Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

10kk poika ja levoton uni

02.09.2006 |

Mitä mä teen tän lapsen kanssa?? Hän on aina ollut " huono" nukkuja, päivisin on vaatinut vaunujen hytkyttelyä ja yöllä tutittelua ja tassuttelua. Yösyönnit lopetti jo 5-kk-vanhana. Kokonaisia öitä on nukkunut yhteensä 8.



Juhannuksesta heinäkuun loppuun oli parempi vaihe, mutta kun 8-kk tuli täyteen, yöunet meni täysin rikkonaisiksi. Pari viikkoa sitten siirrettiin pinnasänky takaisin meidän huoneeseen, koska olin aivan poikki huoneesta toiseen ravaamiseen. Tällä hetkellä pisin univaihe, n. 2 tuntia on heti alussa, n. klo 20-22. Siitä alkaa kamala pyöriminen, joka rauhoittuu hetkeksi, kun pitää kättä kyljellä. Hampaita kaverilla on jo 9 eikä mielestäni pitkään aikaan ole ollut tulossa lisää. Kivuliaalta ei vaikuta, itku on mielestäni enemmänkin sitä, kun itsekin hermostuu pyörimiseen. Suurimman osan yöstä on kuitenkin unessa, välillä on kyllä ihan hereilläkin. Mutta eihän torkku-uni ole samanlaista kuin levollinen syvä uni.



Kuukauden päästä pitäisi pojan mennä päiväkotiin ja äidin töihin. Miten ihmeessä sitä kumpikaan jaksaa, jos yöt jatkuvat tällaisina?! Jos kyseessä on eroahdistus, missä vaiheessa alkaa helpottamaan? Kellään muita ideoita?

Kommentit (2)

Vierailija
1/2 |
03.09.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

ja aika levoton nukkuja hänkin toisinaan. Hän kyllä syö vielä öisin rintaa, kun on rintamaidolla muutenkin. Viime yönä laskin imetykset viiteen saakka, sitten lopetin kun alkoi kyllästyttää... Oli taas ramppaamisyö. Hän nukkuu meidän vieressä kylläkin, mutta koko ajan saa nostella eestaas sängystä toiseen. Eli tiedän mitä on, kun saa rampata pitkin yötä :(



Tuli vaan mieleen, että onko teillä asunnossa kuuma? Meillä vaikuttaa esimerkiksi se heti, jos asunto on liian lämmin. Heti ovat yöt levottomampia.



Entä oletko miettinyt voisiko yölevottomuus johtua allergioista? Jostain ruoasta? Ystävän poika, nyt pian 2 v, joi aina aikaisemmin illalla maitopullon ennen nukkumaan menoa, ja kovin oli yöt rauhattomia. Kävi ilmi, että tavallinen maito ei sopinut hänen vatsalleen. Nyt juo Gefilusmaitoa ja nukkuu hyvin. Eli pienestä oli hänellä kiinni.



Entä yöpuvun pesu, petivaatteet jne? Ettei pesuaina ärsytä? Pesetkö ne samalla pesuaineelle kuin muutkin lapsen vaatteet?



Tämmösiä mulle tuli mieleen... Meillä kyllä tytön kanssa tuo eroahdistus on nyt " parhaimmillaan" eli huutaa heti, kun laitan vaikka sylistä lattialle imetyksen jälkeen. Tai kun menen suihkuun, niin huutaa oven takana... Se kyllä menee ohi, toisilla nopeammin, toisille menee kuitenkin vaikka ei ehkä niin nopeasti ;)



Jos lapsi ei enää syö yöllä ja olet menossa töihin, niin suosittelen että siirrät hänen sänkynsä pois omasi vierestä. Oletko miettinyt unikoulua eli ns. huudatusta? Itse en mitenkään pidä lasten turhasta huudattamisesta, mutta esikoiselle niin tehtiin ja se toimi muistaakseni kolmessa yössä. Hänestä tuli hyvä nukkuja, kun huomasi, että " turhiin" huhuiluihin ei enää kukaan tullut vastaamaan. Kyllä sen sitten kuulee, jos lapsella on ihan oikea hätä.

Vierailija
2/2 |
04.09.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

myös, että kannattaa koittaa unikoulua. Jos hieman itkeä tuhertaa, ei siitä kannata vielä mennä paikalle. Pientä itkuakin voi hetken kuunnella, aloittaa esim. puolesta minuutista tai mikä teistä on sopiva.



Huomasin meidän myös erittäin huonon nukkujan kanssa, että kun ei heti menty pieneen möyrimis-itkuun kääntämään, vaan odotettiin vasta kun alkoi vähän selvemmin itkemään, nukkuu poika nyt hieman paremmin. Aluksi tietenkin joka itkutuherruksen jälkeen tuli suurempi itku, mutta muutaman yön päästä ei enää niin heräile....tosin mistäs sitä tietää onko kyse jostain muusta. Eroahdistusta on selvästi jo tällä 7kk vanhalla ja ryömimis&kääntyili-treenit yöllä ovat olleet viime aikoina aika massiivisia.



Kirjoittelin tännekin massiivisesta univelasta jokin aika sitten.



Lohduttaudutaan ajatuksella, että ykeensä siihen vuoteen mennessä lapsosten yö rauhoittuu. Neuvolassakin lohdutettiin, että monet valvovat ekan vuoden. huh huh, tsemiä!

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla