Muita kaksosten odottajia? Kaipailen todella
paljon muita tässä tilanteessa olevia tai niitä joilla jo kaksoset on :)
Mulla menossa vasta rv 9+1 ja maha on tosi turvonnut ja en hauaisi että ulkopuoliset vielä tietävät raskaudesta mutten tiedä miten mahan peittäisin ulos mennessä. Kuinka nopeasti teillä alkoi maha näkyä?
Paha olo on tosi järkkyä ja ympärivuorokautista. Ei ole aiemmissa raskauksissa ollut näin tappavaa väsymystäkään mutta kai täm on normia kun on kyseessä kaksoset.
Itse olen vielä hiukkasen shokissa näistä uutisista mutta iloinen tietenkin Oma pärjääminen pelottaa tosi paljon..
Toivottavasti täällä olisi muitakin, olisi kiva kuulla teidän ajtuksia :)
Kommentit (7)
Kiitos linkistä, kävinkin kerran vilkaisemassa mutten huomannut että siellä olisi ollut keskustelupalstaa?
ap
Monisikiöraskaudella eli monikkoraskaudella tarkoitetaan raskautta, jossa raskaana oleva nainen kantaa kohdussaan useampaa kuin yhtä sikiötä kerralla, yleensä kahta sikiötä eli kaksosia. Monisikiöraskaus on aina riskiraskaus, koska siinä sekä odottava äiti, että syntymättömät vauvat joutuvat huomattavasti kovemmalle rasitukselle kuin yhden sikiön raskaudessa.
http://www.suomenmonikkoperheet.fi/monikko2008/