Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Viisaudenhampaat ja raskaus

26.08.2007 |

Onko kokemuksia kipeistä viisaudenhampaista ja raskaudesta? voiko niille tehdä mitään?!?

Leikkauksiahan ei kai raskaana oleville tehdä? entä röntgeniä? tai puudutusta?



Täytynee kysyä hammaslääkäristä, mutta mielenkiinnolla odottelen, jos täältä löytisi tietoa.

Kommentit (3)

Vierailija
1/3 |
27.08.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

joitain antibioottejahan voi syödä myös raskaana ollessa, ja niillä voi hyvinkin saada tulehduksen aisohin. Eri asia on jos viisaudenhammas on reikiintynyt, mutta useammin kai ongelmana on viisaudenhampaan ikenen tulehdus (syystä että sinne jää helposti kaikenlaista mössöä). Näin ainakin siis mun viisureiden suhteen (pahimmillaan jopa teki semmoisen pienen veripaiseen yläikeneen.... yöks!)

Vierailija
2/3 |
27.08.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kuten ensimmäinenkin vastaaja kertoi, että jotain antibiootteja voi syödä raskaana ollessa. Itse söin raskaana ollessani hammaslääkärin määräämän kuurin, koska mulle tuli hel**nen ja äkillinen hammassärky. Kuuri ei tehonnut toivotulla tavalla ja hammas poistettiin kuurin jälkeen. Eli sain puudutuksen hampaanpoiston yhteydessä raskaana ollessani. Nämä kaikki ovat mahdollisia, vaikka on raskaana. Edellyttää tietenkin, että keskustelet hammaslääkärisi kanssa raskaudesta ym. yhtä tärkeistä seikoista. :)



KJ25

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/3 |
29.08.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

viikkoja oli tuolloin kasassa 36.



Toisessa oli niin paha reikä, että lääkäri oli sitä mieltä että parempi poistaa ennen kuin synnytän... Ja poistosta on vähemmän haittaa vauvalle kun ab-kuurista.



Minulla oli vanha röntgenkuva (5 vuotta vanha) joka riitti hammaskirurgille. Kävin yksityisellä (kunnalta en olisi ehtinyt saada aikaa) ja palvelu oli tosi ihanaa. Puuduttivat ensin ja nostivat sitten vähäksi aikaa istumaan (ettei tule huono olo) ja sitten vetäisivät hampaat pois. Särklääkkeeksi sain varalle PAnacodin, mutta en edes tarvinnutkaan sitä vaan muutamalla panadolilla selvittiin.