Kipu reiden ulkosyrjällä, reisiluun päässä(?)
Pari päivää tuntunut kipua etenkin kävellessä ja painoa varatessa vasemman reiden ulkosyrjällä, ikään kuin tuon reisiluun päässä, lähellä pakaraa. Kipu tulee selkeästi juuri kun painoa varaa, levossa ja seisoessa enemmän oikealla jalalla kipua ei ole.
Kipu ei ole niin pahaa, ettäkö se haittaisi elämää, toimin ihan normaalisti mutta muistuttelee kyllä olemassaolostaan.
En ole kolhinut jalkaa mihinkään.
Samainen jalka tosin on murheenkryyni nyt muutenkin, reiden yläosaan lähelle nivusia on tullut pientä ihottumaa ja vasemmanpuoleinen nivusen imusolmuke on selkeästi turvonnut.
Mistä tällaiset voi johtua, tuskin liittyvät yhteen mutta kuitenkin...
Kommentit (9)
Olen 24 enkä ole ylipainoinen. Nivelrikkoa ei ole ainakaan tietääkseni.
Polvet on kyllä oireilleet useamman vuoden aina raskaamman rasituksen jälkeen tai kylmällä ilmalla, mutta oireilu on mennyt levolla ohi.
Liikun päivittäin paljon, koska käyn vauvan kanssa kävelyillä ja muutenkin paljon "ulkona".
Mahdatko liikkua liikaa, jolloin kyseessä voisi olla rasitusvamma? Voisitko kokeilla pitää lepopäivän tai pari? Ihottumaan tai imusolmukkeeseen en osaa sanoa mitään, luultavasti ihan vaarattomia.
Huomasin muuten äsken, että lämpimässä suihkussa kipua ei tuntunut yhtään ja välittömästi suihkun jälkeenkään ei, mutta jo muutaman minuutin kuluttua se alkoi tuntua.
Ja voi olla mahdollista että liikun liikaakin, olen vähän sellainen etten oikein malta olla sisätiloissa koko päivää ja vauvakin nukkuu parhaiten ulkoilmassa. Täytyy ehkä kokeilla tyytyä vain parvekkeeseen ;) ap
Kuulostaa bursiitilta, limapussin tulehdukselta. Nyt kannattaa ottaa rauhallisesti ja kannattaa ehdottomasti ottaa myös tulehduskipulääkettä (siis esim ibuprofeenia, olennaista on, että se on TULEHDUSkipulääke, äläkä pihistele annoksessa). Levolla ja tulehduskipulääkkeellä tuo hoituu tässä vaiheessa vielä hyvin. Jos äityy pahemmaksi niin voi mennä todella kivuliaaksi, kortisonipiikki voi sitten auttaa. Kokeile nyt noin muutaman päivän, ja jos ei ala helpottaa niin mene lääkäriin selvittämään asiaa.
Niin ja jos oireet alkaa vaivata toistuvasti, niin kannattaa selvittää onko kävelyssä jotain häikkää (aika monella on, ja sitten alkaa tulla vaivoja varsinkin kun ikää alkaa kertyä).
Sitä en kyllä osaa sanoa voisiko ihottuma ja suurentunut imusolmuke liittyä tuohon vaivaasi. Tulehduksen takiahan ne imusolmukkeet turpoilee, mutta toisaalta bursiitissa ei ole kyse infektiosta vaan rasituksen aiheuttamasta tulehdusreaktiosta.. Olisiko ihottuma ihan eri juttu, vaikka jonkun pöpön aiheuttama? Esim. sheivaamisesta?
t. 6
Varmaankin limapussin tulehdus, voi sisältää myös kuumottavaa turvotusta. Mulla laitettu monta kertaa kortisonia ja jatkuvasti tulehtui uudestaan. Lopulta tuli apua fysioterapeutin täsmäohjeista lihaskuntoutukseen ja lisäksi sain tukipohjalliset. Monimutkainen systeemi kyseessä, eli tosiaan jos usein vaivaa tai toistuu koko ajan, niin lääkärille ja syytä etsimään.
Ensiapuna voi syödä tulehduskipulääkettä (ibuprofeiini) vaikka viikon kuurina paketin suurimman suosituksen mukaan. Lisäksi voi laittaa kylmäpussia monta kertaa päivässä ja laittaa suoraan särkykohtaan Mobilatia. Mulla on yleensä tosi kiireinen joulukuu ja viimeistään jouluun mennessä koipi sanoo sopimuksen irti. :) Sitten joululomalla on saanut parannella, mutta ilmeisesti tänä vuonna tehokkaan hoidon ansiosta vältyn perinteiseltä joulukivulta.
[quote author="Vierailija" time="17.12.2014 klo 11:54"]Tämä on provo. T: Varamode
[/quote]
Jep, olen niin tylsä etten keksinyt mitään mehukkaampaa provoa kuin jalkasärky... :D
Mutta kiitos viesteistänne ja veikkauksista, otankin kokeiluun nyt heti!
Ap
Minkä ikäinen olet? Onko ylipainoa, entä onko suvussa nivelrikkoa?