Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Mikä olisi hyvä muki 10kk ikäiselle?

26.11.2006 |

Imetystä lopetellaan ja vauvan pitäisi juoda maitoa mukista tai syödä muita maitotuotteita 6-8 desiä päivässä. Meillä on käytössä taikamuki ja ainakaan siitä vauva ei juo kuin max 2 desiä maitoa päivässä. Muita maitotuotteita ei mene niin paljon että tuo 6 desiä tulisi täyteen, joten neuvokaahan, millä konstilla saisi maitoa menemään enemmän? Pitäisiköhän vaihtaa nokkamukia, tuo taikamuki kun taitaa olla turhan tiukka ja juomiseen pitää olla voimakas imu. Ja muutkin vinkit olisivat tervetulleita, miten maitoa menisi enemmän.

Kommentit (4)

Vierailija
1/4 |
26.11.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Me annamme kahdeksankuukauden ikäisellemme vettä aterioiden jälkeen ihan tav. nokkamukista. Maidoksi saa vielä pelkästään rintamaitoa.

Ajattelimme sitten parin kuukauden päästä rueta samaisesta nokkamukista totuttamaan sitten normaali maitoon. Eri asia sitten huoliiko siitä maitoa?! Mielelläni minäkin kuulen kyllä tästä kokemuksia. Poikamme ei huoli tuttipulloa, eikä korvikkeita, ihan tissipoika vaan on. Olemme antaneet vettä myös hörpyttämällä lasista ja sitten ihan lusikalla antaneet, mutta tuskin maitoa lusikalla kannattaa rueta antaan...?!

Vierailija
2/4 |
26.11.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meillä ei osata juoda taikamukista, mutta kun venttiilin ottaa irti, voi sitä käyttää tavallisena nokkamukina. No tosin siitäkään ei kovin isoja määriä mene.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/4 |
26.11.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

mutta sitten juodessa valuu maitoa pitkin leukaa ja mukia heilauttaessa roiskuu maitoa sinne sun tänne. Onko sellaista mukia, joka ei vuotaisi (ainakaan paljon), mutta josta maidon saisi kevyellä imulla?

Vierailija
4/4 |
27.11.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

tulee kevyellä imemisellä, eikä kuitenkaan roisku ympäriinsä. Siinä on myös pehmeä nokka ja hyvät " kahvat" lapselle. Myydään ainakin citymarketeissa ja oli ainakin viimeviikolla tarjouksessa 6 ¿, eikä muutenkaan maksa kuin about 7-8¿.

Tosi hyvä.