Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Tutuille myytävien vaatteiden hinnoittelusta...

31.08.2006 |

Kehtaatteko pyytää samanlaisia hintoja kuin täällä netissä?



Minulla on muutama tuttava, jotka säännöllisin väliajoin tarjoutuvat ostamaan vaatteitamme. Kerran " myin" tytön pieneksi jääneen Reimatecin haalarin asusteineen. Kun hinnasta tuli puhe, tämä menikin pöyhimään omaa pieneksi jääneiden varastoaan (olimme siis heillä kylässä ja mulla oli haalari mukana jo) ja tuli sieltä vaatekasan kanssa. En kehdannut sanoa, etten tarvitse ja niin meni haalari sinne. Vastineeksi sain UFF:in reissun. :/



Ja nyt myin Ticketin ruskean haalarintoiselle tutulle, ihan pilkkahinnalla. En kertakaikkiaan kehdannut pyytää tätä 60.70 ¿:tä, mitä niistä näyttää täällä olevan hintapyynnöt. Se 30 ¿:täkin teki tiukkaa. Nyt naapuri haluaisi tytön viime talvisen Lennen haalarin lapsenlapselleen. Ja tiedän, että uskoo sen saavan noin 10 ¿:llä.



Pitäisi kai alkaa valehdella, että olen myynyt ne jo, mutta jotenkin sekin tuntuu ikävältä.

Kommentit (28)

Vierailija
1/28 |
31.08.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

ja netissä vähän kallimmalla. Reimatecin puvun möin kaverille justiin 10¿ ja annoin hatun siihen kaupanpäällisenä. Noista olisin muuten saanut varmaan 30¿, mutta en minä ainakaan kehtaa niin paljon tutuilta pyytää... Sukulaisille annan ilmatteeksi, ja olen itsekin meidän tytölle saanut.

Vierailija
2/28 |
31.08.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vaikea juttu, tutuilta ei kehtaa pyytää " käypää" hintaa mutta tuo 30 euroa hyväkuntoisesta (oletan, että on hyväkuntoinen) Ticketistä on aika alakanttiin.



Mä neuvoisin ottamaan härkää sarvista, siis puhumaan ihan asiallisesti ostajan kanssa. Ei ole mitään järkeä myydä puoleen hintaan, eihän puku ole sinullekaan puusta tipahtanut.



Mun mielestä kyseisessä (Ticket) tilanteessa 40 - 45 euroa olisi ollut kohtuukorvaus, olisihan siinäkin jo 25 pinnaa kaverialennusta.



Tai sitten valehtelet sujuvasti, että olet myynyt jollekin toiselle...;)



Lottis

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/28 |
31.08.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Yksi tutun-tuttu osti monta kassillista vaatetta, puolet merkkivaatteita, joista osa käyttämättömiä. Vaatteiden ovh reilusti yli 500e:ssa. Pyysin maksamaan omantunnon mukaan. Mitään rahoja en saanut.



Huuto.nettiin on niin rasittavaa laittaa myyntiin, eli mielummin myyn halvemmalla suoraan. Olen oppinut, että helpointa on olla myymättä tutuille. Enkä tästä eteenpäin myy.



Vierailija
4/28 |
31.08.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vaikka tutulle meneekin, ei silti tarvitse mikään hyväntekeväisyyslaitos olla. Eri asia on tietysti, jos kierrätys toimii molemminpäin. Meillä esimerkiksi miehen siskolta saatu niin paljon vaatteita yms, että ei tulisi mieleenkään heiltä mitään hintaa pyytää.



Mutta muuten myyn itsekin meille pieneksi jääneet Huutiksessa ja tuolle Osta&Myy-palstalla. Huutis ehdoton siinä, että ostaja määrää hinnan, eipä tarvitse pähkäillä sen kanssa.

Vierailija
5/28 |
31.08.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ja olen törkeän huono valehtelija.



Taidan kehittää sille Lennen puvulle jonkin peitetarinan. Ainakaan en luovu 10 ¿:lla siitä.



Vähän hankalaa vaan, kun myyjän ja ostajan ajatusmaailma ei kohtaa. Itse maksasin mielelläni esim. Ticketistä vaikka sen 60 ¿:tä, jos olisi sellainen, jota etsin enkä muualta sitä saisi.

Vierailija
6/28 |
31.08.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

että myyt nettikirpparilla vaatteet, koska seillä saat parhaan hinnan. Uusiahan täytyy myös ostaa pieneksi jääneiden tilalle. Kyllä järkevä ihminen sen ymmärtää.



Olen antanut muutaman kassillisen vaatteita ystävilleni, mutta vain sillä ehdolla, että takaisin niitä ei saa tuoda.



Muut myyn anonyymisti netissä, jotta kaappeihin tulee tilaa ja saan rahaa myös uusia hankintoja varten.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/28 |
31.08.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Itse annan kaikki pojan vaatteet siskolleni (heillä muutaman kuukauden nuorempi poika), sillä olen itsekin saanut kaikenlaista heiltä.



Tytön vaatteet meni aluksi miehen veljen perheelle, mutta nyt myyn kaiken " paremman" Huutiksessa ja jotain annamme tuolle perheelle tai hyväntekeväisyyteen. Syy miksi lopetin noiden " parempien" antamisen heille, oli että aloimme tuntea itsemme " hyväksikäytetyiksi" :-( Tämä perhe saattoi ihan suoraan vihjailla, mitä vaatetta haluavat ja mitä meidän tulisi tytöllemme ostaa (että he saisivat ne sitten...). Lapsellista ehkä, mutta kehitimme yhden ystävän kanssa " peitetarinan" ettei vaatteita tarvitse miehen veljen perheelle enää antaa... :-D



Mutta todellakaan sinun EI tarvitse myydä vaatteitanne alihintaan, sillä maksavathan ne teillekin...

Sano suoraan, että Huutonetissä näistä maksetaan tämän " X" verran ja tämä " Y" on hinta minkä haluaisin.

Vierailija
8/28 |
31.08.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

voin myydä, mutta minulla on kovat hinnat. Sitten voi tulla katsomaan, jos haluaa. Kirppiksellä käyn kerran tai kahdesti vuodessa myymässä (MAINOS Lauttasaaren nuorisotalolla naistenklubin kirppis la 16.9. :-) , enkä sielläkään myy halvalla. Mieluummin lahjoitan Karjalaan tarvitseville, kuin Suomessa ihmisille, jotka tuntuvat siipeilevän.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/28 |
31.08.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Aikaisemmin en ole pahemmin vaatteita myynyt kun olen säästänyt kakkoselle. Mutta nykyään täytyy myydä vaatetta sitä mukaa kun jää pieneksi. Paremmat olen myynyt kanssa huutiksessa tai vauvan kirpparilla. Jonkin verran olen myynyt yhdelle puistotutulle, hän onneksi välillä sanookin että ei sun tarvii ilmasiksi myydä että voit pyytää enemmänkin :=)

Vierailija
10/28 |
31.08.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meillä olis kans ostajia, mut myyn mielummin kirpparilla tai huutonetissä tai esim täällä kirppispalstalla. Mulla on kaksi lasta ja molempia sukupuolia. Vaatteita ostan valtavasti ja jääväät pääsääntöisesti erittäin hyväkuntoisiksi. Kyllä ilmatteeksi itsekin ottaisin ja mielellään uusia vaatteita kiitos...

Meillä on tässä lähipiirissä yksi joka on pyytänyt jopa talvihaalaria lainaksi!!! Lainasi yhdeltä kaveriltani nokkamukia ja palautti sen niin että tiivisteosa puuttui ja nokka oli pilalle pureskeltu. En tiedä kuinka toiset kehtaa. Itse olen päättänyt et mieluiten ostan kirpparilta missä on hintalappu päällä ja saa katsoa missä kunnossa vaate on. Mut kirpparissa on se huono puoli että itseltäni joku varasti juuri Jonathanin haalarin! Kiukutti tosi paljon!!!! Et kehtaa ihmiset. Laitan jatkossa sit huutonettiin vaan isommat. turha harmitella jos ei kirppareilla ole laatu tavaraa kun jotkut ääliöt varastaa sieltä kaiken kalliimman... Harmi.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/28 |
31.08.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

vien kirpparille. Tärkeintä on että itse päätän mitä annan ja tarjoan sit haluuko ottaa. Kalliimmat vien kirpparille.

Vierailija
12/28 |
31.08.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

mutta annan, jos en jostain vaatteesta itse pida. Huutonetissa helpointa pyytaa ja saada vaatteesta oikea hinta. Meilla viela siina mielessa hyva tilanne, etta lapsia vasta yksi ja voin sanoa, etta saastan mahdollisille tuleville lapsille. Siskolle annan lainaan, koska tiedan, etta saan vaatteet hyvakuntoisina takaisin ja toisaalta jos en saisikaan, niin ei haittaa koska kyseessa oma pikkusisko :) Meni jo vahan asian vierestakin.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
13/28 |
31.08.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Itse käyn aika paljon lastenvaatekauppaa yhden sukulaisen kanssa, nimenomaan niin että ostan heille pieneksi jääneet meille. Sovitaan yhdessä jokaisesta vaatteesta hinta, aina ei tule kauppoja =) Eli peli on selvä kummallekin. Hän ei ilmaikseksi/puoli-ilmaiseksi anna merkkivaatetta, ja minä mielelläni maksan hyväkuntoisesta laadusta. Tiedän, mitä ne maksaa kaupassa uutena ja kun kunto on lähes uutta vastaava, maksan sen mukaan eli en oleta saavani Reimateciä kympillä tms.



Mullakin on myös näitä, jotka sitten olettavat saavansa meiltä kassikaupalla ilmaiseksi. Tai just lainaan, kuten joku sanoi. Miksi lainaan tytön kenkiä, jotka ei sitten pojalle periydy kuitenkaan?! Myyn tai annan ne, kun en tarvitse, mutta en nimenomaan halua takaisin...Ja lainaamiselle on perusteluna, että " eihän lasten kengät käytössä mikskään mene" . En ihan ymmärrä, että millä logiikalla ei mene miksikään....Onhan ne huonompikuntoiset useamman käyttäjän jäljiltä, miksi ottaisin sitten itselle riesaksi/myytäväksi kuluneet kengät, kun saan niistä paremman hinnan yhden käyttäjän jäljiltä?



En minäkään aina raaski sanoa suoraan, sitten kiertelen ja kaartelen, mutta en tykkää siitä, että oletetaan että ilmaiseksi saadaan. Joidenkin tuttujen kanssa olen lopettanut kaupat, kun on aina naristaan, vaikka hinta olis kuinka pieni...Mielummin tosiaan annan sitten hyväntekeväisyyteen, jossa vaatteista on todellista apua jollekin...



Että ole vain tiukkana ap tämän asian kanssa!

Vierailija
14/28 |
31.08.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Minä olen usein myynyt kavereillekin ja olen helpottanut molempien osaa niin että olen lätkäissyt kaikkiin vaatteisiin hintalapun. Ja sen jälkeen antanut ystävien rauhassa penkoa ja tutkia vaatepinoja.



Onhan siitä vaivaa, mutta näin minä olen saanut mielestäni kohtuu hinnan ja ystävät ovat jo valikoidessaan tienneet mitä niistä haluan. Ja sitten olen antanut lopuksi paljousaennusta eli pyöristänyt summaa alaspäin. Näin on säästytty noloilta tilanteilta kun toisella on jo kasa kädessä eikä kehtaa olla ostamatta vaikka on mielestään liian kallista tai minua ei jää harmittamaan kun en kehtaa pyytää kunnon hintaa.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
15/28 |
31.08.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meillä on tuo sama edessä piakkoin, kun kakkonen syntyy ja vaatteista aletaan hankkiutua eroon. Lähipiirissä on varmasti paljonkin ottajia, mutta ajattelin kyllä hinnoitella vaatteet valmiiksi. Kelpaa jos kelpaa sillä hinnalla. Toki jos hyvä kaveri/lähisukulainen sitten päättää ostaa ison pinon ko. vaatteita, niin sitten katotaan mitä maksaa. Ne mitä eivät huoli, on helppo viedä kirppikselle ku on jo hinnat :D Tai myydä huutiksessa.



Mutta EN TODELLAKAAN aio antaa hyväkuntoisia merkkivaatteita puoli-ilmaiseksi.



Jotain tarvikkeita oon lainannu sukulaiselle (tyyliin sitteri, turvakaukalo, leikkimatto) mutta hänellekin sanoin, että vaatteita en viitti lainata, kun ne on niin kuluvaa tavaraa ja hän kyllä ymmärsi täysin.

Vierailija
16/28 |
31.08.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

ja jos et oikeaa hintaa " pysty" pyytämään niin miten sitä voisi harmitellakaan. Pyydä se hinta mitä haluut, jos ei kaupaa tule, niin ei tule....



Meillä kiertää kaveririnkiä vaatteet ihan ilmaiseksi ja sitten menee sukulaisille ja me saadaan kans sieltä.



Naapurilta (todalle hyvä tuttu) sain 6 e tytön kaunokeista jotka ollut käytössä meillä 1½ talvea ja ne kirpparilta käytettynä hyväkuntoisena ostin 10 tai 11 e muistaakseni....oli todella yllättynyt hinnasta joka kirjekuores odotti kun sanoin jotain jos ny vitosen tai jotain.... kun paree että saa nurkista hyvään käyttöön kun alkaakin jo hallikausi pian.

Ja yhdet nahkaiset " paremmat" talvisaapikkaat tytöllä ollut vajaan talven ne myin 10 e. Muutoin kiertää tavara ilmaseksi kaveriperheis....Miehen työkaveri osteli vauvasempia vaatteita....pussitin niitä 1 e, 2e, 0,50 e hintaluokkiin / kpl, valikoi kotonaan mitä otti ja maksoi ok. toppatakki ja farkkutakki meni 5 e kpl.

Mutta kaikkiaan kierrätys rules!!!!!!



Kiva saada paikkoja putsiin ja saada korvaustakin siitä, mutta ei businesta sillä ruveta tekeen ja etenkin helppoa kun antaa pinkan vaatetta ja valitse siitä, ei tarvitse viedä/hinnoitella tms. kirpparille.



Olen vauvasempaa tavaraa/leluja/vauvatavaraa myynyt kirpparilla ja hyvin on myyty, hinta ilmeisesti ok, ei ilmainen mutta suolarahaa kuitenkin....

Vierailija
17/28 |
03.09.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Itse en kehtaa pyytää kauheita summia ja jos toinen ei ymmärrä tarjota niin...



Lisäksi tämä ns. vaatteiden vaihto on musta aika rasittavaa. Jos itse annat vaihtoon merkkivaatteita ja saat tilalle suht saman määrän henkkamaukkaa niin ei sekään musta reilua ole. Tietäen, että lopulta kuitenkin kumpikin myy tavarat jossain eteenpäin.

Vierailija
18/28 |
03.09.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Itse en kehtaa pyytää kauheita summia ja jos toinen ei ymmärrä tarjota niin...



Lisäksi tämä ns. vaatteiden vaihto on musta aika rasittavaa. Jos itse annat vaihtoon merkkivaatteita ja saat tilalle suht saman määrän henkkamaukkaa niin ei sekään musta reilua ole. Tietäen, että lopulta kuitenkin kumpikin myy tavarat jossain eteenpäin.

Vierailija
19/28 |
03.09.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

n... :) Meillä on ilmaiseksi saatu ja annettu jotain vaatteita kavereiden ja sukulaisten kesken ja ehkä enemmänkin voisi vaihtareita tehdä, jos olisi tarvetta. Lähinnä niin, että kaveripiirissä on porukka, jolla ei hirveästi ole tarvetta - en kehtaa tyrkyttää " vanhoja lumppujani" , kun he ostaa uutta ja parasta. ;-)



Mutta huutiksen hinnoissa minusta 50-60¿ käytetystä haalarista - olkoonkin reimatec tai ticket - on kova hinta, koska ainakin täällä pääkaupunkiseudulla alessa kaikki haalarit on -50%, loput vielä -70%.

Vierailija
20/28 |
03.09.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

pyydän liian vähän ;).Haluan vaatteista helposti ja nopeasti eroon.Ystäviltä en halua suuria summia,vaan myyn useamman vaatteen kerralla tiettyyn summaan.Yleensä tarjoavat vaatteista enemmän kuin mitä olen pyytänyt.Tosi suuria summia ihmiset pyytävät huutonetissä vrt. siihen mihin hintaan itse myyn.