Montako ruokalajia teillä on jouluillallisella?
Kommentit (17)
[quote author="Vierailija" time="08.12.2014 klo 18:35"]
Kokeillan nyt sitten näin. Meillä on ne neljä.
[/quote]Mitkä neljä?
Alkupalana graavilohi, pääruokana kinkku ja lanttulaatikko, jälkiruokana täytekakku. Olis jo joulu ohi.
[quote author="Vierailija" time="08.12.2014 klo 18:37"]
[quote author="Vierailija" time="08.12.2014 klo 18:35"]
Kokeillan nyt sitten näin. Meillä on ne neljä.
[/quote]Mitkä neljä?
[/quote]
Alkupala
Kylmät kalat
Laatikot ja kinkku
Jälkiruoka
Eikö ruokalajilla nykyään tarkoiteta just noita alku-, pää- ja jälkiruokaa, eikä eri ruokia mitä syödään? Meillä syödään kolme ruokalajia, mutta montaa sorttia joka kierroksella. Mätiä, graavia, erilaisia sillejä ja lisukkeet. Kinkun kanssa paria eri laatikkoa, rosollia ja kastiketta jne.
[quote author="Vierailija" time="08.12.2014 klo 18:45"]
Eikö ruokalajilla nykyään tarkoiteta just noita alku-, pää- ja jälkiruokaa, eikä eri ruokia mitä syödään?
[/quote]
Ei, vaan ruokalaji on nimenomaan eri ruoka. Kinkku on yksi ruokalaji, lanttulaatikko toinen, ja kermakakku kolmas.
Kielitoimiston sanakirjan mukaan:
ruokalaji (eril. ruoka-aineksista valmistettu) ruoan muoto, jonka koostumus ja tekotapa ovat vakiintuneita ja joka t. jota tarjotaan tav. annoksena lautasella. Kolmen ruokalajinpäivällinen. Pääruokalajina kermassa haudutettu lohi.
Pöytä on täynnä. Kuka noita laskee.
Kinkku, rosolli, lanttulaatikko ja perunat. Sitähän sä kysyit?
Graavilohi, herneet, silli, peruna, kinkku, rosolli, porkkana&peruna&lanttulaatikot, jotain jälkkäriä.
Wikipediasta seuraava lainaus:
Juhlavammissa tilaisuuksissa on tapana tarjota peräkkäin erityyppisiä ruokia aterian kuluessa. Ruoat onkin ryhmitelty erityyppisiin luokkiin sen mukaan, missä vaiheessa ateriaa niitä on tarkoitus tarjota. Eri maissa noudatetaan hyvinkin erilaista ruokailujärjestystä, mutta Suomessa ruoat luokitellaan yleensä cocktailpalaan, liemeen, alkupalaan, salaattiin, keittoon, pääruokaan, jälkiruokaan, juustopöytään ja kahviin. Alkuruuat (alkupala ja liemi) voidaan vielä ryhmitellä lämpimiin alkuruokiin ja kylmiin alkuruokiin. Harvoin aterialla tarjotaan kaikkia näitä, mutta on yleistä, että pääruoan lisäksi tarjotaan jälkiruoka ja mahdollisesti jokin alkuruoka ja/tai salaatti.
Ja toinen vielä:
Ruokalaji on tietyistä ruoka-aineksista vakiintuneella tavalla eli reseptinmukaan valmistettu kokonaisuus, joka on valmis syötäväksi. Ruokalaji tarjoillaan tavallisesti annoksena lautasella.Jonkin kansan tai muun ryhmän tuntema ja valmistama ruokalajien valikoima muodostaa ruokakulttuurin perustan.
Taitaa olla 5:
- alkupalat
- kinkku lisukkeineen
- juustot
- jälkiruoka
- kakku ja kahvit
Alkuruoaksi sillit, graavilohi, mäti, savuporo yms. Kinkku ja laatikot pääruuaksi. Jälkkäriksi kahvit, tortut ja piparit. Aamulla syödään riisipuuro.
Kinkku, graavi lohi, imelletty perunalaatikko, lanttu ja porkkanalaatikko, rosolli, sienisalaattia, silliä, myöhemmin kahvit, joulutortut, piparit ja mi nun tekemä suklaakakku.
Kinkku, kalat, lihapullat, herneet, perunat, laatikot, rosolli, kastike, salaatit ja myöhemmin juustot, piparit, keksit ja glögit ja kahvit
2 eli ruoka ja jälkiruoka.