Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Voisitko osallistua psykologiseen kokeeseen, jonka tavoitteena on rakastuminen?

Vierailija
12.01.2015 |

Nyt-liite uutisoi tänään 90-luvulla kehitetystä koeasetelmasta, jonka tarkoituksena on  herättää lämpimiä tunteita kahden henkilön välille. Kokeessa toisilleen ennestään tuntematon nainen ja mies suljettiin kahdestaan huoneeseen ja heidät laitettiin kysymään toisiltaan 36 kysymystä, jotka muuttuivat testin edetessä yhä henkilökohtaisemmiksi. Joukossa oli myös kohtia, joissa piti kehua toista. Lopuksi partneria katsottiin silmiin 4 minuutin ajan. Tarina kertoo, että koe johti yksiin häihin kahden koehenkilön välillä. 

http://nyt.fi/a1305916567652

Olisitteko valmiita osallistumaan tällaiseen kokeeseen? Miksi olisitte tai miksi ette? Tunnetteko ketään, jonka kanssa haluaisitte kokeilla kokeen suorittamista ja antaa mahdollisuuden rakastumiselle?

Ajatus siitä, että rakastumisessa on osittain kysymys olosuhteista, kiehtoo minua. Voisin kyllä osallistua kokeeseen, mutta haluaisin tehdä sen ennestään tuntemattoman ihmisen kanssa. Osa kysymyksistä on sen verran intiimejä (kamalin muisto, koko elämäntarinan kertominen mahdollisimman rehellisesti jne.), etten haluaisi kertoa niiden vastauksia (puoli)tutulle ihastukselle, johon saattaisin myöhemmin törmätä.

Olisi kyllä kiusallista, jos toinen osapuoli osoittautuisi heti kättelyssä omasta mielestäni todella epäviehättäväksi - silloin en varmaan vastaisi kysymyksiin kovin avoimesti, jos en edes haluaisi ihastua. Tai jos toinen osapuoli vaikuttaisi torjuvalta samasta syystä. Ehkä joku Tinder-tyyppinen kuviin tai ääntä sisältävään videopätkään perustuva esikarsintasysteemi olisi hyvä lisä, jotta homma ei kaatuisi fyysisen vetovoiman puutteeseen. :)

Todettakoon vielä, että mies, joka haluaisi osallistua tällaiseen kokeeseen, olisi lähtökohtaisesti kohtalaisella todennäköisyydellä sen tyyppinen, josta voisin itse kiinnostua.

Tässä vielä linkki sovellukseen, jossa on kokeen suoritusohjeet kokonaisuudessaan: 

http://loveactualized.com

Kommentit (4)

Vierailija
1/4 |
13.01.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

up

Vierailija
2/4 |
12.01.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

up

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/4 |
12.01.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Voisin. Psykologia kiinnostaa, eikä rakastuminenkaan haittaisi. Todennäköisestihän tuossa ei rakastuisi, mutta eipä siinä paljon hävittävääkään ole.

Vierailija
4/4 |
12.01.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Voisin. Mies tosin pyörtyisi nähdessään minut. Näytän karmealta saamieni syöpähoitojen ja kortisonin vuoksi.

Tutkin kysymyksiä aamupäivällä ja ne ovat mielestäni erittäin mielenkiintoisia.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kaksi yhdeksän kaksi