Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Miksi pehmeä kuhmu on vaarallinen? Ja eikö kuhmut aina ole pehmeitä?

07.10.2007 |

Joku alempana vastasi minulle että vauva, 3kk, pitää viedä heti sairaalaan kun putosi sohyvalta ja kuhmu päässä on pehmeä. Terveyskeskuksessa hoitaja katsoi kuhmun, muttei sanonut mitään, MUTTA oli niin epäpätevän oloinen hoitaja, hyvä kun viitsi edes katsoa koko kuhmua.... nyt alkoi pelottamaan.... eli kuvailkaa mimmoinen kuhmu on vakava, lähdenkö nyt oikeesti sairaalaan?

Kommentit (2)

Vierailija
1/2 |
07.10.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

ja kyselisin asiaa sieltä. Meillä tyttö syntyi imukuppiavusteisesti ja se pahkahan oli juuri kuin pehmeä kuhmu! Siihen ei sairaalassa eikä myöhemmin neuvolassa kiinnitetty mitään erityistä huomiota eikä käsketty edes seurata sen häviämisaikataulua. Eri syistä tietty tulee pahka ja kuhmu, mutta pehmeys ei sinänsä musta kuulosta vaaralliselta.

Vierailija
2/2 |
08.10.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

kun kallon luut ovat pehmeitä. Olen kuullut, että alle puolivuotias kestää melkein mitä vain -- kuulemma useamman metrin pudotuksen. Tämän vuoksi lähes kaikki pienten vauvojen murtumat on jonkun ulkopuolisen, yleensä vanhempien " aiheuttamia" .

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla