Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Allergiaa kai kuitenkin?

03.02.2008 |

" kopioitu Vauvat keskustelu-alueelta"



Mä olen aiemmin kirjoitellut joitakin viestejä vauvan (5kk+) unettomuudesta ja valtavasta ruokahalusta. Tilanne meni loppujen lopuksi niin pahaksi kaksi viiikkoa sitten että poika ei pystynyt nukkumaan ollenkaan yli 20 minuutin pätkää. Aloin olla kamalan huolissani ja hakeuduttiin lastenlääkärille. Neuvo oli silloin et imetys pitäisi lopettaa ja sitten Profylac-niminen aine maitoallergiaepäilyyn.



Vähensin imetystä huomattavasti ja lisättiin Nania reippaasti (kiinteät olleet kehissä jo " pitkään" ). Poika rupesi kakkaamaan neljästi päivässä, ok väri , mutta kakkaa vaan tosi paljon. Arvasin ettei paino ollut noussut kun mitattiin 5 kk:n tarkastuksessa. Hätähän siinä tuli. Eli viikon runsaan kakkaamisen takia painoa oli vähemmän kuin kk sitten.



Äkkiä sitten allergialääkärille, joka sanoi että nyt sitten pitää lopettaa imetys heti ja Nutri-Soija tilalle. Sillä seurauksella että ennen normaalinnäköinen kakka muuttui ensin mustaksi ja nyt vihreäksi. Ollaan vasta kolmatta päivää soijalla, mutta viime yönä itkun kanssa väännettiin ihan löysää kakkaa. Voiko olla ettei Nutri-Soija sovi vai tuleeko se entinen " paha kakka" ulos? Ja kakkojen määrä on lisääntynyt n.6 krt/vrk:ssa tämän myötä. Tiedän että pitäisi odottaa ainakin 5 päivää ennen kuin tietää sopiiko valmiste, mutta äidin huoli on himuisen suuri. Allergialääkärikin on tavoitettavissa vasta ensi perjantaina.



Eli imetyksen lopetettua kaikki vaan paheni. Ja nyt harmittaa kun kuunteli kaikkien tuttavien ja sukulaisten kommentteja et sellaista se on pienen kanssa. Mutta kun ei ole!!!! Olisi pitänyt jo aiemmin luottaa omiin vaistoihin siitä että kaikki ei ole kunnossa. Hereillä ollessa poika on aina tajuttoman iloinen ja motorisesti ollut aina muita samanikäisiä huomattavasti edellä. Siksi sitä kai kuvitteli et omassa päässä on vikaa.



Eli pelkkä yölevottomuus syntymästä lähtien oli siis jo ensimmäinen merkki siitä ettei kaikki ole hyvin.



Onko kenelläkään tietoa tuosta Nutri-Soijasta? Tekeekö se kakasta vihreää? Mä olen kamalan huolestunut ja itkettää koko ajan. Eikä yli 5 kk:den valvominen auta asiaa. Huoli vielä vauvasta sen päälle tuntuu jo ylivoimaiselta.

Kommentit (3)

Vierailija
1/3 |
03.02.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Pari juttua tuli näin päällimmäisenä mieleen. Ensinnäkin, luota vaistoihisi - ei tuo todellakaan kuulosta normaalilta. 20 min pätkäunet ja outo kakkaaminen ei ole normaalia.



Toisekseen, hassua että lääkärinne ehdotti Nutri-Soijaa. Tämänhetkisten suositusten mukaan alle puolivuotiaille ei yleensä tarjota soijakorvikkeita, koska soija on niin allergisoivaa. Tosi moni maitoallerginen on myös soija-allergikko. Eli kyllä: minusta kuulostaa, ettei soijakaan sovi pojallenne. Vaihtoehtoja on kuitenkin monta; " apteekinmaitoja" ovat esim. Almiron pepti, Nutramigen, Neocate (kallein vaihtoehto jota käyttävät kaikkein allergisimmat, ennen sitä testataan nuo tavallisemmat).



Ota yhteys lääkäriin ja sano, että tilanne on mennyt vain hullumpaan suuntaan ja pyydä vaihtoa toiseen erikoismaitoon.

Vierailija
2/3 |
03.02.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Lääkärikäyntiä odottaessa kannattaisi ehkä siirtyä Profylaciin?

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/3 |
04.02.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Apteekista on nyt haettu Profylac. Toivottavasti se sopisi paremmin. Jäin itse nyt pohtimaan että miksi ihmeessä meille määrättiin tuo Nutri-Soija?????