Tunnetko kouluikäisten vanhempia, joilla ei varaa nettiin ja tietsikkaan?
Yläkoulussa netti on melko tarpeellinen ellei välttämätön nykyään, kun tekee läksyjä. Tunnetko sinä perheitä, joissa ei köyhyyden vuoksi ole varaa tietokoneeseen tai nettiyhteyteen? Miten lasten läksyt ja opiskelu hoituvat ja kärsiikö koulunkäynti ja oppiminen netittömyydestä?
(tiedän kyllä, että kirjastossa on netti, mutta käytännössä sen hyödyntäminen on hankalaa)
Kommentit (3)
Sossu tai seurakunta auttaa tuossa tilanteessa?
Nettiin nyt varmaan on kaikilla varaa, mutta sitten jos joutuu ostamaan uuden tietokoneen, eikä tiedä aiheesta hirveästi, niin joillekin voi olla vaikeaa löytää useampi satanen konetta varten. Käytettyjä saattaa tietysti joskus löytää, mutta niissä vaatisi vähän osaamista, ettei tuhlaa rahaa johonkin, joka sitten taas hajoaa uudestaan.
En tiedä että auttaisiko seurakunta tuossa vaiheessa sitten jotenkin? En usko, että sossu kuitenkaan mitään erityistukea antaisi tietokoneeseen, kun se ei liity ravitsemukseen eikä hygieniaan kuitenkaan.
up