Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Mua nolottaa asioida Alkossa.

Vierailija
18.12.2014 |

Meillä lähin alko on tuossa ostarilla ja siitä kun kävelee ohi muihin kauppoihin, niin myyjät tervehtii. Joka kerta tekee mieli vajota maanalle. VAIKKA he eivät mua välttämättä henkilökohtaisesti tervehdi, vaan muuten vaan pitävät asiakaspalvelua yllä.

Ja sitten kun pari kertaa kuussa haen sen kyykkyviinini. Toisinaan ostan kaveriksi vähän kalliimpaa, kun nolottaa tää surkea viinimakuni. Mä tykkään Pearly Baysta, oikeasti. En ole mikään kultturelli viinisiemailija, vaan känni päälle helpolla - tyyppi.

Kerran ostin tietämättäni jotain luomuviiniä, niin se myyjä innostui kehumaan. "hyvä valinta!" "tiedostava valinta!" Joten mä olen nyt sitä sitten ostellut sen myyjän iloksi. Ei se pahaa ole, ei ollenkaan. Itseasiassa erittäin hyvää. Miinuksena, että maistuu seuraavanakin päivänä suussa.

Mies ehdotti, että jospa olisin villi ja ostaisin useamman pullon kerralla. MITÄ SE PUHUU?! Koko kuukauden tarpeet yhdellä reissulla? Siisus! Sehän olisi kaksi kyykkyviiniä ja kaksi ylähyllyltä. Siinä oliskin itsetunnolle puuhaa. Ei pysty ei kykene.

Täähän on varmaan vaan mun päässä. Tuskin ne edes muistaa tämmöistä taapertajaa ja mitä se ostelee. Ovat vaan mukavia asiakaspalvelijoita, pitävät fiilistä yllä. Silti tämä luterilainen syyllisyys ja nolous on syvällä mussa. Enkä viittis muualla alkossakaan käydä, kun se vaati enemmän ponnistelua. Joskus lähetän miehen puolestani piipahtamaan.

Kaverit ovat olleet tyytyväisiä, kun heille jakelen niitä ylimääräisinä ostamiani viinejä. Onhan musta tullut naurunaihekin kaveripiirissä, että lähetetään Maija Alkoon.. tai parempi Tallinnaan!

Tutuille vaan terkkuja, mä olen taas huomenna menossa ostoksille. Henkinen valmistautuminen alkoi jo. Sitähän tämä kirjoituskin on.

Kommentit (10)

Vierailija
1/10 |
18.12.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

 Voi höpsö. Ei ketään kiinnosta sinun viiniostoksesi. Myyjätkin unohtavat sinut samantien kun kävelet liikkeestä ulos, eivätkä taatusti muista mitä ostit viimeksi. Samanlainen kauppa se on kuin mikä muu tahansa, tuskin ruokakaupan kassallakaan jännität mitä mieltä kassatyöntekijät ovat ostoksistasi. Osta hyvä ihminen ihan mitä haluat ja pidä hauskaa juominesi.

Vierailija
2/10 |
18.12.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

No höh, mä viimeksi ostin 100 eurolla kirkkaita enkä tajunnut hävetä yhtään.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/10 |
18.12.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ei minua vaan nolota kun käyn maanantaiaamuna vapisevin kätösin hakemassa sen sorbukseni.

Vierailija
4/10 |
18.12.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Iloahan sen viinin käytön pitäisi tuottaa, eikä ahdistusta. 

Minusta on hyvä, että itse tiedät mikä on sinulle sopiva viini. Kun Pearly Bay on se mikä maistuu, ei sen kalliimpia silloin kannata ostaa, eikä varsinkaan alkaa sitä nolostella. Sehän on sinulle täysin oikea juoma.

Sitten vaihdat merkkiä jos ei entinen maistu. Ja sitä kannattaa katsoa ettei määrät ala kovasti kasvaa. Välillä taukoa niin viinikin maistuu paremmalta.

Vierailija
5/10 |
25.03.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Alkon hnekilökunnalta kuultuna: se että hakeudutaan asiakkan lähelle ja pyritään avmaan keskustelua, onkin syy varmistaa saako hnekilölle myydä, onko jo valmiiksi kännissä. Ei aina siis puhtaasti asiakaspalvelua.

Sitten tapaus: sama henkilö, sama määrä oli nautinut alkoa mennessään uusille ostoksille, ei myyty kun oli liian päihtnyt, oli lenkkarit, toppis, siisti look, hyvä meikki, jne,, oli kävely huonoa kun oli loukannut selän, iso välilevytyrä rangassa ja jalan hermotus pilesä. Mutta sma vaiva ja sama määrä juomaa kehosa, niin siitä viikko, kun oli upea housupuku, 600 eu laukku,, 500 euron kengät, niin jopa myytiin. Eli kyllä ne tsiikaa ja mydän vähän pärstäkertoimella. Jonkinlainen päihtymys sallitaan yritysjohtajan näköiselle hepulle,mutta lääkäri joka menee suoraan marjametsästä kumpparit jalassa hakemaan mökkitalkosiin juoma ja on ehtinyt ottaa pari mukia viiniä, voi tyssätä siihen.

Onko kenellä kokemuksia, siitä etä ei ole myyty. Onko tilanne ollut nolo, oletko enää kehdannut mennä siihen liikkeeseen? Se, että olet hiukan maistissa( valvira sanoo, saa ola hiukan,mutta ei liikaa,mutta miten nuo sitä tulkitseekaan, ihan miten sattuu) tai etä et ole yhtään juonnut,mutta jonkin jalkavian,,jos ei ihan näkyvää kipsiä tai selkävian vuoksi onnut, tulekin väärä tulkinta. Siinä on turha jäädä vänkäämään vastaan, kaikki töllää, parempi että poistut,, jos sika selvä, soita poliisi puhalluttamaan.

Ja -joo kyllä ne lista asikkaat kuulema, jotka ostaa 10 viinejä ja aina sitä samaa,, ovat saa--nanan kovia arvostelemaan ihmisiä, itse eivät ota kait koskaan kännejä.

Mitä kohteluja olette saanet Alkossa. Jos ostat muuten just sitä samaa känniä varten itsellesi sopivan makuista, niin kyllä sua katsotaan pitkin nenänvartta. Ovat kovia arvostelemaan selkäsi takana,

Vierailija
6/10 |
25.03.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ei minua hävettänyt yhtään kun ostin yhden pullon 170 eurolla.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/10 |
25.03.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kaikesta ne ihmiset tekee itselleen ongelman. 

Vierailija
8/10 |
25.03.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Minuakin hävettäisi käydä Alkossa. Leimaantuisin välittömästi imbesilliksi maksaessani kyseisen monopoliyhtiön riistohintoja. Alkon kassalle voisi laittaa leimasimen "TYHMÄ" ja lyödä sen jokaisen asiakkaan otsaan. Alkossa asiointi on ääliömäistä, kun Tallinnasta saman tavaran saa puoleen hintaan ilman lässyttävää palvelua.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/10 |
25.03.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Ei minua vaan nolota kun käyn maanantaiaamuna vapisevin kätösin hakemassa sen sorbukseni.

Soppaa ei ole ollut aikoihin tarjolla.

Vierailija
10/10 |
25.03.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Minuakin hävettäisi käydä Alkossa. Leimaantuisin välittömästi imbesilliksi maksaessani kyseisen monopoliyhtiön riistohintoja. Alkon kassalle voisi laittaa leimasimen "TYHMÄ" ja lyödä sen jokaisen asiakkaan otsaan. Alkossa asiointi on ääliömäistä, kun Tallinnasta saman tavaran saa puoleen hintaan ilman lässyttävää palvelua.

Riippuu mitä ostaa. Ostin tuotteen alkosta joka on 70% kalliimpaa virossa kuin alkossa.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kuusi yksi neljä