Masukivut ja " vaahtokakka"
Elikkäs meiän pojulla 2kk (synty 3vk etuajassa) on nyt pari päivää ollu joillakin syönneillä tosi rajut vatsakivut ja vaippaakin kun on vaihdettu niin kakka tulee monesti hoitopöydälle jumpan jälkeen kupliten..se on sellasta oranssihkoa ja tulee hyvin vauhdikkaasti..
Poju herää huutaen, otan rinnalle, imasee pari kertaa, huutaa, röyhtäytän, rinnalle, huutaa, röyhtäytän jne... Lopulta rauhottuu aina joko kunnon röyhtäsyyn tai sit vasta rinnalle. Nuo masukivutkaan ei ole joka syönnillä vaan joka toinen/kolmas, eilen oli klo 12, 20, 04, ja tänään klo 10. Jouluna tuli syötyä paljon suklaata, ja ajattelinkin että johtui siitä mutta vieläkö vaikuttais?
Relat jätin tauolle ja cuplatonit aloitan tänään neuvolan ohjeesta..
Miten te muut ootte pikkusienne oloa helpottaneet? Ja missä asennossa saatte röyhtäsyn helpoiten tulemaan?
T.pikku-Eetun huolestunut äippä
Kommentit (6)
Oletko käynyt maitolaituri- tai imetystukisivustoilla? Kaikki oireet sopisivat suihkutissi-ongelmaan ja siihen on olemassa helpotusta. Suosittelen tutustumaan noihin, jos et ole jo käynyt!
Titti
Kuulostaa siis tutulta. Jos maitoa tuntuu tulevat liian nopeasti niin että vauva joutuu nielemään samalla ilmaa voit helpottaa maidon tuloa sillä että imetät aina samasta rinnasta monta kertaa peräkkäin ja sitten vasta kun " levossa" ollut rinta meinaa räjähtää lypsät ennen syöttöä sen ja imetät taas tästä rinnasta monta kertaa peräkkäin. Tai vaihtoehtoisesti lypsät etumaidot pois aina ennen syöttöä.
MAkuulla imettäessä maito tulee myös hitaammin tai sitten niin että imetät puoli-istuvassa asenossa.
Meillä kärsitään nyt taas samasta vaivasta kuin ekankin vauvan kanssa. Yleensä kun imettää vauvaa hereillä vauva imee liian voimakkaasti ja saa nieltäväksi liikaa ja raivostuu, röyhtäilee ja lopulta kieltäytyy syömästä ja on kipeä tämän jälkeen kun mahaan jää ilmaa. Puoliunisena imettäessä sen sijaan imee rauhassa ja saa sopivasti maitoa.
Sitä se varmasti onkin että saa paljon ilmaa mahaansa, en vain heti osannut sitä sen piikkiin laitaa koska maitoa on tullu synnytyksestä asti lähes suihkuten, mutta nyt vasta on tullut nuita ongelmia.
Tänään olen siihen kiinnittänyt huomiota, niin poju nykyään ikäänkuin hyökkää oikein nänniin kiinni ja alkaa imeä niin selkeästi sen kyllä kuulikin että ilmaa menee... Ja teinkin niin että tyhjensin ensin etumaitoja pois niin jopas ei käynykkään masuun! =)
Kiitos myös siitä perättäis-imetys vinkistä!
Nyt häätyyki lähtee taas tyhjentään ja syöttämään pikkuherraa! =)
Meilläkin oli sama ongelma, hirveästi oli ilmaa ja vaahtokakkaa. Sitten aloitin tuon " suihkutissihoidon" eli imetän usean kerran samasta rinnasta peräkkäin. Tätä pitää siis sitten jatkaa jatkossakin. Jos jatkat myöhemmin imetystä peräkkäin kumpaakin rintaa vuorotellen, niin suihkutissiongelma todnäk palaa. Tämä siis vinkkinä :)
Mutta minusta tuo peräkkäin imettäminen monta kertaa samasta rinnasta on tosi kätevää ja helppoa, kun ei tarvitse lypsää ennen imetyksiä.
nii tuo lypsäminenhän aina lisää maidontuotantoa, eli homma saattaa paheta pitemmän päälle jos aina lypsää ennen. Peräkkäin imetyksessä sen sijaan tissit saavat välillä levätä ja maitomäärät pysyvät vauvan tasolla.
Meidän poika nyt reilu 6vko ikäinen ja samainen vaahtokakka täälläkin. Poika on täysin korvikkeella joten rintamaidosta se ei ainakaan täällä johdu. Meidänkin pojalla kakan teko on ajoittain aika vaikeaa. Pikkuisen lurauttaa aina vaippaan ja sit loput lentää vauhdilla hoitopöydälle tai jopa äitin päälle jos ei muista varovainen olla. Mut usein kyllä joudutaan kanssa ilman vaippaa jumppailemaan jaloilla että kakka lähtee tulemaan. En oo kuitenkaan ihmeemmin huolestunut tuosta osannut olla, kun ei pojalla pahemmin vatsavaivoja muuten tunnu olevan. Mut pitää kuitenkin seuraavalla kerralla neuvolassa kysäistä.