Voi jumalauta että elämä potkii päähän!!!! :(
Oon ollut melkein vuoden valmistumisen jälkeen kortistossa. Viime keväänä hain kaikkialle tuloksetta ja elokuussa hain henk.koht avustajan paikkaa paristakin paikasta, kun ei muutakaan enää keksinyt. Sieltä soitettiinkin heti, että meillä olisi sulle tammikuussa sitten hommia jos haluaisit, luultavasti vakituinen paikka jopa. Ei tehty minkäänlaista sopimusta, luotin siihen että sieltä sitten ilmoitetaan. Tällä välin minulle soitettiin toisestakin henk.koht avustajan paikasta, mutta sanoin että valitettavasti mulle on paikka luvassa tammikuussa.
No, nyt ei ole kuulunut mitään siitä ekasta paikasta joten soitin sinne aamulla. Ei heillä kuulemma olekaan sitten mitään kun ovat ottaneet jonkun toisen siihen hommaan. Arvatkaapa vituttaako!! Odotella monta kuukautta turhan takia, en ole edes hakenut muita hommia siinä uskossa että sieltä saisin. Tekisi mieli vetää ranteet auki, vittu. Anteeksi.
Kommentit (5)
Tuohan on sun omaa tyhmyyttä. Aina pitää tehdä TYÖSOPIMUS HET!
Onko sinulla mitään "musta valkoista"-dokumenttia tuosta lupauksesta, esim tekstiviestin vaihtoa tms? kuulutko liittoon?
[quote author="Vierailija" time="05.01.2015 klo 16:08"]
Tuohan on sun omaa tyhmyyttä. Aina pitää tehdä TYÖSOPIMUS HET!
[/quote]
Juuri näin! Se työsopimus olisi voitu jo allekirjoittaa heti ja alkavaksi vasta tuosta tammikuusta eteenpäin. Jotenkin tuntuu että itse olet käsittämyt väärin tuon "varman työpaikan".
Sen takia etsit niin pitkään kun saat varmasti. Sama pätee seurusteluun ja työpaikkaan.