2-3v, kuinka usein sairaana?
Heippa!
meillä poika 2v 4kk, joka aloitti syyskuussa perhepäivähoidossa noin 2-3x/ vkossa. ennen hoitoa oli terveenä pieniä nuhia joskus mutta hoidon aloitettua kokoajan sairaana. on ollut mahatauti, kuumetauti, nuhaa , yskää yms. nyt oli jouluna keuhkokuume ja korvatulehdus oli pari viikkoa terveenä ja nyt kun ei olla ede soltu korvein jälkitarkastuksessa joka ens vkolla niin eilen pojalle tuli taas kova yskä ja räkätauti. Onko tämä siis normaalia ? sairastaako 2-vuotiaat tosiaan koko ajan?
t, huolestunut äiti ja poika 2v4kk
Kommentit (6)
oli pojalla ihan heti yksi korvatulehdus, pari nuhaa ja yksi oksennustauti. Siinä vuoden saldo. Hoidossa on eikä se ole pahentanut tilannetta ollenkaan, hoitokaverit kyllä sairastaa (on pph:lla). Eli hyvin lapsikohtaista ilmeisesti.
Meillä tyttö tosin aloitti vuoden ikäisenä ja on nyt reilu kaksivuotias. Nyt sitten jännityksellä odotellaan että jatkuuko viime vuoden kaltaisena vai joko alkaisi olemaan edes hiukan vastustuskykyä. Nyt vaikuttaa siltä että oltaisiin päästy tahtiin että kuukauden ehditään olla terveenä ***koputtaa puuta***, se on jo huomattavasti mukavampi tahti. Jaksamisia sinne, lapsen sairastelu on aina raskasta, mieluummin sen pikkuisen soisi olevan terve. Mutta kyllä se siitä ajan myötä helpottaa kun vastustuskyky kasvaa.
kuopus täytti elokuussa2v ja ollut kerran kuumeessa ja esikko 3v8kk ollut kaks kertaa kipeänä. hoidossa 3päivää /viikko
koulussa oleva 7-vuotias, syksyllä tarhan aloittanut 3-vuotias ja hoitajalla oleva 1v9kk:n ikänen.
Kuvio meillä on suunnilleen se, että kerran vuodessa tulee vatsatauti jossain muodossa kaikille. Sitten kahdelle pienimmällä on pikkuflunssia melko usein (eli hoidosta ollaan poissa päivä tai pari mutta lääkärissä ei tarvi käydä), talvisaikaan kerran kuussa, kesällä ei juuri lainkaan. Esikoinen sairastelee äärettömän vähän.
Meillä muksut nyt 1v1kk ja 2v4kk. Alottivan lokakuun (06) puolivälissä hoidon ja on ollut montakohan flunssaa, vesirokko molemmilla josta jälkitautina isommalle keuhkoputken tulehdus. Nytkin on vielä joulusta asti sairastettua flunssaa vähän... Ennen hoitoa molemmat sairastanu tosi vähän. Hoidossa ovat 3-5pvä/vko
Meillä 2v8kk tyttö sairastaa n 1 krt vuodessa flunssan ja muuten on täysin terve. Ja taysin kotihoidossa, vain puistossa olemme tekemisissä lapsiryhmien kanssa. Perhekahviloissa emme käy koska sieltä tarttuu melkein yhtä hyvin kuin päiväkodeista.