Lautaset vaihtoon!
Meidän olisi tarkoitus vaihtaa ruokalautaset. Vanhat ovat jo huonokuntoiset ja osa hajonnutkin. Ottaisin mielelläni vinkkejä vastaan; etsimme siis käytännöllisiä, mutta mielellään kauniita astioita.
Kommentit (20)
ja kumpaakaan ei enää tietty saa... kippoja on 11v katseltu ja nyt mieliteko on suuntautunut Origoon. Lisäksi esim. pikkulautasia on ha jonnut. Siinä-siis Origossa - viehättää valkoinen sisus ja erisävyiset raitakokonaisuudet reunoissa ja ulkopuolella astioissa. Voisi ostella ensin petrooliraitaa ja siihen sitten yhdistellä perusOrigoa jne. Saisi sekä valkoista että värillistä : ) Mies ei tykkää Paratiisista, muuten se kelpaisi. Pentikillä on tosiaan nättejä kuoseja, samoin 24h - eikä pidä unohtaa muita Kerman Saven malleja kuin Oliivi. Tulikiven sivuilta löytyy tuotteitten kuvia.
VilleroyBochin Wave on aikas makea : )
Valkoista on helppo yhdistää kauniisiin värikkäisiin tekstiileihin jne.
Villeroy & Bochilta syödään meillä :) Arkikäytössä valkoista manoiria ja juhlakäytössä jotain toista, jonka nimeä en nyt muista...
Olen keräillyt Arabian Arcticaa jo 17 vuotta ja onhan sitä kivasti siunaantunutkin. Ihan joka lähtöön löytyy tarvittava astia ja osa. Sarjassa on erinomaiset syvät lautaset ja uuninkestävät kulhot, reunoista saa todellakin kintaillakin kunnon otteen. Ruokalautasia on kahta kokoa, joista molemmat sopivia ruokailijan nenän alle. Juhlan aikaan on kiva kattaa iso alle ja pienempi päälle alkuruokia varten. Mukeissa on kaunis kaartuva ohut reuna josta on hyvä juoda kuumakin kahvi tai tee. Asettelen ne huolella tiskikoneeseen ettei kolhiinnu, ei ole yhdestäkään reuna lohkeillut. Tosin 10 vuoden päivittäisen käytön jälkeen alkoi vähän mukin pohjaan ilmestyä lusikkanaarmuja kun hämmennetään sokeria kahviin.
Erittäin hyvä ominaisuus on myös se, että lautasen pinta ei kirsku kun siinä käyttää haarukkaa ja veistä, sitä kuullaan mökillä Oliivi-astioista korvien täydeltä =(.
Väri tosiaankin se valkoinen, ja ei, siihen ei kyllästy ajan mittaan, eikä tarvitse miettiä lautas- ja pöytäliinojen värejä ostaessa, kaikki sopii. Ja kun on suomalaista muotoilua niin passaa hyvin yhteen Iittalan lasien ja Hackmannin aterimien kanssa. Ja klassinen muoto sallii myös perintöastioiden käytön näiden rinnalla.
Nyt kun on pieniä lapsia niin olen laittanut Arcticat taaemmas kaappiin ja hankkinut arkikäyttöön halpaa Pirtti-sarjaa Hobby Hallista. Ei sitten sydän vuoda karvasta verta kun lapsilta putoilee ja särkyy lautasta lähes viikoittain.
miten ihmeessä saatte hajotettua lautasia tuohon tahtiin? ;o)
tp-n:
Nyt kun on pieniä lapsia niin olen laittanut Arcticat taaemmas kaappiin ja hankkinut arkikäyttöön halpaa Pirtti-sarjaa Hobby Hallista. Ei sitten sydän vuoda karvasta verta kun lapsilta putoilee ja särkyy lautasta lähes viikoittain.
Lapset on iältään 3½v ja 1v9kk. Pienempikin haluaa jo syödä itse ja joskus sattuu vähän huitaisemaan kädellä... lattia on kovaa materiaalia joten ei siinä muuta tarvita kun on lautanen rikki. Isompi on vähän ongelmatapaus syömisen suhteen ja sattuu välillä kiukuttelukohtauksia sillekin ruoka-aikana. Pöytätapoja opetellaan meillä ajan kanssa ja sataan laskien...
Pari särkynyttä Arcticaa riitti mulle, sen verran harmitti. Mutta nyt kun ne syö halvemmista lautasista niin ei haittaa säpäleet. Ei kaikki lapset ole siistejä syntyjään, meidän lapset on sitä vauhdikkaampaa sottasorttia.
Saatuamme tiilitalomme valmiiksi viime vuoden lopulla meni astiastotkin uusiksi ; ) Ennen vihreässä puutalossamme oli käytössä vihreää Villeroy Bochia ja Pentikin Ainoa. Nyt ne keräävät pölyä varastossa, ja käytössä ovat 24-tunnin valkoinen- ja Origon beige astiasto. Kahviastiasto on Egoa, joka miellyttää erilaisella muotoilullaan. Laseina Ainon mustikansiniset lasit ja Origo mukit. Niin ja talomme on väriltään siniharmaa. Vähän höpsöähän tämä savy-savyyn jutut on, mutta minkäs sitä itselleen mahtaa....on se vaan kiva kattaan kauniita astiota :)
ei tarvitse pelätä että menee rikki, ovat aika kestäviä, tai vaikka hajoaisivatkin voi aina ostaa uuden tilalle. Arkikäytössä kahvikuppeina teemaa, muksuilla sarjan muumimukeja.
Meillä on Arcticaa, tykkään syödä valkoiselta lautaselta. Kahvi- ja tarjoiluastiastona Paratiisi värillisenä. Arcticassa on muuten hyvät nuo keittolautaset.
Täytyy sanoa et on hyvät ja käytännölliset keittolautaset. Kivan kokoiset ja malliset. Valkoinen on hyvä väri kun kattauksen saa muutettua aina vuodenajan mukaan:punaista jouluksi, keltaista pääsiäiseen jne. Oon ollut tosi tyytyväinen ja tuntuvat kestävän hyvin jopa lasten käytössä.
Minä tykästyin Arabian KoKo-sarjaan, siinä kunnon reunalliset keittolautaset. On myös tosi kivat salaattilautasina. Mukeihin ja kuppeihin saa eri kokoisia aluslautasia, nekin on kivoja. Mukit ei ehkä käteen ihan parhaita mahdollisia, mutta isommat kahvikupit tai mitä oikeasti ovatkaan, on ihan hyviä.
T: Yniäinen
Tosin puolustukseksi on sanottava, että mielestäni osaan aika hyvin yhdistellä erilaisia astioita ja värejä niin että kattauksesta tulee kaunis. Saman valmistajan tuotteita on mielestäni helpompi yhdistellä.
Meillä arkikäytössä valkoinen Illusia, kahvikupit ja lautaset on valkoinen 24h, lisäksi ruokalautasia 8kpl 24h avec beigekuvio ja mummon vanhanajan sinikirjavia (englantilaisia) posliinilautasia. Murokuppeina Arcticaa. Laseina onkin sitten Ultima Thulet (+kannu), läpinäkyvät Kartiot (+kaadin hiekka) ja merensiniset ainoaallot. Tarjoiluastioita löytyy monesta sarjasta, esim. illusian kaksi syvää kulhoa, arctican paistivati ja kermansaven uunivuokia (oliivi?). Sitten vielä muutama mariskooli ja ballo tai kivi-tuikku pyötään ja kattaus on itsessään jo taideteos ;)..
Lapsi syö (onneksi :) vielä omista astioista (iittala kid' s stuff ja myyrä-astiat ja tupperwaren tuotantoa).
Meillä on niin arjessa kuin juhlassa räiskyvintä mahdollista, eli sukulaisten valikoimana häälahja-Paratiisia, josta olen oppinut pitämään, mutta en kyllä suosittele... Kahviastiastona on Illusiaa, joka on ihan kiva. Itse en pidä tuota servettien väreillä puljaamista niin vaikeana: yksiväriset vihreät tai valkoiset menevät kummankin kanssa, lisäksi siniset Paratiisin ja viininpunaiset Illusian. Muu sisustus on vaaleaa, joten ei riitele. Ruoan kanssa on joskus ongelmia - Paratiisi-lautaselle on turha koota erityisen näyttävää annosta. Mutta nuo nyt ovat erityistapauksia, kun suoraan lautasella jotain eteen kannetaan...
Jos tällä hetkellä itse lähtisin ostoksille, Arabian Lumi olisi vahva ehdokas paremmiksi astioiksi. Siihen lienee aika lailla tarjoiluastioitakin kaupan. Tai sitten päätyisin Egoon tai 24h:hon, jotka ovat muotoilultaan modernimpia ja miellyttävät ainakin tällä hetkellä silmää.
ensimmäiset sain rippilahjaksi 1998. Nyt niitä on sitten tullut kihla- ja häälahjana lisää. Joka päivä käytetään ja en oo vielä kertaakaan kyllästynyt niihin.
Meillä on ollut sama asia mielessä jo useamman vuoden mutta vieläkään emme ole osanneet päättää mikä olisi se oikea astiasto meille.
Meillä ongelma ei ole rikkoontuneet astiat vaan se, että se paras ja täydellisin astiastomme (siis ainut jota on riittävästi juhliinkin, muita on vähemmän) on värillinen eli vaalean sininen ja se on todella henkalaa! Lisäksi meitä nyppii tuossa astiastossa se, että juuri oikean kokoisia lautasia ei ole (kahden kokoiset ruokalautaset joista toiset ovat vähän liian pienet ja toiset todella suuret). Lisäksi mies ei oikein tykkää tuosta astiastosta muutenkaan (oli minulla jo ennenkuin tutustuimme).
No joo. Ehkä meillä on liian suuret vaatimukset astiastolle, mutta sopivaa ei tunnu löytyvän millään. Tuntuu että joka astiastossa joku astia on meidän mielestämme epäkäytännöllinen, vääränmallinen tms. Aika monessa astiastossa esim. syvät lautaset ovat sellaisia kulhomallisia jotka meistä ovat hankalia sekä syödessä että astianpesukoneessa. Myöskin isojen lautasten sekä kahvi- ja teekuppien koko ja muoto ovat usein vääränlaisia. Aika monesta astiastosta yksinkertaisesti puuttuu joku osa jonka haluaisimme. Haluaisimme sekä pöytään sopivat astiat että sellaiset jotka menisivät helposti ja näppärästi koneeseen.
Valkoinen on meille ihan ehdoton vaatimus. Värillisiä astioita omistaneena olen sitä mieltä että niin kivan näköisiä ja muodikkaita kuin värilliset astiat juuri jossakin kattauksessa (varsinkin tyhjinä) ovat niin aika usein tulee tilanteita kun väri nyt vaan ei kerta kaikkiaan sovi. Jos ostat jonkun väriset kupit niin sitten on mallattava siihen sävyyn kaikki pöytäliinat ja servetit, mielellään koko ruokailutilan sisustus verhoja myöten! Ja tietysti ruoat: tarjoapa vieraille mustikkapiirakkaa vihreältä lautaselta tai vihreää salaattia siniseltä...
Ja sitten kannattaa katsoa laatua. Kaupassa monet astiastot näyttävät laadullisesti aika samanlaisilta, mutta niissä on hirvittäviä eroja. Olen esimerkiksi katsellut Ikean astiastoja koska niitä halpoina voisi ostaa vähän pienemmilläkin kriteereillä. En ole kuitenkaan uskaltautunut niitä hankkimaan koska töissä olen huomannut että Ikean kahvimukeista lohkeilevat järjestään reunat. Vuoden kuluttua hankinnasta kahvimukit oli vaihdettava koska kaikkien reunat olivat aivan lohkeilleet!
Meillä on valkoiset Teema-astiat, mielestäni kauniit ja " ajattomat" , niihin on helppo yhdistää saman sarjan värillisiä tarjoiluastioita sekä juhlavampiin hetkiin Paratiisi-sarjan astioita.
Kiitos vastauksista. Mekin olemme kierrelleet ja katselleet malleja aika paljonkin. Arabian astiat viehättävät, koska niitä saa varmaankin aina uusia. Mallit vain ovat vähän hankalia. Varsinkin keitto- ja puurolautasina syvät kulhot eivät miellytä samoista syistä kuin oli jo puhettakin. Toisissa sarjoissa keittolautanen on usein liian " laakea" , jolloin lusikoiminen on hankalaa.
Meillä on ns. parempina astioina arctica-sarjaa, jota aloin jossakin vaiheessa saada lahjaksi. Ajattelin ensin siirtää ne käyttöastioiksi ja alkaa kerätä jotakin muuta sarjaa, koska nämä ovat jollakin tavalla vähän arkisia. Tosin ne ovat käteviä, koska muillakin sukulaisilla on samaa sarjaa ja juhlia varten astioita voi aina lainailla. Kattauksenkin väritystä voi aina muuttaa serveteillä ja liinoilla.
Arkiseksi astiaksi kaipaisin kuitenkin ehkä jotakin muuta. Tuntuu, että valkoiseen tai johonkin muuhun yksiväriseen voi kyllästyä. Tämä taitaa olla meidän perheen ikuisuusprojekti.
Teeman alkuperäiset syvät lauteset ovat juuri noita " kulhomaisia" , mutta nyt mallistoon on tullut isompi syvä lautanen, joka on keittolautasena paremman mallinen. Meillä noita vanhan mallisia käytetään lähinnä puuro- ja murokulhoina, mutta noita isompia taas keittolautasina.
Meillä on myös Arabian Teema arkikäytössä ja hyvin on toiminut. Värinä on keltainen, matalia lautasia on kahta eri kokoa ja samoin syviä lautasia. Aikaisemmin hankitut ovat sitä kulho mallia ja uusia laakeampia syviä lautasia olemme ostaneet lisäksi puoli tusinaa.
Arkiastiastona ovat tosi kestäviä ja hyviä käytössä.
Juhla astiastona meillä on Pentikin Aino-sarja, joka on minun lempiastiastoni. Anoppini on ostanut sitä meille ja nyt sitä alkaa olla jo reilu puolitusinaa kasassa. Aino on todella ajaton ja kaunis astiasto ja etenkin sarjan syvät lautaset ovat nostalgisen kauniita :)
Pentikillä on tosi kauniita astiasarjoja, jos vaan rahat riittävät niiden hankintaan. Ottaisin sarjoista melkein minkä vaan itselleni jos olisi " varaa" ostaa niitä. Erityisesti pidän Ainon lisäksi Viinimarja ja Mansikka-astiastosta.
Aikaisempiin kommentteihin viitaten niin miksi astiaston pitäisi olla aina yksivärinen valkoinen? Kyllä elämässä voi olla ja pitää olla väriä ja silmäniloa ;)
Juomalasit ja pöytätabletit on helppo hankkia astiasarjaan sopiviksi. Enkä kyllä itse mieti, miksi en voisi tarjota siniseltä lautaselta vihreää salaattia. Pentikillä on myös astiasarjoihin omat servettinsä, jotka täydentävät kattauksen.
Käsittääkseni alkuperäinen kysyi vinkkejä. Koska meillä on koettu värillinen astiasto hankalaksi tuon värinsä takia ja siitä syystä aiotaan seuraavaksi hankkia valkoinen astiasto niin kerroin tuon vinkkinä.
Jos jonkun mielestä värikkäät astiat ovat kivoja ja haluaa sovitella lopun sisustuksen astioiden mukaan tai ei välitä siitä että värit riitelevät niin ihan vapaasti. Kyllä minun puolestani ihmiset saavat hankkia ihan sellaisia astioita kuin haluavat. Kyseessä oli vinkki, meidän kokemuksemme eli oma mielipiteeni, ei vaatimus toimia samoin!
Meillä on vihreää 24h astioita. Tarpeeksi isot kupit ja mukit. Syvät lautaset tosin ovat kulhoja (murokulho), pastalautasessa on hiukkasen reunoja. Muutenkin siinä on hiukan erityyppisiä astioita.
Itse tykkään kovasti mattavihreästä väristä. Eikä minusta ruoka näytä mitenkään siinä rumalta. 24h asitoita on myös erivärisinä.
Mieti minkälaisia astoita tarvitset ja käy kaupassa kiertelemässä eri malleja, kullä se sitten kolahtaa kun kohdalle osuu.
Kahviastiastoksi olen keräillyt rakastamaani Pentikin vaniljaa ja paremmat ruokalautaset meillä on valkoiset arabian 24h lautaset. Mutta ne on mielestäni liian isot ja siksi hankalat ihan arkikäytössä.
Nyt sitten ostin Pentikin vaniljaa ruokalautaset kakkoslaatua (eipä mtn vikaa huomaa). Katsotaan miten toimivat käytännössä. Mutta myönnetään, että kyllä minäkin alun perin vähän pienempiä etsin.
Yksi tosi nätti sarja on kanssa Sokoksessa myytävä Fortunan Bella sarja:) Se oli myöskin harkinnassa, mut sain ton Pentikin niin halvalla.