamaan miten mahtuu, joskus porukalla ihmettelemään. ;)



Ainakin oman kokemukseni perusteella turvaistuimet koneessa tuntuvat olevan yllättävän uusi ja tuntematon asia Finnairin lentohenkilökunnallekin. Muilla lentoyhtiöillä en ole ihan vastaavaa kokenut. Mutta onpahan vuosien varrella tullut sentään muutama " opetettua" ...



Toivottavasti matkanne sujuu hyvin!