Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Onko muiden vauvoilla kiinteiden aloitus pilannut yöt?

11.02.2008 |

Vauva 6kk ja saa aamupäivällä peruna-kukkakaalta ja illemmalla sitten 6 maissa riisi-luumusosepuuroa (siitä riisijauheesta valmistan, joka on 5-6kk tarkoitettu ja vain veteen sekoitetaan). Yöt on mennyt kiinteiden aloituksen jälkeen ihan plörinäksi. Tyttö heräilee vähän väliä, syö tissiä, rauhoittuu siihenkin vain vähäks aikaa, kunnes alkaa taas kamala ähiseminen, huitominen ja potkiminen ja taas herää. On ihan poikki, tuntuu etten saa nukuttua yöllä yhtään ja päivät pitäis jaksaa kuitenkin isompien takia olla valveilla.



Mitä ihmettä mä teen noiden kiinteiden kanssa, selvästi siitä nuo univaikeudet on alkanut?!!! Enää ei voi lykätäkään kun ikää on jo yli 6kk, niin pakko on muutakin antaa kuin pelkkää rintamaitoa. Apua, en jaksa enää näitä öitä!!



Onko muilla kiinteät vaikuttanu yöuniin?

Kommentit (5)

Vierailija
1/5 |
11.02.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meille kävi samoin, lapsi nukkui jo 6-viikkoisesta asti täydet yöunet, söi yhden kerran n. klo 5-6. Sitten aloitimme kiinteät 5 kk iässä ja se vaikutti selkeästi nukkumiseen. Lapsi alkoi heräillä myös öisin, ei nyt sentään tunnin välein, mutta kuitenkin 1-3 krt yössä, jota ei siis tehnyt aikaisemmin. Ja ainoastaan tissi rauhoitti.



Nyt sitten viikkoa ennen 8 kk päivää alkoi nukkua taas yöt putkeen (tai siis herää klo 5-6, jolloin aamu alkaa..). Ehdin jo harkita tassuttelu-unikoulua, mutta olin niin väsnynyt, että en jaksanut moiseen ryhtyä. Meillä ei varsinaisesti tehty muuta kuin lisättiin pullomaidon määrää päivisin, sillä lopettelen imetystä niin, että lapsi saa enää 1 krt päivässä tissiä. Tavoitteena lopettaa kokonaan tässä parin viikon sisään.



En siis varsinaisesti osaa antaa vinkkejä, mutta kukkakaalista olen kuullut, että se saattaa olla aika vahvaa, joten jos kokeilisi jotain muuta (maissia, bataattia?).



Vierailija
2/5 |
11.02.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

En usko että johtui meillä ainakaan ruuasta. Kolmen lapsen äitinä kokemukseni on, että 5-6 kk iässä alkaa yöriehuminen taitojen oppimisen takia. Meillä ainakin jokainen vauva on riekkunut tuolloin. Kiinteät aloitin 4 kk iässä eikä se aiheuttanut riehuntaa, enneminkin nukkuivat hetken paremmin mutta sitten iski konttaus.... ja sitä ja seisomista harjoiteltiinkin sitten pari kk. Kävelemään oppimisen jälkeen kaikki kolme ovat alkaneet aina nukkua paremmin.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/5 |
11.02.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Niin ja kävelemään kaikki 3 oppivat 9-10 kk iässä. Pahimpina riekunta-aikoina herättivät 30 kertaa yössä. En imettänyt kahta ekaa enää 6 kk jälkeen öisin koska se ei lisännyt riekkumista että jätin tarjoilut pois. Kolmosta imetin yöt 8-kuiseksi ja sitten ei halunnut enää tissiä yöllä, halusi vaan hyppiä sängyssä. Nyt nuorimmainen on 12 kk ja ah mikä autuus, nukkuu yöt heräten vain 1-2 kertaa yössä. Tämä autuus alkoi siis 10 kk iässä.

Vierailija
4/5 |
11.02.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset


meillä yöhuudot alkoivat 7kk ikäisenä. Sattumalta sain kiinni ruoka-aineet joille on allerginen eli maito, kaura, ruis, ohra ja soija (minun kautta). kannattaa kokeilla esim viikko yhtä ruoka-ainetta vain, niin saat kiinni mikä ei sovi.



Itse kuuntelin mummoilta ym että se tekee hampaita ym selitystä, itse tiesin että kaikki ei ole ok kun yöt meni aivan mahdottomiksi. Eli kuuntele omia vaistojasi :)



t.Tepa

Vierailija
5/5 |
12.02.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Jospa kokeilisit pelkkää perunaa ja riisipuuroa. Muutenkin kiinteiden aloitus vain yksi ruoka-aine kerrallaan, jotta huomaa, tuleeko jostain oireita.