Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Päivärytmit 6-7kk vauvoilla?

12.10.2007 |

Miten vauvanne syövät ja ennen kaikkea nukkuvat? Kuinka monet päikkärit ja syödäänkö yöllä kuinka usein?



Kyselee Aia

Kommentit (5)

Vierailija
1/5 |
12.10.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vauvamme nyt 6kk + 1 viikko. Yösyönnit lopetimme juuri n. viikko sitten. Illalla nukkumaan n. 21 ja aamulla syödään n. 6-7 aikaan ja unet jatkuu 8-9. Eli yössä nukkuu n. 11h. Sitten aamupäivä unet jotka kestää päivästä riippuen 1-3h. Sitten iltapäivällä pienet torkut 15-30min. Unen määrä esim. yöllä varmaan riippuu siitäkin miten lapsi illalla syö, vai kuinka? Uskalsin jättää yösyönnit pois kun huomasin, et nälästä ei enää ollut kyse vaan rinnalle nukahtamisen tavasta. Eli keskimäärin vauva nukkuu 13-14h



Vierailija
2/5 |
12.10.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

..mutta pikku hiljaa taas luulen jonkinlaisen sellaisen löytäväni (nyt kun näin sanon se kuitenkin taas muuttuu.. ihan varmaan).



Eli meillä tällä hetkellä 7kk vanha poika eikä ikinä ole päivisin nukkunut päikkäreitä jonkun tietyn kaavan mukaan vaan päikkäreitä on nukuttu, jos on nukuttu. Unta kyllä tarvitsisi, mutta se unille saaminen on välillä ollut varsin vaikeaa.



Tällä hetkellä kuitenkin mennään nukkumaan

yöunille 20.30-21.00

yöllä syödään yhdestä kahteen kertaan (joskus jopa kolmannenkin ihan aikaisin aamulla, mutta tämä aika harvinaista)

aamulla noustaan 7.00-7.30

ensimmäiset päikkärit n. klo.10 ja nämä kestää 1-2

ensimmäisistä päikkäreistä sitten riippuu milloin mennään seuraavan kerran nukkumaan ja kuinka kauan.



Tänään nukuttiin aamulla 10-11

Päivällä n.15-17.15



Olen huomannut että jos meillä herätään toisilta päkkäreiltä jo tuossa neljän tienoilla, niin tarvitsee illasta vielä kolmannet pienet torkut. Muuten ei jaksa nukkumaan menoon asti valvoa. Liian aikaisin ei voi yöunillekaan laittaa, koska sitten herätään vastaavasti jo kuudelta parhaimmassa tapauksessa!



Näin meillä siis tällä hetkellä.

Huomenna voi olla varmaan taas jo toisin.



-viivi ja ukko 7kk-

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/5 |
12.10.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

mistä tietää, yösyöntien lopettamisen kannalta, että milloin vauva syö tarpeeksi ruokaa päivällä?

Meillä kyllä periaatteessa syödään se 5 ateriaa päivässä, mutta aamupuuro ei kyllä oikein yleensä uppoa.

Muilla aterioilla menee se yksi pieni pilttipurkillinen kerrallaan, joskus hieman vähemmän ja toisinaan saattaa jaksaa vielä jälkkäriäkin puoli purkkia, jos sellaista satutaan ottamaan. Maitoa ottaa siihen päälle n.40-80ml, jos annan korviketta + tissiä päikkäreille, illalla ja yöllä.



Olisiko tämä riittävästi, jos meinaa kokeilla yösyöntien lopettamista?



-viivi ja ukko 7kk-

Vierailija
4/5 |
12.10.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset


-Aamulla herää klo 05:30-6 juomaan pullon maitoa, ja jatkaa heti unia 7-8:30 asti.

-Heti herättyä syödään aamupuuro

-Aamupäikät 30 min pari tuntia herättyään

-Päiväruoka n. 11 -->

-Mahdollisesti päikät puolen päivän jälkeen, 1h

-Välipala n. klo 14

-Päikät 15 --> 1-2h

-Ruoka n. klo 17

-Iltapuuro klo 19

-Iltavelli klo 20 ja sen jälkeen nukkumaan



Mutta tämä nyt parina päivänä hieman muuttunut.

Aamupäikät menneet myöhemmäksi, n. 10:30 alkaen. Tästä syystä juodaan ennen niitä päikkiä pullo maitoa, ja päiväruoka siirtyy n. klo 13, ja välipala jää pois kokonaan. (Seuraava ruoka siis 16-17 välillä.)



Päiväunia nukutaan 2-3 kertaa, riippuen päivän muusta ohjelmasta. Jos esim. kierrellään kaupoissa, poika jaksaa olla hereillä, mutta kotioloissa nukkuu sitten kolmet unet.



Päivän kokonaisruokasaldo siis:

-maitoa 4dl

-velliä 2dl

-iso annos puuroa x2, seassa vähän hed.sosetta, yht. 1 purkki per vrk

-pieni piltti-purkki liha-/kana-/kalasosetta

-pieni piltti-purkki kasvissosetta

-usein vielä kaiken lisänä n. 1dl jogurttia tai 1 prk hedelmäsosetta

Näillä ruoilla siis nukkuu klo 20-05:30 vähintään. Sitten herää - en tosin tiedä, onko silloinkaan vielä nälkää, vai vaan tapa, mutta haen pullon ja jatkan sitten itsekin unia :)

Meillä yösyönnit loppuivat n. 5,5kk iässä, vähän puuron aloittamisen jälkeen. Siihen asti söi 1-2 krt/yö. Pojan 6kk mitat 9755g/71cm (synt. 3,5kg/52cm), joten onhan tuo ruokaa riittävästi saanut ;)



Pi-Ki ja poitsu 7kk 1vko

Vierailija
5/5 |
12.10.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

eli meillä syödään



aamulla aamupuuro (1,5dl) + hed.sosetta, mutta tämä ei tosiaan oikein uppoa

klo.11-12 lihasosetta pikku purkki

n.klo. 14 välipala (jogurttia tai hed.sosetta) pikku purkki

klo.17 kasvissosetta pikku purkki

klo. 19.30 iltapuuro (1,5dl) + hed.sosetta (vajaa puoli purkkia) + imetys



imetyksiä päivän mittaan kertyy n.5 kertaa päivässä + korviketta vähän päivällisellä ja lounaalla



-viivi-