Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Nintendo DS-Lite 4-vuotiaalle?

20.11.2007 |

Joulu on tulossa ja niin myös pukin mietinnät joululahjoista. Mieheni kanssa haluttaisiin hankkia 4-vuotiaalle pojallemme usean paketin sijaan yksi hyvä lelulahja, joka voi olla hiukan arvokkaampikin. Kouluikäisellä kummitytöllämme oli viimeksi mukana Nintendon DS-Lite ja hän on tykännyt siitä hurjasti. Yllätyksekseni huomasin kaupassa, että siihen löytyy vino pino 3+ -pelejä, joiden joukossa oli myös poikamme ehdottomat suosikkihahmot eli Cars-elokuvan autot.



Kysymys siis kuuluu, onko aivan hullua ostaa näin pienelle pojalle jo tuollaista konsolia? Poika pelaa tietokoneella satunnaisesti (1-2 krt kuussa) tietokoneella ja yksi halppis joystick-peli löytyy televisioon liitettäväksi, jota jaksaa kyllä tunninkin verran pelailla ja hallitsee kyllä hyvin mielestäni käden ja silmän yhteistyön.



DS Liten hyvä puoli oilisi minusta se, että laite on ennen kaikkea laadukas ja sen voi ottaa helposti mukaan esim. autoreissuille eli ei tarvitse television/tietokoneen vieressä nyhjätä. Miinusta tietysti se, että miten se kestää tuonikäisen käyttöä ja onko liian vaikea kuitenkin käyttää?



Onko teillä kokemuksia laitteesta tai ylipäätään noista käsikonsoleista 4-vuotiailla? Kaikki kommentit otan ilolla vastaan, myös ne, että ei kannata tuonikäistä opettaa näytön töllääjäksi vaan hop hop pihalle leikkimään ;-).



t. Jogu

Kommentit (0)

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla