Kiristivätkö juutalaisvainot Itä-Saksan ja Natsi-Saksan välejä
Kommentit (14)
Ainakin Tutankhamon katkaisi diplomaattisuhteet Egyptin ja Natsi-Saksan väliltä, koska hän ei pitänyt natseista.
Ei, mutta suhteet Itävalta- unkariin oli koetuksella. Ja Preussin kuningas vastusti myös natseja.
Myös Venäjän tsaari oli aika järkyttynyt Saksojen tilanteesta ja katkaisi diplomaattisuhteet molempiin.
Mahtavaa! Olen luullut olevani ainoa, joka pohtii näitä maailmanhistorian käännekohtia.
Kaiva nyt kouluaikainen historiankirjasi esiin ja kertaa vähän, jos edes wikipedia ei selvennä sinulle DDR:n arvoitusta ja olemassolon ajoitusta.
Vai oletko sinäkin sitä ikäluokkaa, jonka kouluaikoina II maailmansota ei ollut vielä tarpeeksi historiaa, jotta olisi sisältynyt koulun oppikirjoihin?
NL ja USA jakoivat Saksan nimenomaan siksi, ettei ihmiskunnan koskaan enää tarvitsisi kokea saksalaisten kauhuja. Maailmanhistorian molemmat suursodat ovat Saksan aloittamia. Mutta Gorba oli paskahousu ja sössi businekset :(
Kai te nyt tajuutte, että aloitus on vitsi!
Up