Vellin aloittaminen
Minkä ikäselle voi ruveta antamaan velliä, maidolla laimennettuna? Tai minkä ikäiselle olette ruvenneet antamaan?
Kommentit (9)
Meillä tyttö nyt 3,5kk ja ajattelin tänään käydä ostamassa maissi velliä. Millä vellillä olette aloittaneet?
oon antanu ihan pelkkää velliä. ja nimenomaan peruna-porkkanaa. Kyllä maissikin varmaan ekaks velliks sopii.
Vähitellen lisäsin vellin määrä ja kolmantena päivänä taisin antaa pelkkää velliä. Halusin pehmeän totuttelun, ettei ainakaan turhia vatsan väänteitä tule. Ja sinä päivänä aloitin kun täytti 4 kk. Kiinteiden maistelu aloitettiin sitten 4,5 kuukauden iässä. Eli kaksi viikkoa annoin totutella ensin vellillä. Toisena vellinä meillä oli maissivelli, jolle poika sitten olikin allerginen (maissille siis).
Viljaa muuten 5 kk ikäiselle. Ei ole mitään syytä aloittaa aikaisemmin vellejä ellei sitten lääkärin määräyksestä.
mun mielestä hölmöä tuijottaa vaan noita suosituksia, meillä sai poika ensin maissi ja sit pe-povelliä n. 2,5kk iässä ja kiinteet alotettiin pikkuhiljaa siinä 3kk iässä...nyt on ikää 4,5kk ja neuvolassa kehotettiin kerta enemmän päivässä vielä syöttää kasvissosetta ja nyt on myös puuro alotettu. Että ei tod tarvii odottaa tasan siihen tiettyyn ikään, se on ihan lapsesta kiinni.
...aloitettu velli aikaisin, ehkä 2kk, jollei aiemmin... (Syynä se, että poika veti aina illalla mahan täyteen maitoa ja oli sitten kipeä, melkein 4dl parissa tunnissa, ja velli toi lopulta helpotuksen tuohon, ja masukivut hävisivät.)
Aloitin tosi hissukseen, ja maissivellillä. Laitoin ekana päivänä ihan lirauksen (10-20ml) ja loput maitoa. Siitä 20ml per pv lisäsin vellin määrää. Ehkä vanhemmalla vauvalla ei tarvitse ihan noin varovainen olla :) Tuo Marelan ehdottama 1/3 ja 2/3 suhde kuulostaa hyvälle! Vatsanpurujen takia en kyllä heti lykkäisi edes puolivuotiaalle koko purkkia velliä ekalla kerralla. Parempi katsoa kuin katua ;)
Olen nyt antanut 3,5kk tytölle velliä 2 kertaa päivässä, aamulla ja illalla. Ensimmäisenä päivänä 1/3 velliä, loput maitoa. Nyt puolet ja puolet. Ajattelin jatkaa vielä pari päivää maissilla ja sitten pe-po velliä.
Jos rintamaito saa vauvan kasvamaan riittävästi, niin ei ole mitään syytä siirtyä velleihin, ellei neuvolassa tai lääkärissä toisin määrätä. Korvikkeen kanssa voi olla eri juttu, mutta yleisesti ottaen ihmettelen, mitä hyötyä vellien ja soseiden liian aikaisesta aloittamisesta katsotaan olevan.
Me maisteltiin eilen eka kerran pikkusen peruna-porkkana velliä! Tyttö nyt 3 kk. Myös pojalle, nyt 6 vuotta, annoin jo parikuisesta asti velliä. Hyvin maistuu ja menee, ei mitään ongelmia!