Menee vähän alkuperäisen kyssärin vierestä mutta
olisko teillä 10 kk:n äidit hyviä vinkkejä, millä ihmeellä saataisiin pojan yöunet paremmiksi, alan olla ihan puhki...Poika nukkuu nykyisin parit päikkärit, yleensä tasan 1h 15 min (?!), iltatoimet aloitetaan iltapuurolla 19.30, suihkuun 20.00 ja sänkyyn maitopulloineen kaveri menee viim. 20.30 ja nukahtaan n. 15 minuutissa, eli ilta ei siis ongelma. Mutta sitten se alkaakin, nukutaan n. 50 min, itketään, ei välttämättä herätä, nukutaan sitten n. puolille öin ja hyvässä lykyssä valvotaan 1-3h putkeen, vaikka ei aktivoida tilannetta millään, ei valoja, ei juttelua yms. sitten kun nukahtaa, nukkuu tunnin tai pari itkeäkseen taas ja vielä muutaman hetken kunnes " herää" yöuniltaan n. 7-8 aikoihin. Itselle tulee unta ehkä 4-5 h pätkissä ja näin ainakaan " vähän" vanhemmalle äidille se ei riitä. Päivällä jaksaa valvoa n. 4h kunnes vaatii päikkärit. Iltatoimet on tarkoituksella saatu melko " kellontarkoiksi" ajatuksella, josko se hieman auttaisi yötä...Noh, poika on ollut ihan vauvasta asti kehno nukkuja, niin yöllä kuin päivälläkin, mutta nyt alkaa tosiaan olla äiti väsynyt. Unikoulua on pariin otteeseen pidetty, se ainakin auttoi nukahtamisongelmaan illalla, oliskohan taas unikoulun paikka ? Niin, yöllä menee maitoa 100-200 ml, yleensä siinä 03-04. Jos jotain vinkkejä, kiitollisena vastaanotan !
Kommentit (2)
että jos nukahtaa illalla maitopullon kanssa ja yöllä havahtuu, niin ei osaakaan nukahtaa itse, kun yhdistää maitopullon nukahtamishetkeen. Onnistuuko jättää maitopullo pois, voihan sen maidon antaa iltapalan kanssa. Autttaisiko esim. tutti rauhoittumiseen? Meillä kuopus oppi 6kk jälkeen itse sängystä etsimään tutin, jos yöllä heräsi ja nukahti sitten itse. Edelleen pian 1v välillä kuuluu havahtuvan ja liikkuvan, sitten löytyy tutti ja uni taas jatkuu. Muutama nuppitutti on sängyssä.
En muista enää mainitsitko päikkäreitä, mutta nukkuuko päivällä niin paljon, ettei unta riitä koko yöksi. Meillä on lapset aloittaneet tosi aikaisin(9kk-10kk) yhdet päikyt ja sitä ennen nukkui aamupäivällä pidemmät unet ja iltapäivällä annoin nukkua pienemmät tirsat, enemmistä päiväunista sitten yö kärsi. Mutta lapset kun on erilaisia, niin enpä toisten unentarpeesta voi sanoa mitään.
otsikolla Huhuu kaikki 10 kk äidit. Tätä se unenpuute teettää....