Historian opettaja vaati opettelemaan USA:n presidentit
Kommentit (14)
[quote author="Vierailija" time="11.01.2015 klo 21:22"]
Opettelit Ranskan presidentit?
[/quote] Läheltä liippaa, maata jos vaihdat.
Musta oli tosi nastaa seurata kuin porukka riipustaa presidenttejä papruihinsa
Mitä tuollaisella nippelitiedolla tekee?
Useimmat ei tiedä Suomenkaan presidenttejä.
Ulkoluku on nykyisin valitettavan harvojen taito. Sitä kannattaa harjoittaa, jotta äly ei näivettyisi, oli kyse sitten Pohjanmaan joista, planeetoista, oman kotikunnan naapurikunnista tai vaikka niistä USAn presidenteistä. Se kehittää muistia ja on yksi keino oppia oppimaan. Muistisairaudetkaan eivät tule liki, kun käyttää sitä muistiaan.
Tuo on sairasta. Valtaosa suomalaisista tietää omat presidenttinsä korkeintaan Kekkosesta alkaen. Ja nyt sitten pitäisi opetella jenkkipelleroskasakin presidentit.
Enpä usko, ei kuulu opetussuunnitelmaan lukiossakaan. Yhdysvaltain historiaa ei juurikaan käsitellä, saati noin tarkasti.
Päätit varmaan palata Suomeen takaisin jo ennen vaihto-oppilasvuoden loppua.
[quote author="Vierailija" time="11.01.2015 klo 22:20"]
Päätit varmaan palata Suomeen takaisin jo ennen vaihto-oppilasvuoden loppua.
[/quote]
Sitä minäkin, USA:ssa opiskelee ap.
[quote author="Vierailija" time="11.01.2015 klo 21:19"]arvanette mitä mä tein
[/quote]
luettelit vain ne joita olet pannut?
[quote author="Vierailija" time="11.01.2015 klo 21:42"]
Tuo on sairasta. Valtaosa suomalaisista tietää omat presidenttinsä korkeintaan Kekkosesta alkaen. Ja nyt sitten pitäisi opetella jenkkipelleroskasakin presidentit.
[/quote]
Tuon luettuani pääsin takaperin Rytiin saakka. Siitä eteenpäin alkoi tökkimään ja piti turvautua googleen.
Joku mainitsi Pohjanmaan joista, kuinka moni osaa ne ja mistä mihin? Torniosta Lapuaan kirjoitin juuri lapulle, pitää tarkistaa menikö oikein ja jos meni, voisi kokeilla opetella vähän siitä alaspäin.
Opettelit Ranskan presidentit?