Ticket to heavenin Splash asun mitoitus?..
Onko tuo Splash puku (takki+housut) reilua mitoitusta, pientä vai kokoaan vastaavaa?. ;)
Olisiko jollain antaa mittoja 110cm?.
kuukauden päästä 4v pojalle sellaisen tilaan, mutta koko mietityttää..
Poika nyt noin 107cm pitkä, harkinnassa siis 110cm tai jo 116cm. :)
Kommentit (15)
Meidän tammikuussa 98cm:ksi mitatulle pojalle ostettiin koko 98cm ja se on kauttaaltaan reilu. Olen aivan varma, että riittää koko vuoden.
Splash on tosi isoa kokoa.Tytölläni pituutta 115 cm ja koko 110 cm on sopivan reilu.
Eli ei missään nimessä 116 cm, poikasi hukkuu pukuun. 110 cm tai jopa 104 cm ovat paremmat koot. Voin illalla laittaa 110 cm puvun mitat tänne. (jos aiemmin ei ole kukaan laittanut) Meillä poika käyttää nyt housuissa sekä paidoissa 116 cm ja 110 cm splash-puku on hänelle sopiva ja hihoihin sekä lahkeisiin jää hieman kasvuvaraakin.
Joku mun mielestä tänne juuri kirjoitteli koon 110 mittoja ja itse niitä täällä päivittelin. Siis oliko se niin, että housut oli 110 koossa 76 cm pitkät. Silloin ihmettelin, että mikä ihmeen suunnittelija Ticketillä on? Jos lapsi on 110 cm pitkä ja jalkoihin menisi tuon lahkeen mitan lisäksi 4 cm (kenkä), niin sittenhän takkiosalle jäisi mittaa 30 cm. Ja sitten jos pää olisi siitä 20 cm, niin onko 110 cm pitkän lapsen yläkroppa mukamas 10 cm? Ja mitä tuossa viestissä annettiin ymmärtää, niin noiden housujen mittasuhde on huomattavasti reilumpi kuin mitä takin. Meidän perheessä olisi siis ainakin aihan absoluuttinen mahdottomuus koskaan käyttää Spashin osia samaan aikaan - lyhytjalkaisilla pojilla kun housut pitäisi olla varmaan ainakin kahta kokoa pienemmät, mut eihän ne niitä niin myy.
Ticket on vähän täällä sellainen pyhä juttu, josta ei saisi koskaan mitään ikävää mainita, mutta minä sohaisen kyllä nyt muurahaispesää, että oikeasti, jos vuosi toisensa jälkeen mitoitukset ovat tosi reiluja ja ihmisiä jopa harhaan johtavia, niin eikö siitä voisi ottaa opiksi. Jossain kuminauha-alaosaisissa lahkeissa vielä kasvunvara voi olla jees, mutta kun on vielä suorat lahkeet, niin eihän niitä voi edes käyttää, jos mittaa on esim. 10 cm liikaa. Ilmeisesti ne haalarimalliset housut on siten ihan jees, mutta ne isompien suoralahkeiset ja vyötärömalliset housut on aika hankalat suomalaisille töpöjaloille.
Ei vaikuta kummalliselta mitoitukselta.
Tosin niska -lahjepituus on 80cm, mutta haalarihousussa kangas tulee selässä vielä korkeammalle kuin etupuolella, jossa se on rintaan asti.
rotmee:
Olisi hyvä juttu jos jaksat mittoja vielä laittaa, niin vertaan vähän esim. meidän 110cm reiman takki+housut settiin. ;)
Ja jos jollain on antaa 104cm mitat, niin nekin olisi hyvä saada. :)
melba:
Hassulta kyllä tosiaan kuullostaa... :O
104cm housuissa olisi nuo henkselit & kuminauhat lahkeissa, joten mallina olisi kyllä kivempi..
Jaa.. No jään odottelemaan mittoja. ;)
Mitat siis kysytty myyjältä:
43,5 cm sisälahje
45 cm olka-helma
24 cm kainalo-helma
31,5 cm kainalo-hihansuu
40,5 cm kainalo-kainalo (leveys)
juuri meidän 107-senttiselle pojalle splashin kokoa 110, ja se on aika lailla sopiva, hiukan reilu, mutta ei kuitenkaan liian iso. 104 senttistä en ostaisi, kun syksylläkin haluan käyttää sitä. Ja 116 olisi auttamattomasti liian iso.
Meidän poika on pitkä ja laiha, pitkkäraajainen. Housut ovat varmaan monelle vähän turhan pitkät, mutta meille aika hyvät.
Lahkeessa on tarrakiristys, jolla sen saa pysymään kohdillaan niin, ettei laahaa maata, jos lahkeet ovat hiukan liian pitkät
haara-lahje 48cm
haara-vyötärö 26,5cm
kainalo-hiha 34cm
olkasauma-olkasauma 37cm
niska-helma 49cm
Takin leveys siitä kainalon ja helman puolivälistä n. 44-45cm
Mitat ovat noin-mittoja, splash-puku 110cm vyötäröhousuilla, toivottavasti tästä on apua :)
Aika hassua muuten tuo 110cm Splash on melkein prikulleen saman kokoinen kuin viime kevään malliston 110cm Reimatec takki & housut!. :)
Eli kyllä meille taitaa 110cm tulla, että menee sitten syksylläkin..
Ihan vertailun vuoksi kaikille muillekin, laitan tähän samat mitat Reimatecin puvusta.
Ekana siis strigen mitat Splash puvusta & sitten Reimatecin puvusta;
Splash:
haara-lahje 48cm = Reimatec 48cm
haara-vyötärö 26,5cm = Reimatec 27,5cm
kainalo-hiha 34cm = Reimatec 34cm
olkasauma-olkasauma 37cm = tätä ei oikein voinut mitata (ei olall saumoja)
niska-helma 49cm = Reimatec 49,5cm
Takin leveys siitä kainalon ja
helman puolivälistä n. 44-45cm = Reimatec 43cm
Että myös nuo mitatut Reimatecin housut ovat vyötärömallia & suoralla lahkeella. ;)
Ei voi verratakaan mihinkään reiman tai ticketin normaaleiden vaatteiden kulutuskestävyyteen. Jos nyt ostat vähän reilun, lapsesi ei välttämättä tule pitämään sitä päällään koskaan normaalikokoisena. Jos housun puntit laahaa maata, ne menevät takuuvarmasti rikki nopeasti.
Mun mielestä reiman 110 ja ticketin 104 vastaavat hyvin toisiaan koonsa puolesta.
juuri r-tec 116cm housut ja nuo splash 110cm housut päällekkäin, ja kyllä nuo reimat ovat isommat ja pidemmät, eli ei ticket ole " yhtä kokoa isompi" kuin reimatec.
Mutta kyllä mäkin sanoisin, että ticket on aavistuksen reilumpaa kokoa.
Siis kuukauden päästä poika on 4v. En siis pukua tilaa vasta kuukauden päästä!. ;D